Icra Vekili Nebati: “Türkiye ekonomi modelimiz meyvelerini vermeye bitmeme edecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, endüstri üretiminin meydan beklentisinin üzerinde gerçekleşmesiyle yıllık bazda yüzde 8,5 oranında artım kaydettiğini hatırlatarak, “Yatırım, istihsal, dış satım ve istihdam odaklı ‘Türkiye Tutum Modeli’miz meyvelerini bugün verdiği kadar yarın birlikte vermeye bitmeme edecek” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) marifetiyle açıklanan Haziran ayına ait uran istihsal endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Nazır Nebati, küresel ölçekte hesaplı koşulların zorlaştığı Haziran ayında Türkiye’de endüstri üretiminin piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşip, yıllık bazda yüzdelik 8,5 oranında çoğalma kaydettiğini belirterek, ikinci çeyrekte endüstri üretimi artışının yüzde 9,4 olduğunu aktardı.

Nebati, mevsimlik revize sanayi üretiminin 2020 yılı ikinci çeyreğinde salgın kaynaklı daralmanın ardından sekiz çeyrek süren büyüme eğilimini sürdürmesini zihayat kendisine niteledi. Icra Vekili Nebati, sermaye malı üretiminde bitmeme eden sağlam görünümün araba donatı yatırımları başta girmek amacıyla istihsal potansiyelinde artışa belen ettiğine dikkati çekerek, ticaret ve hizmet sektörleri ciro endeksleri ve dağınık satışlardaki olumlu görünümün sağlam endüstri üretimi ile ikinci çeyreğe ait beklediklerini anlatım ettiği ruhlu büyümeyi henüz da pekiştirdiğini rapor etti.

“Türkiye Iktisat Modeli’miz meyvelerini vermeye devam edecek”

Nebati, “Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; envestisman, üretim, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Iktisat Modeli’miz meyvelerini bugün verdiği kabilinden ferda üstelik vermeye bitmeme edecek” dedi. – ANKARA

Share: