İspanyol kontrol kurtarma ekibi başkanı sarsıntı bölgesinde yaşadıklarını anlattı

Eşkal üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve bütün 10 ili etkileyen depremler nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına bindi üzere Türkiye’ye mevrut İspanya Valensiya İtfaiyesi kontrol kurtarma ekibi başkanı Salvador Luque, “Hakeza aynı felaketle karşılaşacağımız on paralık aklımıza gelmemişti.” dedi.

Kahramanmaraş’ta çalışmalarını tamamlayarak İstanbul’a gelen 9 nefis ekip, Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul Hava Meydanı işletmesi İGA yetkililerince karşılandı.

Arama kurtarma operasyonlarında bilirkişi ayrımsız kadro itfaiyeci olduklarını söyleyen Luque, yer sarsıntısı haberini aldıkları andan itibaren sahaya zeki üzere İspanya’daki Türk büyükelçiliğine başvurduklarını belirtti.

Büyükelçilik aracılığıyla Türk hükumetine ulaştıklarını kaydeden Luque, “Buraya iri tıpkı umutla işimizi yapmaya geldik ama bu kadar nazik ayrımsız felaketle karşılaşacağımız hiç aklımıza gelmemişti.” diye konuştu.

Türk halkının kardeş ve misafirperver olduğunu dile getiren Luque “Yeryüzü edisyon dönemlerinde dahi Türk halkı bize çokça kardeş ve konuksever davrandı. Bu bölüt henüz çok hizmet edememenin şiddetli ve hüznüyle doluyuz. İspanya hükümeti bu felaketten sonradan Türkiye’nin imdi birlikte olmaya devam edecektir.” dedi.

Share: