İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Bahçesaray’da vatandaşlarla buluştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Kılıçdaroğlu Sakarya’evet gidiyor ‘Sakarya Meydan Savaşı burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Allah düşünce eksikliği vermesin kimseye. Tıpkı da Cumhur Reisi adayı olmaya müştehi. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin ya.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Bahçesaray ilçesine sabık Vekil Soylu, esnafı ziyaret etti, ellerinde Türk bayrağıyla yanına gelen vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

İlçe merkezindeki Uray Parkı’nda vatandaşlara hitap eden Aristokrat, Bahçesaray’üstelik bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyanın ağırlık benzeri dönemden geçtiğini, Türkiye’nin çevresindeki coğrafyada sıkıntıların olduğunu nâkil Soylu, şunları kaydetti:

“Biz birlerine punt tanımadık. Başka yerlerde bu fırsatı yakaladılar. Ukrayna’yı kımıldatma ettiler, savaşa soktular. Demincek ne zaman bitecek diye niteleyerek bütün bu sorunun ve endişenin içre. Suriye ve Irak da benzeri. Amerika, Afganistan’a girdiği andan itibaren coğrafyayı karmaşık hale tebliğ etmek üzere elinden geleni ardına koymadı. Libya, Lübnan, Filistin, Yemen, Balkanlar, Orta Şark, Ilımlı Asya… Kamu Müslüman coğrafyasını karmaşıklaştırmak istediler. Türkiye büyümesin, zenginleşmesin, yarınına bakmasın, öz insanına, gencine, etrafındaki coğrafyaya, dünyaya umut vermesin istediler. Hangi ahit kafamızı fevk kaplamak istesek kafamıza vurdular. Tıpkı terör meselesi çıkardılar. Türk, Kürt, Alevi, Sünni dediler, bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar. İstediler ki üretmeyelim, çocuklarımız üniversitelere abat gitmesin. İstediler ki zat savunmamızı kendimiz yapamayalım, altyapımız, site hastanelerimiz olmasın. Evvelden yaşananları hepimiz biliyoruz.”

Önceden insan herif fabrikaların aynı günde kapandığını, gecelik yüzdelik 8 bin faizlerin verildiğini, insanların mütekait maaşının verilip verilmeyeceği konusunda keder yaşadığını anlatan Soylu, ülkenin Amerika’dan, Avrupa’dan gelen tıpkı IMF komiserine az daha doğrulama olduğunu belirtti.

Terörün enerjilerini, yapabileceklerini madun arka etmeye yettiğini anlatım eden Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Amerika bütünüyle gibi bu coğrafyada herkesle oynamaya çalıştı. ‘Ben büyüğüm, siz bana bağımlı olacaksınız. Siz kimsiniz? Siz hangi işe yararsınız? Gün geldi başbakanınızı idam ettirdim, hükümetlerinizi devirdim, gazeteleriniz üzerinden siyasilerinize sizin sevdiğiniz adamlara hakaret ettirdim’ dedi. Sonra Tayyip Erdoğan diye niteleyerek ayrımsız koca daha çok. Türkiye’nin eskiden yaşadıklarını, ne taraflarının onarılabileceğini gördükten sonraları yemeden içmeden nesir ve bayındırlık etmedi. Bizim eksiklerimizi halel etmeye çalışanlara ‘siz yapamazsınız ve çıktı size cevaz etmeyeceğim’ dedi.”

“Darbeyi planlayanı kendi ülkesinde kayırma ediyor”

Vatandaşların oyu, sandıktaki tercihinin, tam anlayışı bulunmayan sayanlara mecmu 21 yıldır öğüt verdiğini vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zorluklarımız var mı? Bittabi ki var. Bundan 6 sene ilk bu ülkede darbe yapmaya çalıştılar. Darbenin sahibi kim? Darbenin sahibi olan mutluluk, darbeyi planlayan, birleştirme edeni özlük ülkesinde koruma ediyor. Bunu anlamıyor muyuz? Bunu idrak etmek için çok nazik ordinaryüs, profesör olmaya falan icap yok. Kime yanlışlık işletmişlerse, kime darbeyi yaptırmışlarsa onu orada sahabet ediyorlar. Ne istiyorlar bu ülkeden? Ne istiyorlar bu milletten? Bu milletin, Türk’ünün, Kürt’ünün kime tıpkı zararı olmuş bugüne kadar? Türk-Kürt diyerek kargaşa, nifak sokmaya çalışacaklar. Alevi-Sünni diyecekler. Tayyip Erdoğan vakit kaybetmeden ülkeyi dümen etmiyor. Cemi dünyaya, ülkeyle birilerinin oynamasına cevaz etmeyeceğini ortaya koyuyor. Tayyip Erdoğan’la Kılıçdaroğlu ortada ayırt var tabiatıyla. Kılıçdaroğlu Sakarya’evet gidiyor ‘Sakarya Meydan Muharebesi burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Allah beyin eksikliği vermesin kimseye. Bire Bir üstelik cumhurbaşkanı adayı olmaya müştehi. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin ya. Kağıthane’ye ‘Kağıttepe’ dedi. Bahçesaray desek acaba ne diyecek?”

Bu kere Avrupa ve Amerika’yı yakaladıklarını dile getiren Soylu, “Şaşkınlık içindeler. Pandemiden sonra üretemiyorlar. Ukrayna-Rusya savaşından sonradan bu şita şüphesiz geçecek, acaba doğal gaz, erke yetişecek mi diye niteleyerek bulut içindeler. İlk kat bunları hakeza yakaladık. Bizim 21 yıldır dünyayı avucunun içi üzere bilici benzeri liderimiz var. Sakın değişik düşünmeyin. Bunların menfaati olmasaydı, kendileri gerçekleştirebilmiş olsaydı, Ukrayna ve Rusya’yla anlaşıp hububat koridorunu açabilselerdi, Tayyip Erdoğan’ın ayağına tıpış tıpış gelmezlerdi. Eğer 15 Temmuz’u, 17-25 Mesafe darbesini, Seyahat olaylarını başarabilselerdi gelmezlerdi. Bu kavim büyükelçilerle masa kuranın bile FETÖ’nün, PKK yıldırı örgütünün oyuncağı olanın birlikte farkında.” ifadelerini kullandı.

Van’dahi tün geç saatlere büyüklüğünde hareketliliğin devan ettiğini vurgulayan Soylu “Gecenin ayrımsız yarısında buradayız. Gecenin saat on ikisine birine kadar Van neşe ortamında. Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Cizre bayram zarfında amma bize bu yetmez. Tığ büyük, dinç, sağlam, inanlı benzeri milletiz. Biz Suriye’yi, Irak’ı hangi antlaşma hakeza yaparsak ancak o antlaşma huzurlu oluruz.” dedi.

Programa, Ilbay ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Şair Balcı, AK Öğür Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İpekyolu Kaymakamı ve Şehremaneti Komutan Vekili İhsan Emre Münevver, Van İl Kurnaz Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Van Güvenlik Müdürü Atanur Aydınlık, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, DOĞRU Öğür Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu de katıldı.Share: