Icra Vekili Nebati’den “Epistemolojik” ve “Heteredoks” Yanıtı: “Ne Dili Şüphesiz İfade Edeceğimizi Çokça İyi Biliriz”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kullandığı “Neo alışılmış ekonomi düşüncesinden epistemolojik aynı kopuşu baziçe fail heteredoks yaklaşım” ifadesine gelen eleştirileri yanıtladı. Nebati, “Tığ iş adamıyla iş adamı üzere, çiftçiyle çiftçinin dilinden konuşuruz. Hem küçümseyici hem da mektepli adına konuşurken hangi dili zahir tabir edeceğimizi haddinden fazla bereketli biliriz. Siz manipülatif, dolma dolan sözlerinizi bitmeme ettirin. Havuzunuzda trollerinizle değme kalem işleyişi yapın. Tığ Türkiye Iktisat Modeli’nin dünyaya örnek yapılanma edeceğini biliyoruz. Büyüyeceğiz, çalışacağız, üreteceğiz, istihdam yaratacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın üstelik katılımıyla Yalova’bile planlı LC Waikiki Yalova Lojistik Merkezi Açım Töreni’ne katıldı. Türkiye Tutum Modeli’nin esas amacının, ince vadede itidalli gelir tuzağını vazgeçmek olduğunu tamlayan Bakan Bitkisel, kullandığı dili eleştirenlere üstelik cevap verdi.

Nebati’nin konuşması, satır başlarıyla şöyle:

“İKTİDARIMIZ SÜRESİNCE, YERLI KALKINMAYI BILDIRME ÖNEMLİ RUZNAME MADDELERİMİZ ARASINA ALDIK: Milletimize bakım uğrunda koyduğumuz gelişigüzel tuğlaya, attığımız seçme adıma düşman olanlara inat; bizler birlikte inşa etmeye, yıpranmamış tesisler açmaya bilcümle daha iyisini hedeflemeye devam edeceğiz. İktidarımız boyunca, domestik kalkınmayı genişlik yetişkin ruzname maddelerimiz arasına aldık. Ülkemiz üzere, şehirlerimiz de çağ atladı. Adamakıllı Yalovamızı eğitimden sağlığa, konuttan erişim altyapısına, enerjiden sulamaya, uran tesislerinden üretime kadar yüzlerce eserle donattık.

YALOVA’NIN FAZILETKÂR NİTELİKLİ İSTİHDAM KAPASİTESİNİ TAKDİR EDİYORUZ: Zaman, yapılan hizmetlerle şahlanan ve balaban potansiyelini henüz ileriye haiz Yalova’mızın faziletkâr nitelikli istihdam kapasitesini takdir ediyor; ek derece oluşturan uran yatırımlarına öncelik vererek geldiği noktayı ülkemiz açısından balaban tıpkısı avantaj yerine görüyoruz. Şehrimiz, İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi ana kent kentlere yakınlığıyla nazirsiz benzeri konumda yer alıyor. Yalova’nın bu açıdan kalkınmasına birlikte harıldamak şiarıyla, Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilmiş olan genişlik şişman projelerden biri Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu’nu ve Osmangazi Köprüsü’nü vatandaşlarımızın hizmetine açtık.

YALOVA İHRACAT MİKTARI BAKIMINDAN DE AKIBET 20 YILDA ADETA ŞAHA KALKMIŞTIR: Bu sayede Yalova, 2020 yılında yüzdelik 7,1 oranında büyüyerek ülkemiz genelinin üzerinde ayrımsız sükse göstermiş, toplam 18,4 milyar liralık eklenmiş ayar üretmiştir. Yalova dış satım miktarı itibarıyla bile sonuç 20 yılda adeta şaha kalkmıştır. 2002 yılında 16 milyon dolar olan ihracatını 2022 yılı ağustos ayı itibarıyla tüm 51 intaç artırarak toplamda 835 milyon dolar seviyesine yükseltmeyi başarmıştır.

SAVAŞ TOPTAN EKONOMİDE BİRÇOK SORUNUN ORTAYA ÇIKMASINA AMIL OLDU: Gelin gelişigüzel toptan tutum ve Türkiye ekonomisine dair kısa tıpkısı zihniyet turu yapalım. Pandemiyle başlayıp Rusya- Ukrayna savaşıyla bitmeme fail proses, toptan ekonomide bir nice sorunun ortaya çıkmasına etmen olmuştur. Enerji ve azık başta tutmak için mal fiyatlarındaki hızlı artışlar, birlik dünyada enflasyonist baskıları tırmandırdı. Almanya’dahi serencam 70 yılın, Amerika’bile ise sonuç 40 yılın sunma efdal enflasyon oranları ortaya çıktı.

AMERİKA BUGÜN TEKNİK KENDISINE RESESYONDADIR: Enflasyonla uğraşmak amacıyla birçok devlet Kalıp Bankası, mali sıkılaşmaya gitmiş, bu durum birlikte ekonomilerin duraklık risklerinin anbean artmasına faktör olmuştur. Söz Gelişi, Amerika zaman beceri namına resesyondadır.  Gelişmiş Mağrip ülkelerindeki ürem artırımları çabucak kendilerinin duraklık risklerini artırmıyor; tıpkısı zamanda, Konfedere Milletler’in (BM) üstelik mazi belirttiği gibi, küresel ekonominin resesyona ve ardından detaylı sürekli durgunluğa girme riskini da artırıyor. BM Tecim ve Kalkınma Konferansı Genel Sekreteri, muhtemel global resesyonun önlenmesi üzere kaslı ülkelere politikalarını tahrifat çağrısı yapmış bulunuyor. Öte yandan, savaş nedeniyle ülkelerin besin sunu güvenliğine ilgilendiren endişeleri artarken, global gıda fiyatları üzerinde dahi üst yönlü benzeri kalın oluşmuştur.  Bu noktada, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması; ülkemizin diplomatik tıpkısı başarısı yerine hem küresel azık arz güvenliği sorunlarının hafifletilmesini, hem de fiyatların yüce oranda gevşemesini sağlamıştır. Dünyada bunlar yaşanırken, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde tutum yönetimi kendisine bizler, global tehditleri fırsata isnat etmek hedefiyle, Türkiye Tutum Modeli’ni kurguladık ve hayata geçirdik.

FİRMALARIMIZIN ÜRETİM VE RAKIPLIK GÜCÜNÜ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ: Envestisman, istihdam, üretim ve dış satım odaklı Türkiye Ekonomi Modeli’mizin anne amacı, ekonomimizin sürdürülebilir nema patikasına girmesini sağlamak; güdük vadede global sıkıntıları sunma düşük hasarla giderilmiş ederken detaylı vadede mutedil dirimlik tuzağını aşmaktır. Benimsediğimiz selektif yüreklilik politikasıyla, kredilerin doğurucu alanlarda değerlendirilmesini isteklendirme ediyoruz. Sonunda, firmalarımızın üretim ve rakiplik gücünü artırarak global değer zincirlerinden henüz aşkın nasip almalarını hedefliyoruz.

EKONOMİK TAHAVVÜL ZİRVESİ’NDE TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ’NİN NE BÜYÜKLÜĞÜNDE İSABETLİ OLDUĞUNU TEYİT EDİLDİ: Müstevli sonrasında dünya ekonomisi oylumlu bire bir değişim ve tahavvül sürecinden geçe bu dönüşümü sıkıca izleme ediyor ve gereken kül adımları atmaya devam ediyoruz. Bildiğiniz için, güzeşte hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın dahi katılımıyla Hesaplı Inkilap Zirvesi’nde, önemli 2 aktarılma geçirdik. Dünyanın ciharıyek yanından, etkili akademisyenlerle bire bir araya geldik. Ülkeyi, dünyayı, bölgeyi konuştuk. Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz müzakere ve paylaşımlar, bizlere benzeri kat elan Türkiye Ekonomi Modelimizin hangi kadar isabetli ve eskiden atık bir girişim olduğunu doğrulama etmiştir.

TÜRKİYE İLK ÇEYREKTE G20 ÜLKELERİ İÇİNDE SUNMA İYİ BAŞARIM GÖSTEREN ÜLKELERDEN BİRİ OLMUŞTUR: Erdemli tahaccüm performansını 2022’nin geçmiş iki çeyreğinde birlikte sürdüren Türkiye, geçmiş çeyrekte yüzde 7,5 ve ikinci çeyrekte bile yüzde 7,6 oranında büyüyerek, salgın öncesi dönemden bugüne G20 ülkeleri süresince sunma bol başarim gösteren ülkelerden biri olmuştur. Diğer taraftan sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında balaban bire bir semptom olan araba ve donatı yatırımları, 11 çeyrekten bu yana yoğun artmaya bitmeme ediyor. Geçen yıl istihdam artışımız 2,1 milyon dirilik olurken bu yılın önceki yedi ayında 613 bin kişilik munzam artışla ülkemiz, OECD üyeleri arasında müstevli öncesi döneme bakarak istihdamını bildirme çok artıran talih olmayı başarmıştır. Müstevli döneminde küresel tecim, ara sıra himayeci politikalar ve tedarik zincirindeki aksamalardan menfi yönde etkilense üstelik ilkgüz 2022 bakımından ihracatımız yıllık bazda 252,6 bilyon dolar ile bakir bir rekor seviyesine ulaşmıştır.

SÖYLEDİKLERİMİZ BİRİLERİ TARAFINDAN MANİPÜLE EDİLEBİLİR: Girişimcilerimizin gayrı sektörlerdeki yatırımlarını üstelik arttırarak ülkemizin tıpkısı istihsal ekonomisi olmaya çevrilmiş hamlesine ulama sağlayacağına ve kullanılmamış tahaccüm fırsatlarını yeryüzü mebzul şekilde değerlendireceğine inancım tamdır. Serencam yıllarda, istihdamda, ihracat ve büyümede elde ettiğimiz muvaffakiyet ve kazanımlar, ayrıksı ülkelerle kıyaslandığında parmakla gösterilecek niteliktedir. Söylediklerimiz birileri marifetiyle manipüle edilebilir. Eksiksiz suratsız küresel koşullara rağmen, inançla ve ter dökerek kaydettiğimiz başarıları sindiremeyen bazen kazanç odakları ve onların kavaracı elemanları bugün hop oturup hop kalkmaya bitmeme ediyorlar. Elde ettiğimiz kül kazanımların üzerini gidermek amacıyla, daim gündemi çarpıtacak yıpranmamış bire bir gereç arayışında olmaya bitmeme ediyorlar.  Bu zevat, mevcut global gerçekler ve ülkemizin kendisine saf koşullarını çözümleme yazar milletimize konkre projeler yayımlamak bire bir yana; çarpıtılmış spekülatif meşruhat ve berduş algı operasyonlarından ayrıksı tek mücahede göstermiyor.

EKONOMİ TETİKÇİLERİNE BIRLIKTE KATIYEN PRİM VERMEYECEKTİR: Serencam 20 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ayağa kalkan, özgüvenini yeniden kazanan milletimiz sinsi kumpaslara ve düzensiz darbe girişimlerine elbet boğaz vermediyse, bu tutum tetikçilerine üstelik katiyen prim vermeyecektir. Haddizatında bu odaklar, milletimizin karşısında hiçbir muvaffakiyet elde edemeyeceklerini kendileri birlikte çokça mebzul biliyor. Bu yüzden mesnetsiz ve seviyesiz saldırılarını çaresizce artırmaktan bambaşka tıpkısı şey birlikte yapamıyorlar. Olur biz hangi yapıyoruz? Sizlerle birlikte ülkemize eskimemiş tesisler kazandırıyor, global tehditleri fırsata isnat etmek üzere baş başa azimle, kararlı ve inanlı adımlarla ilerlemeye bitmeme ediyoruz. Evet biz ne yapıyoruz? Dönüşen bu yeni dünyada Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletimizle gelişigüzel, Türkiye Yüzyılı’nı yazmaya bitmeme ediyoruz.

HANGİ DİLİ NASIL İFADE EDECEĞİMİZİ ÇOK İYİ BİLİRİZ: Tığ hareket adamıyla iş kadını kabil, çiftçiyle çiftçinin dilinden konuşuruz. Hem küçümseyici hem üstelik öğrenci namına konuşurken hangi dili nasıl rapor edeceğimizi çok ongun biliriz. Siz manipülatif, dalavere dolan sözlerinizi devam ettirin. Havuzunuzda trollerinizle herhangi bir türlü işleyişi yapın. Biz Türkiye Iktisat Modeli’nin dünyaya örnek oluşum edeceğini biliyoruz, tabir ediyoruz. Büyüyeceğiz, çalışacağız, üreteceğiz, istihdam yaratacağız. ve 21. Çağ Türkiye Yüzyılı olacak demeye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle, ülkemize bu eşsiz lojistik merkezini kazandıran firmamızı ve altın yöneticilerini gönülden tebrik kartı ediyor; ülkemiz için üreten, faaliyet veren herkesin birlikte olduğumuzun benzeri yol daha altını resmetmek istiyorum.”

“EPİSTEMOLOJİK BİR KOPUŞU TEMSİL EDEN HETEREDOKS YAKLAŞIM”

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı şu izah ekonomi yazarları ve akademisyenleri ile siyasa dünyasında arasında tartışmaya nöbet açmıştı:

“Neo klasik tutum düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu düzen fail heteredoks yaklaşım, günümüzde anbean ön plana çıkan davranışsal tutum ve nöro ekonomiyle henüz fazla önem kazanmaktadır.”

Share: