İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te dikbaşlı eti ile hazırlanıyor

İki ilin paylaşılamayan lezzeti: Siirt’te kuzu, Bitlis’te tutturuk eti ile hazırlanıyor

Adana’bile Büryan kebabı tartışması yapan Siirtli ve Bitlisli ihvan, “Bitlis’te çıktı Siirt tescili aldı” diyerek konuyu tatlıya bağladı

Büryancı Korkmaz: “Siirtliler ve Bitlisliler büryan için tartışabiliyorlar. Tığ gerekli açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz”

ADANA Siirt ve Bitlis’te kuyu tandırlarda pişirilen Büryan kebabı iki ilde da tescile kavuşmasına rağmen aradaki lezzetli rakiplik bitmedi. Adana’üstelik büryan yiyen Siirtli ve Bitlisli eş grubu ilk atıştı peşi sıra “Bitlis’te daha çok Siirt tescili aldı” diye niteleyerek konuyu tatlıya bağladı.

Siirt’te kuzu, Bitlis’te keçi eti ile hazırlanan Büryan kebabı iki ilin paylaşılamayan lezzeti olmaya bitmeme ediyor. Kebabın başkenti Adana’da bir araya mevrut Siirt ve Bitlisli refik grubu Büryan kebabı tattılar. Peşi Sıra ‘Büryan kebabı nerenin?’ diye atıştılar.

Büryan kebabını Adana’ya getiren kebabçı Cihangir Korkmaz, büryanın Siirt’in olduğunu tabir ederek, “Coğrafi işaret belgesini dahi düzlük Siirtimiz büryan kebabı ile meşhurdur. Misafirlerimiz tartışabiliyor arada sırada amma şöyle ayrımsız nitelik var. Siirt henüz geçmiş Bitlis’ sınırlı bire bir ilçeymiş ondan sonra Siirt il olunca haliyle tescili onlar almış. Adana’nın evvel büryancısı biziz. Büryan birde kendiliğinden semiz olduğu üzere Adana halkıda semiz eti haddinden fazla seviyor. Siirtliler ve Bitlisliler büryan amacıyla tartışabiliyorlar. Tığ gerekli açıklamaları yapıp onları aydınlatıyoruz” dedi.

Siirtli Sağlıklı Essah, Duayen Çelebi’nin seyahatnamesinde da büryandan bahsedildiği belirterek, “Orada dahi yazıldığı kabil Büryan Siirt’in. Haliyle o dönemde Siirt Bitlis’e bağlıydı. Ondan kaynaklı Siirt büryanı hak etti. Kuruluş şekli itibariyle bile Siirt büryanı ve Bitlis büryanı farklı. Büryanımız tasdiklenmiş onayı alınmış Siirtindir” diyerek konuştu.

“Bitlis’ten bundan sonra Siirtlilere kaptırdık”

Bitlisli Cahit Tik de, “Büryan Bitlis’in. Siirt’in diyenlere hem katılıyorum. Hem katılmıyorum. Bu büryan evvel Bitlis’te çıktı. Daha evvel Siirt bize bağlıydı. Bitlis ile tanıtıldı. Sonradan ayrılınca patentini aldılar. Biz başlattık. İlk Bitlis’te imdi. Şuan Siirt’e mecbur. Bitlis’ten artık Siirtlilere kaptırdık” diyerek konuştu.

Arkadaş grubu atışmanın ardından Büryan kebabı yiyerek konuyu tatlıya bağladı.

Share: