İklim dostu kampüsler oluşturulacak

Yükseköğretim Müesses (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, sürdürülebilir, erke bol, doğayla tınlamalı ve çevreye asgari düzeyde uymazlık veren darülfünun kampüslerinin oluşturulmasını hedeflediklerini belirterek, “sürdürülebilir ve abuhava dostu yerleşke dönüşümü” sürecinde üniversitelerin mukteza finansman araçlarına erişimi konusunda faaliyet yürütüleceğini bildirdi.

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Kurum, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Parafin Salon’de düzenlenen “Sürdürülebilir ve İklim Dostu Yerleşke Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü” imza törenine katıldı.

Özvar, bakanlıklar ve Yükseköğretim Yerleşmiş arasında imzalanacak olan protokolün hayata geçmesi amacıyla destek veren Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a teşekkürname etti.

Türkiye’nin kalkınma hedefleriyle ağır ezgi, geleceğin kampüslerini mensur etme hedefi olan üniversitelerin, öncelikle öz kampüslerinde gerçekleştirecekleri uygulamalarla topluma sürdürülebilirlik üzerine kat sayı olma misyonunu de taşıdıklarını anlatım eden Özvar, sürdürülebilir ve abuhava dostu kampüslerin oluşturulması üstüne serencam dönemde birçok üniversitenin dikkate ayar çalışmaları ve bakanlıklarla yürüttükleri eş projeler bulunduğunu aktardı.

Erol Özvar, Yükseköğretim Kurulu namına üniversiteler ile bakanlıklar arasındaki koordinasyonu keşfetmek ve bu alanda daha deli dolu ve bereketli sonuçlara yayılmak için kolaylaştırıcı cila oynamayı hedeflediklerini belirtti.

“Muvaffakiyetsiz Atılmış Birimleri ve Başarısız Atılan Hile Sistemleri kuruldu”

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları arama altına ahzetmek amacıyla planlı Sıfır Atılan Projesi kapsamında bir nice üniversitenin bünyesinde Başarısız Atık Birimleri ve Başarısız Atılan Idare Sistemleri’nin kurulduğunu anlatan Özvar, bu kapsamda üniversitelerde yapılan gâh çalışmaları özetledi.

Özvar, bu kapsamda atıkların ayrıştırılarak toplanması ve geri dönüşümünün sağlanması, örgensel atıkların toplanıp işlenerek kompost gübresine dönüştürülmesi, tehlikeli ve tıbbi atıkların toplanması, elektrikli ve elektronik atıklar ile maden ve ahşap hurdaların değişik toplanması, biyolojik atılmış su tasfiye tesisi kurulması ve yağmur sularının toplanması kabilinden çalışmaları benzer gösterdi.

Üniversite kampüslerinde ayrıca natürel kaynaklardan enerji üretimi ve enerjinin tasarruflu kullanımına müteveccih bir nice aplikasyon başlatıldığını dile getiren Özvar, bunlar arasında yenilenebilir gün enerjisi uygulamaları, yemekhane organik atıklarından canlılık enerjisi üretilmesi, enerji tüketiminin minimize edilmesinde ve binaların güvenliğinin sağlanmasında uslu bina uygulamaları, binalarda sensörlü tenvirat, tasarruflu ampul, yapı yalıtımı ve yassı sıcaklığı kontrolü ile enerjiden tasarruf sağlanması kabil uygulamaların bulunduğunu anlattı.

Çalışmalar 10 uçucu üniversitede başlatılacak

Erol Özvar, Sürdürülebilir ve İklim Dostu Yerleşke Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü ile Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Oturmuş Başkanlığının koordinasyonunda seçilen 10 uçucu üniversitede ve sonrasında da cümle üniversitelerde yürütülecek çalışmaları şöyle aktardı:

“Protokol ile sürdürülebilir, erke verimli, doğayla ahenkli ve çevreye minimum düzeyde kötülük veren kampüslerin oluşturulması, darülfünun kampüslerinde enerji verimliliği ve yenilenebilir erke uygulamaları artırılacak, bu alanda duyarlılık ve farkındalık oluşturulmasına yönelik çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.

Üniversitelerde, enerji kaynaklarının ve enerjinin artağan ve deli dolu kullanılması, israfın önlenmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının sağlanması ile erke maliyetinin bütçe üzerindeki yükünün hafifletilmesi, Başarısız Atık uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevrenin korunması, üniversitelerin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs dönüşümü sürecinde zaruri finansman araçlarına erişimi konusunda desteklenmesi yönünde icraat yapılması hedefleniyor.”

İlk etapta, pilot uygulamanın başlayacağı üniversitelerin ODTÜ, İTÜ, Nasip Teknik, Veli, Gazi, Karabük, Bartın, Van Yüzüncü Yıl, Niğde Ömer Saf Çipo ve Selçuk Üniversiteleri yerine belirlendiğini dile getiren Özvar, törene katılan üniversite rektörlerine projeye verecekleri katkı amacıyla teşekkür etti.

YÖK Başkanı Özvar, YÖK’ün KPSS soruşturması incelemesine ait soru üzerine, Yükseköğretim Kurulunun mevzuattan kaynaklanan bir yöre inceleme yükümlülüğünün tamamlandığını, YÖK Genel Kurulu’nda çalışmaların bittiğini, bu kapsamda gereğini yapacaklarını bildirdi.

Share: