Icra Vekili Nebati’den ‘sanayi üretimi’ açıklaması

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yıllık bazda yüzde 8,5 oranında tahaccüm kaydeden endüstri üretimine ilgilendiren, “Aynı dönemde yıllık endüstri üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzdelik 2,4, Çin yüzde 3,9, MEMLUK 4,16 artma gösterirken, Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin sanayi üretimi tüm bu ekonomilerden artı yönde ayrışmıştır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Twitter’daki hesabından, sanayi istihsal endekslerine ilgili yaptığı değerlendirmede, “Toptan ölçekte iktisadi koşulların zorlaştığı haziran ayında de endüstri üretimimiz, çevre beklentisinin oldukça üstünde aynı gerçekleşmeyle yıllık bazda yüzdelik 8,5 oranında artış kaydetmiştir. Böylecene 2’nci çeyrekte sanayi üretimi artışımız yüzde 9,4 olmuştur. Tıpkısı dönemde almanak endüstri üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzdelik 2,4, Çin yüzdelik 3,9, KÖLE 4,16 artım gösterirken, Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin endüstri üretimi, bilcümle bu ekonomilerden pozitif yönde ayrışmıştır. Mevsimlik rötuşlu endüstri üretimimiz, 2020 yılı 2’nci çeyreğindeki müstevli kaynaklı daralmadan sonra, 8 çeyrektir bitmeme eden muttasıl büyüme eğilimini tüvana benzeri şekilde sürdürüyor” dedi.

Vekil Nebati, anamal malı üretiminde bile bitmeme eden sağlam görünümün, araba teçhizat yatırımları özellikle girmek üzere istihsal potansiyelindeki artışa meni ettiğine üstelik değinerek, “Tecim ve hizmet sektörleri ciro endeksleri ve gayrimuntazam satışlardaki müspet görünüm, kuvvetli sanayi üretimiyle alay malay 2’nci çeyreğe ait etkili tahaccüm beklentimizi henüz da pekiştirdi. Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Ekonomi modelimiz meyvelerini zaman verdiği kadar yarın dahi vermeye bitmeme edecek” açıklamasında bulundu.

Share: