İçişleri Bakanı Soylu: “2016’dan bugüne ülkemizdeki terör olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı”

İzmir’de Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “2016’dan bugüne ülkemizdeki terör olayı sayısı yüzde 95 oranında azaldı. Terör örgütüne katılım, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 itibarıyla 51’e düştü, bugün ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne mecmu 2 bin 204 yıldırıcı teslim oldu, bunların da bin 168’i kandırma yöntemiyle gerçekleşti” dedi.

Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreni, Sabancı Kültür Sarayında gerçekleştirildi. Törene İzmir protokolünün birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu de katıldı.

Türkiye’nin kebir eğitim kurumlarından biri olan Dokuz Ilkgüz Üniversitesi’nin 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Törenine katılmaktan ekolojik ortam bahtiyar olduğunu rapor fail Aristokrat, “Dokuz Eylül Üniversitesi, bugün parçalanmamış birlikte bizim kültürümüzde olgunluk yaşı kabul edilen yaşta, yani 40 yaşında. Domuzuna aynı düzgün ki, birlik birlikte bu durmuş oturmuşluk yaşındayken haddinden fazla hususi benzeri akademik yıla, güzelce cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlangıcına girişim atıyor. Beniz yılların karakteri önemlidir. Şüphesiz tarif ettiğimiz, şüphesiz anladığımız, nasıl davrandığımız önemlidir. Ülkelerin yüzyılı için bile, acun yüzyılı için de bu böyledir. Bizden öncekiler, büyük bire bir fedakarlıkla tıpkısı milleti bulunmayan olma eşiğinden kurtarıp, şişman tıpkı tarihi mirasın konusunda bire bir cumhuriyet kurup bize hayat ettiler. Teşbihte günah olmaz; bizim birinci yüzyılımız ihtimal tevellüt ve yaşam yüzyılıydı. Cenab-ı Hak, o mücadeleyi verip bize bu emaneti teyit fail, Halas Savaşının tamam şehit ve gazilerine özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk doğmak üzere dolgunca mebzul yağmur eylesin. ve biz bugün onu ikinci yüzyıla taşıyoruz. ve bunu, korkulu küresel sorunları olan, muvazene timsali kaslı ülkelerin birlikte abra sorunları yaşadığı 21. yüzyılda yapıyoruz. ve gene bu başlangıcı bire bir dingildeklik coğrafyasına komşuyken yapıyoruz” dedi.

“Yanı başımızdaki iki çizik komşumuzda ululuk otoritesi yok” diyen Aristokrat, “Güneyimizde ABD destekli tıpkı yıldırı koridoru ve bire bir terör devleti kabarmak isteniyor. Karadeniz’in kuzeyinde, toptan besin zincirini tehdit eden bir patırtı var. Ortadoğu’dan, Afrika’dan batıya makul ve bizim üzerimizden geçen, 11 yıldır yönettiğimiz ayrımsız göç dalgası var. Yıldırı var, siber sorunlar var, global esrar problemi var. Hatta iklim sorunları ve yükselen afetsellik var. Demin hakeza bire bir küresel yüzyılda, bu şerait altında, iyice cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını bittabi aynı kavramla tarif etmeliyiz. Umutsuz ayrımsız deyim mı kullanmalıyız? Müdebbir bir fehva mı kullanmalıyız? Yoksa bire bir iddia mı ortaya koymalıyız? İşte bu tanımın kodları, yani cumhuriyetin ikinci asrına önemli yerine ne benibeşer vereceğimiz, ana itibarıyla 21. yüzyılın esasen itibaren ortaya koyduklarımızla ilgilidir. 20. yüzyılın sonunu zor maaşlarını ödemekte zorlanan, hastanelerinde sersem kalınan aynı halde kapatan bir mutluluk, eğer bugün dünyanın arz gündeş şehir hastanelerine sahipse, insansız albeni ara bulucu ve helikopter üretip satıyorsa, bahsettiğim bu istikrarsızlık coğrafyasında aynı abra adası kendisine ayakta durabiliyorsa, 20. Yüzyılda yurtdışına namus borcu isteme heyetleri gönderen, yurtdışından da alacaklı kurumların muhasebecilerinin geldiği ülke, bugün küresel tahıl krizini çözebiliyorsa, dünya liderlerini bire bir araya toplayabiliyor, Amerika’da açtığı Türk Evinde yegâne yegâne ağırlayabiliyorsa, üretimini daima büyütebiliyorsa, işte o zaman bu ülkenin gelecek yüzyılı amacıyla yüksek ve iddialı hedefler tanımlamak durumundayız. İşte ‘Türkiye Yüzyılı’ kavramının çıkış belgesi noktası böyle ayrımsız düşüncedir” diye konuştu.

“Öfke gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz anında müdahale ediyor”

15 Orak Ayı sonrası süreci ‘Türkiye Yüzyılı’na girişin sonuç hazırlıkları kendisine niteleyen Aristokrat, “İçişleri Bakanlığı adına bu dönemde kendimize ilgili üstelik bir çağ tarifi yaptık ve bunun zeminini hazırladık. Temas şeyden önce, gelecek için düzenlilik anlayışımızı ‘olaya engelleme, faili yakalama’ odaklı değil, ‘engelleyici görünmek ve engel oluşmadan engelleme’ odaklı kurguladık. ve mevcut asayiş başlıklarımızla mücadelede bu yaklaşıma makul adımlar attık. Söz Gelişi terörle savaşım tarihimizde ilk kez silahlı mücadelenin yanına terörizmle mücadeleyi ekledik. Yani terörü besleyici kaynakları kurutmaya yöneldik. Gençleri dağa yönlendiren, ızdırap kadrolarına geri hizmet sağlayıcı, yıldırı iltisaklı belediyelere kanun çerçevesinde görevlendirme yaptık. ve o bölgelerde istihdam projeleri gerçekleştirdik, sosyal projeler yaptık, gençlere ve kadınlara hususi merkezler açtık, spor salonları, yüzme havuzları, ski merkezleri açtık. Mavera yandan, yine önleyicilik hesabına terör ameliyat mantığımızı değiştirdik. Eskiden tıpkısı görüngü olurdu, o olayın faillerine dönük fenomen sonrası faaliyetler yapılırdı. Özellikle 15 Temmuz sonrası yeni dönemde, örgütün tamamına çevrilmiş okunabilen faaliyetler mantığına geçtik ve daim olarak tarama faaliyetindeyiz. Öte yandan, dijital sistemlerimizi dahi önleyicilik temelinde kurguladık. Ezcümle KGYS dediğimiz Şehir Güvenlik Dümen Sistemi müşteri sayımızı yüzde 200 oranda arttırdık. Daha birlikte önemlisi, şehirlerdeki güvenlikle ilişik sair güvenlik altyapılarını, PTS ve EDS’leri bütünleşmiş ettik. ve bildirme tepede, merkezde, gücük adı GAMER olan Düzenlilik Evgin Kapsam Koordinasyon Merkezinde umum Türkiye üstünde merkezi benzeri strateji, görüngü analizi ve önleyicilik kapasitesine topluluk olduk. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çarşı ve mahalle bekçiliğinin canlandırılması adımımızla birlikte, bu önleyiciliği konvansiyonel kendisine birlikte ortaya koyduk. Bir mantıkla kadına yönelik şiddeti engellemek üzere Elektronik Bilezik İzleme Merkezi kurduk. Mahkemelerin verdiği kararla elektronik kelepçeler takılıyor ve bire bir anda bin 500 vakayı izleyebilme kapasiteli merkezimizden bunları etken olarak izleme ediyoruz. Hırs gördüğümüz durumlarda ekiplerimiz hızlı hızlı engelleme ediyor. Esasen ayrımsız konuda ürettiğimiz KADES uygulamamız var. Yalnız kadınlar kullanabiliyor, ivedili durumda bire bir panik butonu işlevi görüyor ve istisnasız seçme çağrıya takım yönlendiriyoruz. Bu konuda bire bir de bilinçlendirme çalışması yapıyoruz. ‘Kadına El Kalkamaz’ ünlü tıpkısı proje başlattık, erkeklere bu konuda terbiye vermeyi hedefledik ve şu esas kadar yetişek sunulan erkek sayısı 4 milyon 583 bine ulaştı” dedi.

“Hoppadak cezaları arttırıp akıbet beklemedik”

Çizgi güvenlik duvarlarıyla ilişkin üstelik mehabetli benzeri önleyicilik adımı attıklarını kaydeden Soylu, “Pespaye aheste benzeri yatırım ve fevkalbeşer tıpkı emeğin ürünüdür. Duvarların yapıldığı coğrafyayı görenleriniz bana türe verecektir, görmeyenleriniz varsa internetin imkanlarıyla gücük tıpkısı araştırma yapmalarını tavsiye mektubu ederim. Yemeden Içmeden tıpkısı zar değil, bütünleşmiş tıpkı hat düzenlilik sistemidir. Asayiş duvarı var, barı var, duvarın derakap beraberinde karakol atılabilmesi için güvenlik yolu var, termal kameralar var, aydınlatmalar var, elektrooptik kuleler var. Bir mantıkla, yani önleyici asayiş mantığıyla siber suçlar alanında projeler ürettik. Özellikle Siberay projesi, toplumun siber sahadaki tuzaklar için bilinçlenmesi üzere çokça balaban ayrımsız sıkıntı oluşturdu” diye konuştu.

4.5 milyon kişiye ulaşıldığını tabir eden Aristokrat, “Benzer bire bir bilinçlendirme projesini uyuşturucuyla mücadelede gerçekleştirdik. ‘En ongun narkotik polisi anne’ projesiyle şu esas büyüklüğünde 1 milyon 76 bin anneye ulaştık ve brifing faaliyetinde bulunduk. Analog şekilde uyuşturucu ihbarları yapabilmek amacıyla ‘Uyuma’ adlı benzeri program ürettik, bugüne büyüklüğünde 541 bin yaşama indirdi, 47 bin ihbar aldık. Maden suçlarında olay olmadan tahminleme yapıp önleme imkanı veren, ‘Asena’ adlı tıpkı program geliştirdik ve bugüne kadar bu herkes sayesinde 5 bin 473 yakalama gerçekleştirdik. Gene tıpkısı mantıkla yani önleyicilik yaklaşımıyla kullanılmayan binalarla ilişik güç aynı çalışma yürüttük ve bugüne büyüklüğünde tespit edilen 119 bin metruk binanın 86 bin tanesinin yıkımını sağladık, 18 bini onarıldı, diğerlerinin işlemi bitmeme ediyor. Trafikte dahi inhibütör bir yaklaşım sergiledik. Çabucak cezaları arttırıp son beklemedik. Gidiş Geliş ekiplerinin görünürlüğünü arttırdık, yıpranmamış denetim yöntemleri geliştirdik, örneğin aldangıç içgüdü yerine ortalama ivinti koridoru uygulaması getirdik. Ayrıca facia yönetiminde bile tıpkısı yaklaşımı benimsedik. Kıran andaç müdahalenin yanında kıran öncesine odaklandık. 2021 yılını ‘Afet Terbiye Yılı’ ve 2022 yılını birlikte ‘Tatbikat Yılı’ ilan ettik. Kıran öncesi hazırlık üzere 81 iklim riziko azaltma planları hazırladık. Bu de serbest benzeri akademik düzentileme ürünüydü ve bunları birleştirip Türkiye kıyamet riziko azaltma planını oluşturduk. Bütün bunların yanında kocaman benzeri tadımlık, yönettiğimiz çabucacık acilen tekmil güvenlik başlığında aynı mühim plan ve uygulama planı ürettik. Kafile, güvenlik, trafik, kıyamet üzere mukavemetli çok konuda izleme belgemiz var ve bu belgeler yavaş yavaş uygulanıyor” dedi.

“Bu netice, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir”

Şanlı olanın sonuca ulaşmak olduğunu savunan Aristokrat, “Şayet olumlu tıpkısı sonuca ulaşıyorsanız, akıllıca yoldasınız demektir. 2016’dan bugüne ülkemizdeki yıldırı olayı sayısı yüzdelik 95 oranında azaldı. Yıldırı örgütüne paydaşlık, geçmişteki 5 binli sayılardan 2021 itibarıyla 51’e düştü, zaman ise 41 seviyesindedir. 2016’dan bugüne mecmu 2 bin 204 yıldırıcı konfirmasyon oldu, bunların bile bin 168’i inandırma yöntemiyle gerçekleşti. Bir Vakitler bin 500-2 bin kişiyle kamp eden yıldırı örgütünün zaman Türkiye sınırları içindeki bilcümle çalışkan terörist mevcudu 120’nin altını görmüştür. Tamam uyuşturucuda ne oldu? Gelişigüzel şeyden evvel, kurduğumuz saha baskısıyla eroin rotasını değiştirdik. Yön angajmanlı ölümler 2017’üstelik 941’e ulaşmıştı, geçen yılsonu itibarıyla bu sayı 270’e düştü, bu yıl dahi sabık yılın aynı dönemine bakarak yüzdelik 25’lik ayrımsız azalış kortej konusudur. Metal yapım ticaret suçuna ilk defa bulaşanların sayısı 2019-2021 arasında 18 bin 806’dan yüzde 20 azalışla 15 bin seviyesine geldi. Bu yıl bile halen 12 bin seviyesindedir. Yani azalış bitmeme etmektedir. Hele çizik güvenlik sistemlerimiz tamamlandıkça hem habersizce muhacir girişlerinde, hem uyuşturucu girişlerinde hem bile yıldırıcı girişlerinde şanlı azalışlar meydana geldi. 2016’bile toplam beyaz zehir yakalamalarımızın yüzdelik 24’ü Balkı, Van ve Hakkari illerinde gerçekleşirdi. 2021 yılında bu izzet yüzdelik 76’ya çıktı. Kadına yönelik süratli mücadelede KADES üzerinden 534 bin ihbar aldık, bunların yüzdelik 59’u kökenli ihbarlardı. Tamlık ihbarlara engelleme ettik. Elektronik bilezik izlem merkezimizde halen etkin kendisine 723 vakayı izlem etmeye devam ediyoruz. Trafik kazalarında 2017’bile yılda 7 bin 427 duygusal kaybı yaşamıştık. Komütatör sayısı ve isim artmasına karşın 2020 yılında 4 bin 866 sayısına düştük. Müstevli sonrası çoban davranışlarının etkisiyle birlik dünyada olduğu gibi tıpkısı artış yaşandı, 5 bin 362 oldu. Benzer şekilde evden arakçılık olaylarında dahi günce ortalamayı 281 seviyesinden 153 bandına çekmeyi başarmış olduk. Bu belirgi, bize gelecekteki Türkiye’nin işaretini vermektedir” ifadelerini kullandı.

“Tababet ve afiyet alanlarında büyük hedefler ortaya koyduk”

“Türkiye’nin yükseköğretimdeki hatırlı markalarından birisi olan üniversitemiz, ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olan tıpkısı çap kurumudur” diyen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise, “İlke ve değerlerine vabeste kurumumuzun millî ve arsıulusal alandaki başarıları ise mensuplarının akademik çalışmalarından ve kuma cereyan etme duygusundan istikbal gelmektedir. Buradaki uyumu seçmek ise Rektörlüğümüzün vazifeleri beyninde kayran almaktadır. Tıpkısı kaymakamlık nüfusuna ehil kurumumuzda akla yatkın adımları kovmak, öngörüde bulunmayı; kategorik ve belirgin olmayı gerektirmektedir. Bu yılki YKS sonuçlarına göre; 11 binden çok öğrencimiz aramıza katılmıştır. Sadece bu cirim da, sorumluluklarımızın ciddiyetine belen etmektedir. Nedeniyle böyle tıpkısı ortamda Rektörlük makamında düz ahzetmek, kişisel fedakarlıkta bulunmayı ve haddinden fazla çalışmayı gerektirmektedir. Alelhusus celal üniversitelerinde bu görevi tartılmak, kamu namına yatırım ika fırsatını üstelik fethetmek demektir. Bu de, iri bire bir onurdur” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin önceki eş rektörü olduğunu hatırlatan Hotar, “Yatırımlara ve projelere imza alaşağı etmek benim için çekicilik teşkil etmektedir. Bittabi bu süreç, tıpkısı zamanda takım işidir. Bu noktada, ak yazılı olduğumu dahi hele yayımlamak isterim. Şahsıma terk edilen bu fariza tıpkısı zamanda, kadınlarımıza duyulan güvenin bile somut göstergesidir. Bu vesileyle bizleri sabah akşam destekleyen saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunmak istiyorum. Gelişigüzel akademik sene, umutları ve başlangıçları beraberinde getirmektedir. Global güneş tacı virüs pandemisinin arkası sıra üniversite kendisine yeni tıpkı laf elan açtık. Bu süreçte açıktan eğitime ve bildirişim teknolojilerine yatırım yaptık, akademik faaliyetlerimizi gözden geçirdik. Amme hizmetlerimizin standartlarını elan da yükselttik. Tababet ve esenlik alanlarında balaban hedefler ortaya koyduk. Tabiatıyla bu süreçte, yaşananlardan de çokça molekül öğrendik. Olaylara ve olgulara, zamana ve mekana bakışımız değişti. Toplumsal duyarlılığımız elan üstelik arttı. Geldiğiniz noktada ülkemizin ulusal hedeflerine elan fazla katkı sağlayacağımız bire bir döneme ulaştık” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin yükselişinden erinçsiz olan bir bando güçlerin bulunduğunu anlatım fail Hotar, “Bu yüzden tetik davranmamız önem taşıyor. Bu noktada ermiş milletimizin ve devletimizin beklentilerinin farkındayız. Darülfünun kendisine, ülkemizin bol bolamat ve kalkınma odaklı yükseköğretim politikalarını destekliyoruz. Ilmî çalışmalara, Ar-Ge faaliyetlerine, girişime ve girişimcilere önem veriyoruz. Kadınların, çocukların, özel gereksinimi olan bireylerin ve yaşlıların doğruluk ve menfaatlerini koruyacak sosyal projeler geliştiriyoruz. Dolayısıyla ülkemizin hedefleriyle kendi misyonumuzu, tıpkısı düzlemde ele alıyoruz. Bu yaklaşıma makul olarak; görev süremiz boyunca ülkemize birçok yatırımı kazandırmaya ilgi gösterdik” diyerek üniversiteye kazandırdıkları projelerden bahsetti.

Konuşmaların arkası sıra Rektör Hotar, Icra Vekili Aristokrat’ya ara sıra hediyeler sunma etti. – İZMİR

Share: