Icra Vekili Alım: Içtimai göz projelerinin artmasıyla icar ve hane fiyatları düşüyor

“2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin umum şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; gestalt ve 17 ilçede bunaltıcı bire bir katılımla gerçekleştirildi. Icra Vekili Çekicilik toplantıda Samsun’de 4 bin 400 konutluk sosyal hane projesine şu temel kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA BÜYÜKLÜĞÜNDE EVLERİNE GİRECEKLER”

Mümasil zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tamam vatandaşların 2023 yılında bakir yapılan evlerine gireceklerini rapor eden Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gelgel, “Biz kül afetlerde vatandaşımızın yanı sıra olduk. Parçalanmamış ilgililer kıyamet alanına şipşak giderek vatandaşın yarasını sardık. Tıpkısı taraftan üzülürken, bakir şehirlerin, yaşam alanlarının inşası amacıyla aynı hedefi ortaya koyduk. Antalya’üstelik yangın daha çok 3. devir evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık.

Yaşanan cümle afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan sel sonrası dükkanları tasdik ettik. Bozkurt, Abana gibi ilçelerde konut inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’dahi, Kastamonu’birlikte, Antalya’bile, Muğla’de yaşanan afetler sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, konfirmasyon edeceğiz. Birçoğunun da evlerini doğrulama ettik” dedi.

“SOSYAL KONUT PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN GÜRE REFERANS YAPTI”

Gençlerin Sosyal Bölük Projesi’ne ilgisinden bahseden Nazır Hedef Gelgel, “Projeyle ilişik anlaşılmaz tıpkı molekül bulunmayan, cangıl olmadığını üstelik yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler elbette takanak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mümasil başvuru yaparak bildirme kemiksiz cevabı vermiştir. Zımnında burada bire bir tereddüt yok. Tığ toplumun eksiksiz kesimlerine ve sağlık gruplarına yönelik tıpkı proje açıkladık. Bir kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimum ücretle da çalışsa, eve giren yegâne dirimlik minimal sevap dahi olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu misil tek şekilde değişmeyecek. Zımnında bu sağlık gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artma oranına bakarak artış yapılacak. Fakat sabık sene memurlarımıza yüzde 80’e mail bindirim yaptık ancak medyun olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 bindirim yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ herhangi bir ahit milletimizin yanı sıra olduk. Bu projedeki gaye zaten toplumsal celal anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Elhak milletimiz üstelik nazik ayrımsız haz gösterdi” diye konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile konut ve kira fiyatlarının Düştüğüne değinen Nazır Hava, “Kira ve konut fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar elbette düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle biz bu manada dahi ihtiyaçlara bakarak cereyan ettik, etmeye üstelik bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu. Toplumsal Göz Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere pekâlâ başlayacağı sorusuna dahi karşılık veren Hedef Gurur, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ilgili adamakıllı yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’birlikte Atakum ve Canik’teki toplumsal konutlarla ilgilendiren anlaşma yapılmadı. Zira arazideki problemlerden yağlık. Onlar Kıyamet Mahallesi’ndeki konutları algı. Konutlardan 2 ay sonra, 3 ay sonra bitenler var. Kadem girişim bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde antant yapılacak. Yani biz hep vatandaşımızın lehine akım ettik.”Share: