Icra Vekili Nebati: “Sayın Öztrak sorumsuzca yaptığınız açıklamalara, partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz için imdi hiç şaşırmıyoruz”

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Sayın Yüksek Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyasa çizgisini bildiğimiz üzere çıktı on paralık şaşırmıyoruz” dedi.

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sayın Faik Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz için imdi on paralık şaşırmıyoruz. Ancak şişman resmin yalnız tıpkı köşesini gösterip yarım yamalak bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla akseptans edilemez. Gelişigüzel şeyden evvel sizin pervasızca ‘uyduruk’ diyerek anlatım ettiğiniz model kapsamında ve gelişen koşullara bakarak devreye aldığımız uygulamalar yardımıyla üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet Altını tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz. İhracatımızdaki koca artışa karşın cari dengedeki bozulmanın temel sebebi küresel çalkantılar sonucunda erke emtialarında serencam 2 yıldan bu yana gerçekleşen gök bilimsel değer artışlarıdır. Söz Gelişi dünyada doğalgaz fiyatları salgın başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan elan çok ayrımsız artma göstermiştir. İşte tekmil bile bu yüzdendir kim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Han sondaj gemimizi da devreye alarak toplamda 2 sismik araştırma ve 4 taharri gemisiyle dünyada eşine beş altı rastlanır aynı muayene filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk. Cumhurbaşkanımızın zaman 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Semavi Vatan, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, bitmeme eden karasal tetkik çalışmaları, yeşil erke yatırım ve desteklerimiz da hep bu yüzdendir” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati’nin paylaşımının devamı şöyle:

“Bu kazanımlar, spekülatif ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle alay malay bir nice cephede verdiğimiz azimli mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır. Sizin da Hazine Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği amacıyla ‘net günah noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız kadar ‘kaynağı belirsiz’ bire bir para girişi değildir. Ustalık hesaplamalarda devir uyumsuzlukları, beyan hataları gibi durumları kapsar. Eski göreviniz bakımından çok ongun bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Akan angarya konusuna dönecek olursak, ortamında bulunduğumuz 2022 yılı Eş-Haziran döneminde erke hariç değerlendirildiğinde akan işlemler dengesinde 8,1 bilyon dolar; almanak bazdaki akan işler dengesindeyse 35 milyar dolar aşkın vermeyi başardık. Büyümenin hareketli olduğu benzeri dönemde, enerji dünya akan dengedeki bu müspet vizyon, gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerin benzeri yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 milyar dolar olan erke faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız konuşu büyüklüğün ve rekor seviyede artan global enerji fiyatlarının sonucu kendisine bu faturanın 2022 sonunda 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir. Aşağıya erke aut akan işlemler dengesi tablosunu bile bırakıyorum. Baktığınızda siz birlikte ferah ferah göreceksiniz ki pandeminin zirve yaptığı 2020 yılı dışında akıbet yıllarda istikrarlı ayrımsız erke dünya akan fazla meze konusudur. Hamur budur.” – ANKARA

Share: