İlkokul öğrencilerine ongun sevgisi tiyatroyla aşılanacak

Trabzon Mehabet Tiyatrosu (TDT) aracılığıyla hazırlanan “Kaç Tilki Kaç” oyunuyla kısaca 40 bin ilkokul öğrencisine ongun ve orman sevgisi aşılanacak.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Kerem Tiyatroları Genel Müdürlüğü (DT) arasında yapılan tören düzeni kapsamında çocuklarda beş çağından itibaren kasaba bilinci hazırlamak, doğayı hamurlaşmak ve ağaç dikmenin önemini terennüm etmek amacıyla TDT vasıtasıyla hazırlanan “Kaç Tilki Birçok” oyununun prömiyeri, Haluk Ongan Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Jean da La Fontaine’nin yazdığı, Nurullah Kalkan’ın çevirisini yaptığı, manzara tasarımı Büşra Eroğlu Kültürlü, kostüm tasarımı Semavi Şener, mum tasarımı Nihat Ilkbahar, müziği Salih Asalet Memişoğlu ve koreografisi ise Köksal Ünal’a ait oyunu, TDT Müdürü Elvan Saliha Karahasan yönetti.

Mahir Elvan, Sıla Ömeroğlu, Faik Gürbüzlü, Hisse Senedi Aldanmaz, Oğuzhan Asak, Pelin Beğendi, Durulcan Zeki, Bahir Hatipoğlu, Elif Epcimoğlu, Dilan Serinyel, Ensar Kaplan, Göknur Rahatsız, Ebru Karahasan, Ayşe Natır, Yasemin Nalçacıoğlu ve Aybüke Yılmaz Aldanmaz’un alım çalım aldığı oyunda, aslan, tilki, tavşan, karga, ağustos böceği üzere hayvanat üzerinden huy ve yer dulda bilinci ile iyiliğin önemi anlatıldı.

Müzikal gösterilerin da sunulduğu oyunu izleyen öğrencilerin adamakıllı ayakyolu geçirdiği görüldü.

TDT Müdürü Karahasan, oyunun sonunda, eskimemiş sezona hususi aynı aksiyon birliğiyle başladıklarını belirterek, böylesine koca aynı projede görev aldıkları için şişman bahtiyarlık yaşadıklarını söyledi.

“Öğrencilerimizde kasaba bilinci oluşmasına katkı sağlayacağız”

Oyunu izleyen Trabzon Orman Toprak Müdürü Tehlikesiz Yılmaz, AA muhabirine, geleceğin teminatı olan yavru ve gençlere çevre ve tabiat bilinci ilkah etmek ve bu konudaki duyarlılığı yükseltmek amacıyla iyicene ayrımsız hareket birliğinin hayata geçirildiğini vurguladı.

Çocuklarda ilkokul çağından itibaren mekân bilinci oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Yılmayan, “İlk gösterimi zaman yapılan oyunumuz mevsim süresince bitmeme edecek ve yaklaşık 40 bin öğrencimizde çevre bilinci oluşmasına ulama sağlayacağız. Rastgele çocuğun, geleceğin benzeri fidanı olduğunu gördüğümüz üzere onların henüz duygun ve elan şuurlu yetişmeleri için ulama sağlamaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Yılmaz, projenin ilk etapta çabucak Trabzon’da uygulanacağını, gerekseme duyulması halinde Nahiye Müdürlüğü bünyesindeki değişik illerde da oyunun sahnelenebileceğini kaydetti.

İlkokul 4. dershane öğrencisi Emine Ruz Başkan, oyunun çokça fena hâlde olduğunu belirterek, doğayı korumayı öğrendiklerini söyledi.

Azra Kübra Ermiş de piyes yardımıyla yeşili korumayı ve sevmenin önemini anladığını dile getirdi.Share: