İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Diyarbakır’de enik nöbetinde olan ailelerin 4’üncü yılında kentte onlarla ayrımsız araya geldi. Nazır Aristokrat, “Son 3 yılda Amerika senatosu PKK ve PYD’ye 2 milyar dolar resmi arkalama yapmıştır. HDP, PKK ile birlikte Amerika uşağıdır” dedi.

Diyarbakır’üstelik, oğlunun HDP’liler yoluyla dağa kaçırıldığını iddia fail anne Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası uğrunda 22 Ağustos 2019’bile yerleşme eylemi başlattı. Akaret, oğlunu teröre kurban katetmek üzere başlattığı azimli savaş yardımıyla 24 Ağustos 2019’bile evladına kavuştu. Akaret’ın azimli eylemi ve yaktığı yanarca, Türkiye’birlikte birçok aileye cesurluk ve imge oldu. Bu külhanbeyi duruşu gören aileler, 3 Ilkgüz 2019’birlikte HDP İl Başkanlığı uğrunda başlattığı velet nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Eylemin 4’üncü yılında ailelerle tıpkısı araya mevrut İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, burada açıklamalarda bulundu. Bakan Aristokrat, ailelerin elden kişi çocuklarının yaşadıkları acıyı ve ıstırabı dile getirmediğini, tarihin akan gözyaşlarını ifade ettiklerini ifade etti.

“HDP denilen siyasal parti PKK ile bu arada Amerika uşağıdır”

Icra Vekili Aristokrat açıklamalarında, ailelerin vakit kaybetmeden geçmişte yaşadıklarını dile getirmediğini, gelecekteki musibetten, annelerin çocuklarına, babaların çocuklarına gene hasret kalmamaları üzere söyledikleri seçkin cümlenin altında tembihatlar ortaya koyduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Diyarbakır’bile haddinden fazla acıya şahidiz. Hakkarili dostlarımız var haddinden fazla acıya şahidiz. Terör örgütleri çizgilerini ortaya koyabilirler. Yıldırı örgütlerine yönelik yapılacaklar bellidir. Amma asıl kızgınlığımız, derdimiz yıldırı örgütlerine değildir. Terör örgütlerini kendilerine koruyucu edenlerdir. Terör örgütlerini sahaya sürenleredir. Ana ve babalar başkalarının çocuklarına yapılacak haksızlığı çelmek üzere buradalar. Ama onun sütünde dünyayı haksızlığa uğratanlara alın burada duruş sergileyenlere minnettarız. Bugün Amerika olmazsa PKK, PYD diyerek bire bir yıldırı örgütü olanaksız. PKK ve PYD’nin patenti Amerika’dır. Onların uşağıdır.”

“Amerika PKK ve PYD’nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında az metre kadem atamaz”

Serencam 3 yılda Amerika senatosunun PKK ve PYD’ye 2 bilyon dolar resmi arkalama yaptığını aktaran Bakan Soylu, “HDP denilen siyasi parti PKK ile bu arada Amerika uşağıdır. Güvenliğimiz olmazsa akşam bire bir yerde tıpkısı yere gitme ihtimalimiz benzer mi? Tabiatıyla ki hayır. Amerika PKK ve PYD’nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında sakim metre etap atamaz. Ne mağarada olursa olsun onun içerisinde duramaz. Eşsiz Cumhurbaşkanımız Recep Ayıplama Erdoğan yemeden içmeden ve yemeden içmeden Türkiye’ da insanların yaşam standartının yükselmesi, yaşayış ve cesaret içerisinde olması için bire bir savaş ortaya koymuyor. Haddizatında bize dayatılmak istenen tıpkısı hadiseye karşı mücadele ortaya koyuluyor. Kime güvendiğini söyleyeyim. Bunu ongun anlayan bu millete güveniyor. ve kendini teyit ettiği Cenabı Allah’a güveniyor ve inanıyor” dedi.

Hakkari’bile sıfır mektepli tıp fakültesini kazanırken sabık yıl 19, bu yıl 26 öğrencinin tababet fakültesini kazandığını ifade eden Icra Vekili Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Söylemek kim bu annelerin buradaki duruşun, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu politikanın, burada kâin bu işin acısını çekmiş Orhan Bey’den (Miroğlu) Abdurrahman Bey’e büyüklüğünde (Kurt) nadir milletvekili ablamdan Oya Eronat, buradaki Sivil Toplum Örgütlerine büyüklüğünde Galip Bey’den (Ensarioğlu) Mehdi Bey’e kadar (Eker) herkesin içerisinde tıpkı dert ve ateş var. Tığ özlük meselemizi çözeriz. Özellikle Maşrık ve Güneydoğu Rum amacıyla söylüyorum. Kavgaların birlikte elbet barışabileceğini bize ortaya koyan benzeri kültürü öğreten, ölüsüne günlerce, aylarca sahip çıkıp, taziyelerinde omuzlarına bir birinin kafasını yaslayabilen benzeri anlayıştan ve kardeşlikten bahsediyorum. Bu anneler Bağdat’, Şam’üstelik, Halep’te yaşanın dramın bitmesinin peşindeler. Biz, emperyal ayrımsız ülke değiliz. Bizim başkasının toprağında zerre kadar gözümüz yok. Başkalarının bizim topraklarda gözü tür.”

“Srebrenitsa anneleri pekâlâ aynı yük çekmişse bu sıkıntıda aynı sıkıntıdır”

Diyarbakır’ın hürriyetine, kardeşliğine, Ortadoğu’nun, Itidalli Asya’nın, Balkanların kardeşliği kendisine baktıklarını belirten Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Allah’a hamdolsun Diyarbakır huzura kavuştukça bu dediğim coğrafyalar huzura kavuşuyor. Bu annelerin isyanı, itirazı, babaların isyanı ve itirazı eksiksiz bin 97 gündür 309 evlatları üzere 304 ailenin isyanı sadece 7 yaşında, 8 yaşında, 9, 10, 11 yaşında bire bir çocuğun alıp dağa götürülüp kaleşnikofu çocuğun boyu büyüklüğünde silahı verenlere yalnız değildir. Onları maşa kendisine kullananlaradır. Biz kardeşiz. Srebrenitsa anneleri nasıl tıpkısı baskı çekmişse bu sıkıntıda tıpkı sıkıntıdır. Diyarbakır, iki peygamberi koynunda yatıran tıpkı şehirdir. Dünya dahi bundan bir tane henüz örneği bahis konusu değildir. Bura dualı, evliyalar şehridir. Tığ, ailelerin evlatlarını dulda anlayışına ehil çıkmak istiyoruz. 148 çocuğu bu annelerin 18 yaşından sıradan dağa götürdüler. Konfedere Uluslar nerede? Dünyanın medeni ülkeleri nerede? 12 yaşından adi 6 çocuğu dağa götürdüler. 10 engelli çocuğu dağa götürdüler. Anneler, yaptığınız hisse senedi benim cümlelerimle anlatmaya yetmez. Bu ulus gümüşgöz durmaktadır, pinti durmaya bitmeme etmektedir. Evladım gel askere git2, şehit ol demesi olağan ayrımsız fenomen değildir. Kürtlüğünüzle hava duyun, dilinizle gurur duyun, bu ülkenin ilişki ve beraberliğiyle kurum duyun. Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve muhabbetlerini nakletmek istiyorum.”

Bakan Aristokrat, konuşmasının peşi sıra aileler teröre beddua yürüyüşüne geçti.

Eylemin 4’üncü yılında Icra Vekili Soylu yanında Diyarbakır Valisi Büyük İhsan Su, DÜRÜST Tümen Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mehdi Eker, STK temsilciler ve Türkiye’nin ciharıyek yanından vatandaşlar katıldı. – DİYARBAKIR

Share: