İran bankacılık sistemine mevki dışından erişimi kesti

İran resmi ajansı IRNA’nın bildirdiğine bakarak ülkenin bankacılık sistemine haricen ulaşım arızi olarak kesildi. Kısıtlamaların, siber tehditlerin engellenmesi üzere mezun makamların tavsiyesi üzerine uygulandığı ifade edilen haberde elan aşkın hikmet verilmedi.

Son yıllarda İsrail’in suçlandığı bir sekans siber saldırıyla karşı karşıya mütezayit İran, İsrail’e müteveccih siber saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.

Hangi olmuştu?

İran’ın suçlandığı siber saldırıların sonuncusu, 14 Haziran’da İsrail merkezli siber güvenlik firması “Check Point Research” yoluyla açıklamıştı. Açıklamada, benzeri kimlik avı saldırısında sakat İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve ABD’nin sakat Lif Aviv Büyükelçisi dahil ense düzey İsrailli ve ABD’li yetkililerin erek alındığı ve İranlı oldukları hesap pusulası edilen elektronik beyin korsanlarının bazı yetkililerin e-defa yazışmalarını ele geçirdiği kaydedilmişti.

İran’da ise serencam olarak 27 Haziran’da, Huzistan eyaletinde ülkenin yeryüzü iri çelik şirketlerinden biri siber saldırıya yakalanmış, saldırının peşi sıra şirkete ilişkin üç tesiste üretimin durdurulduğu duyurulmuştu.

Microsoft, İsrail’e yönelik siber saldırıları durdurduklarını açıkladı

İsrail’de kamu kurumlarına siber akın

İran büyüklük televizyonuna siber çevik

Share: