İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Bayburt’ta vatandaşlara seslenme etti Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin ati 100 yılının altyapısını yaptığını belirterek, “Önceki 100 yılın birlikte başımıza gelen felaketlerden ortalık oluşan açığını kapatmaya çalıştı.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde olmak için kente gelen Soylu, Bayburt Valiliği uğrunda kendisini içten karşılayan vatandaşlara hitap etti.

Nazır Aristokrat, Bayburt’ta olmaktan değer duyduğunu dile getirerek, vatandaşlara Reisicumhur Erdoğan’ın selamlarını iletti.

“Dünyadaki benzeri topluluk ülkeler ona çelme takmak istese birlikte dönüyorlar, dolaşıyorlar ayağına geliyorlar ve dünyada bire bir yerde sıkıntı varsa bunu ‘Tayyip Erdoğan, Türkiye çözsün’ diyorlar.” ifadesini kullanan Soylu, “Vakit Kaybetmeden Türkiye’nin lideri değil, dünyanın bile umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburtlu hemşehrilerimize selamları var, sevgileri var, muhabbetleri var.” diye konuştu.

Aristokrat, terörle herhangi bir alanda mücadele eden kahramanların komutanı Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in de selamları ve muhabbetlerini hemşehrilerine iletti.

Dünyanın ayrımlı bire bir dönemden geçtiğinin altını çizen Aristokrat, şu değerlendirmede bulundu:

“Yekpare 2,5 yıldır korona denilen benzeri illetle acun karşı karşıya. Suriye’birlikte, Irak’ta, Libya’dahi, Yemen’birlikte ve etrafımızdaki az daha bilcümle coğrafyada koronadan özgür vekalet savaşları dediğimiz, alelhusus Müslümanların bulunduğu coğrafyada tıpkı karmaşıklığı oluşturabilmek için Mağrip dünyası elinden geleni ortaya koyuyor. Bitti mi? Müfit. Çin benzeri taraftan istihsal bantlarını, üretim sıkıntısına döndürüyor. Gayrı taraftan Karadeniz’in bir anda üstünde Rusya ile Ukrayna ortada belki bile ‘geliyorum’ diye bağıran ve hep dünyayı gıda krizi özellikle başlamak için birçok süreçle etkileyen aynı savaşın olduğuna tanık oluyoruz. Bunları bilcümle bu arada yaşıyoruz. Ayrımsız taraftan bu sıkıntıların içerisinde ‘Türkiye’yi acaba konuşu saldırılarla diz çökertebilir miyiz, Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde bire bir yıldırı devleti kurabilir miyiz?’ diye niteleyerek traksiyon, izlence ve baziçe kurmaya çalışanlar var.”

Soylu, PKK’nın, Amerika ve Avrupa yoluyla ihtimal üstelik yeryüzü çok bu dönemde desteklendiğini, sonuç 3 yılda Amerika senatosunun PKK’evet 2 milyar dolar resmi arkalama yaptığını aktardı.

“Onlar zannettiler kim milletimiz bu işi anlamıyor”

Milletin seçkin şeyden haberi olduğuna dikkati çeken Nazır Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Zannediyorlar kim paralarıyla, oyunları ve tuzaklarıyla, PKK’lı teröristlerle tıpkısı araya gelerek bize diz çökertecekler. Onlar hangi adımı atarlarsa atsınlar, hangi oyunu kurarlarsa kursunlar… Bir taraftan Yolculuk olaylarını yaptılar bizi diz çökertemediler. Aynı taraftan 17-25 Ara FETÖ darbesini yaptılar bizi diz çökertemediler. Onlar zannettiler ki milletimiz bu işi anlamıyor, onlar zannettiler ki Bayburtlu hemşehrilerim bu işleri takip etmiyor. Ego tıpkısı özdek biliyorum, şurada Bayburt’ta tıpkı kahveye oturayım, eğer Amerikalı Başkanına fesini damarlı giydirmezse benim hemşehrilerim bambaşka bir özdek bilmiyorum. Dünyayı üstelik strateji ediyor, Türkiye’yi dahi izleme ediyor, dünyada neler olduğunu biliyor ve bize hangi oyunların kurulduğunu biliyor.”

Aristokrat, Libya’birlikte ve Gün Doğusu Akdeniz’dahi varlığını ortaya koyan, bazen yerde huzuru, kimi yerde da barışı realizasyon eden bir Türkiye olduğunu belirtti.

Nazır Soylu, onlar Türkiye’ye çelme takmaya çalışırken şehir hastaneleri, dünyanın arz şişman havalimanları, Çanakkale’deki köprüsü, insansız gelgel araçları, dünyadaki genişlik balaban barajları ve Ayasofya’sı ile bu arada bilcümle dünyaya varlığını rapor eden bir Türkiye olduğunu dile getirdi.

“Bu sıkıntıları Kemal Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer?”

Dünyada yaşanan sıkıntıların bazılarının Türkiye’ye üstelik irfan ettiğine değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Şu tercihi elbette ki bu büyük milletimiz yapacaktır. Bu sıkıntıları Kemal Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer? Bu sıkıntıları zaman, dünyanın karşısında ışık üzere durduğu Tayyip Erdoğan mı çözer? Bugüne kadar reise itimat ettiniz. Bugüne büyüklüğünde Cumhurbaşkanımıza inanma ettiniz. Değerlerimize hakaret edenlere cebin milletinin birlikte olan bulunmaz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiniz ve güven ettiniz. On Paralık bir zaman öz geleceği için makam üzere takviye amacıyla hangi eğildi, hangi de büküldü. Vakit Kaybetmeden bu dünyanın, ülkemizin büyümesinin ve zenginleşmesinin değil, ben yaşıyorum ve görüyorum kim sair dünyanın dahi hesabını eden, bu milletin hep değerlerine ehil çıkmaya müteharrik, gelişigüzel nev oyunu ve tuzağı yalnız milletin iradesiyle ve sizinle beraber bozmaya çalışan Cumhurbaşkanımız var.”

Soylu, Almanya’dan İngiltere’ye, Amerika’dan Çin’e kadar dünyada şişman geçinen ülkelerde büyük karmaşıklıkların olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alışmışlardı bedavacılığa. Problemlerini, sorunlarını Mutekit ülkelerin konusunda yık, Türkiye’nin konusunda yık, Türkiye ile bu arada uğraş, kendi ülkelerinin insanlarını şen yol açmak üzere buralarda ihtilat oluştur. Onların fotoğraflarda foyaları ortaya imdi. Afganistan’dan kalkan uçağın fotoğrafını bütün beraber gördük. Öyle aynı kaçtılar kim dünyada Amerika’nın rezilliğini kendilerinden sonradan gelecek nesillere çoğaltmak zorunda kaldılar. Herkesin benzeri hesabı var. Yaptığın zulümlerin hesabını Cenabıhak agâh ve sana gösterir. Onun üzere içerisinde bulunduğumuz güçlük ve sıkıntılar var. Bize güvenlik edin ve güvenin. Etrafımızdaki coğrafyada teessürat var, bize itimat edin ve güvenin.”

Icra Vekili Soylu, Tunceli Pülümür’deki düzenlilik kulelerinin yapımı öncesinde yaşanan bir olayı dahi vatandaşlarla paylaştı:

“Hatırlarsınız bundan 4-5 sene ilk Yaşar Paşamızla beraber Tunceli’den Bayburt’a gelmiştik. Tunceli’bile o aktarılma 300’ün üstünde yıldırıcı vardı. Tunceli Valiliğinde tıpkısı toplantı yaptık, dedik ki ‘Şu Tunceli Pülümür yolundan kimesne geçemiyormuş, bilcümle beraber atlayayım Tunceli Pülümür yoluna gidelim.’ Etrafımızdakilerin gözleri böyle açıldı, ‘Efendim gidilemez’ dedi. Devletin Açıkgöz Umumi Komutanı ve devletin İçişleri Bakanı gidemezse millet hangi yapsın? Biz bu arada oraya gittik, bildirme ciddi yerde durduk. Aşağıya indik ve orada tıpkı cazibe yaptık. Dedik kim ‘Bu yolun sağına, soluna, yeryüzü tepesine, her tarafına kuleler yapacağız, vatandaşımız buradan şen bire bir şekilde geçecek teröristi da burada arı sili edeceğiz, ortadan kaldıracağız.’ İlk etapta 21 kule yaptık ve Tunceli Pülümür yolundan cümle şen ayrımsız şekilde geçmeye başladı. O periyot 300’ün üzerindeki yıldırıcı sayısını söyleyeyim yakında elimize düşerler, 5’e düştü. Onların birlikte peşindeyiz.”

“Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde tıpkısı tek yıldırıcı kalmayacak”

Pülümür’ün yanı sıra sair bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetlere da değinen Nazır Soylu, “Tendürek Dağı tertemiz. Mersin’den Adıyaman’a büyüklüğünde Amanoslar arı sili. Gine Kars’ta Çemçe Madur tertemiz. 2023, 29 Ekim’de aynı evladınız ve kardeşiniz kendisine söylüyorum, Allah baht ederse rahmetli dedem öyle söylerdi, sağsak ta yaşarsak, Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde aynı biricik yıldırıcı kalmayacak. Maşrık ve Güney Maşrık’üstelik bu ülkenin vatandaşları sokağa çıkmaya korkarlardı. Çocuklarını okula göndermeye korkarlardı. İş yerlerine varidat onlardan baç alırlardı. Haraç alanları üstelik tepeledik, çocukları korkutanları birlikte tepeledik. Huzuru, güveni, kalkınmayı ve herkese hürriyetini ve özgürlüğünü getirdik. Sizin sayenizde ve sizle beraber.” diye konuştu.

“Biz hangi Amerika’evet güveniyoruz, ne Avrupa’evet güveniyoruz”

Türkiye’nin birlikte etrafındaki coğrafyadan da sorumlu olduklarını ifade fail Soylu, bu coğrafya erinçli olmazsa, bura üzerinden Türkiye’yi karıştırmaya çalışacaklarını vurguladı.

Aristokrat, bu coğrafyaya huzuru gene Türkiye’nin getireceğine bel ederek, “Gine burada Tayyip Erdoğan’ın öğün arkadaşı, tıpkı evladınız, bu ülkeye güvenen bire bir kardeşiniz namına söylüyorum, Suriye’da dahi Şam’birlikte bile huzuru biz getireceğiz. Irak’ta, Bağdat’ta huzuru biz getireceğiz, etrafımızdaki coğrafyaya da huzuru biz getireceğiz. Dindar coğrafyanın üstüne biçilen bu kargaşa tohumlarını Tanrı’ın izniyle bu ulus kaldıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlardan kendilerine güvenmelerini ve emniyet etmelerini talip Soylu, şunları kaydetti:

“Eksiğimiz türlü tığ insanız. Eksikten yoksun Cenab-ı Cenabıhak’tır. Ama bu millete ihanetimiz, bu millete yalanımız, bu millete dolanımız ve bu millete hatalı ayrımsız işimiz bugüne kadar olmadı, Cenabıhak baht etmesin, bundan sonra da kaçınan. Biz ne Amerika’evet güveniyoruz, hangi Avrupa’ya güveniyoruz. Benim liderim Recep Tayyip Erdoğan ayrımsız bir tane özdek söylüyor, ‘Ego takkadak milletin ve Tanrı’ın önünde eğilirim’ diyor.”

Soylu, Bayburtluların erkek, külhanbeyi, yurtsever olduğunun altını çizerek, “Hani benzeri otağın mutedil direği peki ya Bayburt benim milletimin otağının ölçülü direğidir. Hiç uzatmaya, lafı apayrı yere götürmeye lazım yok. Siz yemeden içmeden bu ülkenin otağının sunu işlek mutedil direği değilsiniz. Bu memleketin değerlerinin sahibisiniz. Birisi benzeri öz yapmaya kalkarsa, ‘Tığ buradayız’ diye haykıranlardansınız. Bu millete doğrultu ve yön veren yekpare bir anlayışın sahibisiniz. Cenab-ı Tanrı bizi size mahcup etmesin inşallah.” dedi.

Vekil Aristokrat, “Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılının altyapısını yaptı. Önceki 100 yılında başımıza gelen felaketlerden ortalık oluşan açığını kapatmaya çalıştı. İki iş yaptı yani. Şimdi Cumhuriyetin bir numara asrından bilahare, 2023’den sonradan hem Türkiye’yi tutamayacaklar, hem etrafımızdaki coğrafyayı tutamayacaklar, dünyaya medeniyetimizi nakşeden bir büyüklük olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Halk İttifakı’nın çabucak tıpkısı intihap ittifakı kendisine değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Aristokrat, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte bu ülkede doğrunun, hakkın ve hakkaniyetin savunucusu olan Milliyetçi Akıntı Partisi Genel Başkanı Dr. Heybet Bahçeli’ye da minnetlerimizi ve şükranlarımızı anlatım ediyoruz. Cumhur İttifakı bilmenizi isterim kim 2023’da gireceğimiz bire bir seçimin ittifakı değildir sadece. O aynı seçimdir, böyle ayrımsız itilaf benzer. Biz ayrımsız değerler ittifakıyız. Tığ, bize bırakılan tarihin emanetlerine eş çıkan ayrımsız anlayışın ittifakıyız. Bu memleketin geleceğine, gelecek nesillerine aktif bire bir Türkiye, nazik tıpkı Türkiye, ayakları üzerinde duran aynı Türkiye ve dünyadaki saldırılardan ayrımsız elan etkilenmeyecek bire bir Türkiye çoğaltmak için ortaya koyan bir anlayışın temsilcileriyiz.”

Soylu, konuşmasının ardından Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ve Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci’yi makamlarında musahabe etti.

Share: