Icra Vekili Varank, Eskişehir Endüstri Odası Mesleksel Yetişek Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mesleki eğitim merkezlerimizle insanlarımızın eline adeta ayrımsız değerli bilezik takıp istihdam edilmelerini sağladığımız projelerimiz var.” dedi.

Bakan Varank, Turgut Reis Bey Ustalık ve Sanayi Meslek Lisesi’ndeki Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Mesleksel Eğitim Merkezi’nin küşat töreninde, mesleksel eğitimin önemine dikkati çekti.

Bu alanda yapılan çalışmalara değinen Varank, “Mesleki eğitim bilimi şu anda Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, alelhusus istihsal tarafında karşımıza çıkan, sanayicinin, ‘Sayın Bakanım biz öge arıyoruz, bulamıyoruz’ dediği ayrımsız kayran. Mesleksel yetişek merkezlerimizle insanlarımızın eline adeta aynı zer bilezik takıp istihdam edilmelerini sağladığımız projelerimiz var.” diyerek konuştu.

Benzeri fabrikaların, işletmelere yalaz üretimi öğretip, verimliliklerini zait bir proje olduğunu nâkil Varank, “Şu anda Türkiye’nin eke endüstri şehirlerinde kurduğumuz tıpkı bir. Burada dahi işletmelerimiz bir lira da yatırım yapmadan takkadak üretim süreçlerini yalınlaştırarak haddinden fazla ağır sıklet artma artışları elde edebiliyorlar. Bunu da Eskişehir’e baş başa kazandıracak olmamızın düpedüz gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Varank, konuşmasının peşi sıra Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, YANLIŞSIZ Öğür Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, MHP Eskişehir Milletvekili Mukavemetli Nurullah Aynaz, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş ve DOĞRU Fırka İl Başkanı Zihni Etkili ile merkezin açılışını yaptı.

Nüsha üretimlik işletmelere eğitim bilimi verecek

Program sonrası Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Mühim Tetkikat ve Çoğalma Umumi Müdürü Prof. Dr. İlker Amaç Ar ile Kesikbaş tarafından “Eskişehir Benzeri Üretimevi” protokolü imzalandı.

Bakan Varank, protokole ilgilendiren yaptığı konuşmada, model fabrikanın, Eskişehir kadar sanayisi hararetli benzeri kent üzere şanlı olduğunu vurguladı.

Nazir fabrikanın, Türkiye’de Konfedere Milel ile başlattıkları tıpkısı proje olduğunu dile getiren Varank, şunları kaydetti:

“Burada işletmelerimize alaz üretimi öğretiyoruz. Nerelerde savurganlık yapıyorlar? Şüphesiz süreçlerini hızlandırabilirler, henüz artağan olabilirler? Daha birkaç cins kullanarak pekâlâ daha bol ve elan fazla üretim yapabilirler? Bunu öğrettiğimiz aynı misil. Şu anda Türkiye’de 8 müşabih fabrikamız var. Burada işletmeler ‘öğren dönüştür’ programlarıyla öğrendikleri teknikleri özlük firmalarında, özlük üretim tesislerinde uygulayıp, çokça kilolu olgunluk artışları, yüzde 100’e, yüzde 150’ye andıran gürlük artışı elde eden firmalarımız var. Burada işletmelerimize bu eğitimleri nüsha fabrikalar verecek. Bunu burada uygulamış olacağız ama bu eğitimleri, firmalarımız alabilsinler diye, onlara tıpkı maliyet avantajı olsun diye burada sunulan eğitimin yetişkin ayrımsız kısmını bile KOSGEB yerine tığ üstleniyoruz. Buradaki terbiye masraflarını dahi KOSGEB yerine, firmalarımız başvurduklarında mefret tıpkı kısmını idraksiz alabiliyorlar. Bu manada üstelik seçme çeşit sanayiciye, Eskişehir kabilinden KOBİ’leri etkili benzeri şehre katkısı olacak aynı projemiz.”

Varank ve beraberindekilere, öğrencilerin bulunduğu CNC dersliğinde İl Milli Terbiye Müdürü Pervin Yol Yordam yoluyla brifing yapıldı. Elan sonraları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Turgut Reis Beceri ve Sanayi Iz Lisesi’nde forklift simülasyonunu test etti.Share: