İç Anadolu’da öğrenciler dersbaşı yaptı

Kayseri, Niğde, Yozgat, Nevşehir, Sivas, Kırşehir ve Kırıkkale’de, fasıl tatili ve Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle eğitim-öğretime verilen aranın peşi sıra öğrenciler dersbaşı yaptı.

Kayseri’da yaklaşık 326 bin 837 mektepli, 21 bin 900 sarıklı 1149 okulda derse başladı.

Burhan Dinçbal İlkokulu öğrencileri, tatilin arkası sıra arkadaşları ve öğretmenlerine kavuştu.

Teneffüse sâdır öğrenciler, meslek bahçesinde arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak dinamit giderdi.

Niğde

Niğde’üstelik kısaca 70 bin mektepli mesafe tatilin bitmesiyle okullarına döndü.

Cumhuriyet Altını İlkokulu’nda öğrenciler, sarıklı ve arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Velilerden Ramazan Oktar, okulların başlamasının kendileri ve çocukları için dolgunca olduğunu söyledi.

Orhan Turgut ise çocukların bu seneyi rahat şekilde geçirmesini dileyerek, “Depremden aşkın etkilenmedik, binamızda de kalın yok. Çocukların can kuşu halleri biraz viran ama idare edeceğiz.” dedi.

Yozgat

Yozgat’ta 75 bin 893 mektepli aleniyet tatilin bitmesiyle eğitime başladı. Depremin arkası sıra aktarım işlemi yapılan 662 depremzede öğrenci de eskimemiş okullarında ilk derse girdi.

Eşkâl Ortaokulu öğrencilerinden Elif Berra Kandemir, okullarının açılması, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmasından çevre bahtiyar olduğunu söyledi.

Tatilde dinlendiğini biraz tekrar yapıp imtihan çözdüğünü rapor eden Kandemir, “Zelzele olduğu üzere çok üzüldüm. Depreme yardım ettim. Kuzenlerim sarsıntı bölgesindeydi, onlarda buraya geldi.” diyerek konuştu.

Velilerden Küçümseme Veli Kayaç de “Çocuklara deprem bölgesinden gelen öğrencilere lacerem davranmaları gerektiği üstüne uyarılarda bulundum.” ifadelerini kullandı.

Nevşehir

Nevşehir’de 60 binden fazla mektepli yeniden dersbaşı yaptı.

19 Mayıs İlkokulu öğrencileri, erken saatlerde okula gelerek arkadaşları ve öğretmenleriyle buluştu.

Okul bahçesindeki törenin ardından öğrenciler üzere önceki öğüt zili çaldı.

Öğrencilerden Baran Kunut, bir aylık dinlence sürecinin peşi sıra okuluna kavuşmaktan ortalık dörtköşe olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımı çokça seviyorum. Tatilde onları özledim. Kullanılmamış ayrımsız eğitim dönemine başladığımız üzere heyecanlıyım.” dedi.

Sedef Senem Tefeyyüz ise depremden ufuk meydanlık tatilin uzadığını, eğitim-öğretimin ikinci döneminde derslerine ağırlık vererek bu süreci tekabül etmek istediğini söyledi.

Terakki, depremlerde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diledi.

Sivas

Sivas’ta 117 bin öğrenci detaylı tıpkısı aranın ardından dersbaşı yaptı.

İkinci yarı yılın evvel gününde okulların bulunduğu bölgelerde trafikte çokluk yaşandı.

Öğrenciler, ekol bahçelerindeki törenlerin arkası sıra önceki ibret zilinin çalmasıyla sınıflarına girdi.

Kırşehir

Kırşehir’da Form Yunus Emre Ortaokulu bahçesinde merasim düzenlendi.

Törenin arkası sıra sınıfları gezen ekol müdürü İhsan Ağır, ikinci yarıyılda aralarına yer sarsıntısı bölgesinden öğrencilerin katılacağını belirtti.

Öte yandan, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, Kırşehir Ahi Evran Mektepli Yurdu’na yer sarsıntısı bölgesinden mevrut torunlar üzere esas sınıfı oluşturdu.

Kentte 44 bin 420 mektepli dersbaşı yaptı.

Kırıkkale

Kırıkkale’de tatilin peşi sıra okul öncesi, ilköğrenim ve ortaöğretim kurumlarında yetişek gören tahminî 47 bin mektepli, arkadaşları ve öğretmenlerine kavuştu.

Öğretmenlerinin tatilde verdiği veri yazma ödevini eden Hasan Şanlı Yücel İlkokulu 2. derslik öğrencisi Çınar Plato, ilk derslerinde Kahramanmaraş merkezli depremleri bahis kayran haberini arkadaşlarına okudu.

2. derslik öğrencisi Ebrar Varol Gün birlikte tatilin sunturlu geçtiğini ve kardeşiyle baziçe oynadığını belirterek, “Arkadaşlarımı çokça özlemiştim ve arktık okulun açılmasını istiyordum. Heyecanlıyım.” diye konuştu.

Share: