Iraklılardan Seyyid Taha-i Hakkari Hazretlerinin türbesine pahal ilgi

Irak’tan mevrut binlerce sevimli, Hakkari’nin Şemdinli ile Derecik ilçeleri ortada düzlük kayran Seyyid Taha-i Hakkari Hazretlerinin türbesini ülfet etti.

Şemdinli ile Derecik ilçeleri ortada mevcut Nehri’de bir araya gelen binlerce hayat, henüz sonraları türbeye geçti. Irak’tan gelenler, Seyyit Taha-i Hakkari Hazretleri ve amcası Seyyit Abdullah Hazretlerinin türbesini musahabe ederek dua etti. Seyyit Taha-i Hakkari Hazretleri türbesi ziyareti sonrası Iraklılar bölgedeki akrabalarıyla tıpkısı araya geldi.

Irak’tan mevrut alimlerden Hacı Hüseyin Lolani, “Bu el hususi namına Seyyit Taha-i Hakkari Hazretlerini ziyarete geldik. Burada tanıdığımız sofilerin ve müritlerin hizmetinde olalım. Rastgele ne büyüklüğünde ziyaretimiz güdük sürse bile, gördüğümüz bu hava her şeye bedeldir. Cenabıhak-u Teala hepimizi bütün ağrı ve belalardan sıyanet eylesin. İslam’ın pir ahlakına akla yatkın ilerlemeyi ve makul yolda olmayı ayırmasın. Biz buraya dua etmeye geldik. Bu bereketli zatların hatırına Allah bizi ve ölmüşlerimizi affetsin. Marazlı olanlara şifa versin. Biz Irak’tan onların türbesini sezmek üzere geldik. Burada huzura aksakal gibiyiz” dedi. – HAKKARİ

Share: