İstanbul Barosu Umumi Kurulu… Başkan Adayı Saraç: “Sizi Devir Yazmaya, 144 Sene Bilahare İstanbul’a Karı Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

BILI: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ ALMAÇ: ELEZER KARAKULOĞLU

Dünyanın yeryüzü iri ve Türkiye’nin önce barosu olan İstanbul Barosu’nun önceki avrat başkanı kalkmak için adaylığını koyan Cımbar Saraç, “Bugün karı avukat sayımız erkek sayısından fazla. Baromuz 144 yıldır asıl hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde arz temel hak olan eşitliği sağlamanın yekpare zamanıdır. Zaman sizi yemeden içmeden grubumuza görüş vermeye değil, gün yazmaya, 144 sene bilahare İstanbul’a karı baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye çağırma ediyorum. Ayrımsız avukat adına kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğime saraka veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun yıpranmamış başkanının seçileceği 52’nci Genel Asamble toplantısı Koy Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki ahit sürecek olan umumi kurulda 8 avukatlık grubundan 9 aday reislik için yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde reislik üzere yarışacak isimlerden biri bile Ilk İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun civar seçimle muayyen adayı Av. Sürgün Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Komutan Yardımcılığı ve Genel Yazmanlık, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Yönetim Kurulu Üyeliği üzere görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını zar ettiği konuşmada, bu umumi kurulun zaman boşaltmak için benzeri vesile olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“ÜLFET DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Herhangi Bir dönüş ana hakları hiçe sayan, peşpeşe çıkan yasaların karmaşası ve hukuka hilaf uygulamaların ortamında mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bugün denetim mekanizmaları sıfır benzeri riyaset sisteminin ülfet devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Karar bağımsızlığı ağır sıklet derecede zedeli durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin umumi koordinatörlüğünü yaptım. Bu emek sırasında baronun şahit olduğu hep dönemleri incelediğimde bile gördüğüm amacıyla, İstanbul Barosu türe ihlali gördüğünde itiraz eden olmuştur. Doğruluk ihlalleri dahi iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan dirimsel. Bu sebepledir ki barolar, doğruluk ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan tamlık başkanlarımız kabilinden, ahbaplik devleti ilkelerine yolsuz, hukukun üstünlüğüne mugayir uygulamalara itiraz eden ayrımsız baro başkanı olacağım. Riyaset sistemi ile kuvvetler ayrılığı henüz da madun eğin edilmiştir. Saylav tümce talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve geçerlilik bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar adına avukatların meslek örgütü barolarımızın Meclis’e doğrudan kanun teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin direkt Kanunuesasi Mahkemesi’ne tahrip davası açabilmesi için düzenlemelerin takipçisi olacağız. Asıl haklara çap yasa ve uygulamaları izlem ve savaşım edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? HENÜZ GEÇMIŞ YAPTIKLARIMI: Başbuğ olursam koca hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Elan önce yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Sekreterlik dönemimde Pamukova katar kazasının ertesi günü tespitler eden baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki ancak yangını ve Dertli katar kazasında TBB Yönetim Kurulu üyesi kendisine duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların beyninde tespitteydim. STK olarak Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına karşı verdiğimiz mücadelede başarılı olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması üzere yaptığımız cürüm duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya cevaz verilmeyince dahi yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 aktarılma geçmiş Bartın’üstelik madende ayrımsız hisse senedi cinayeti yaşandı. Yaşam hakkı ihlali ilkin doğmak için kayırıcı hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar amacıyla mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden tamlık madencilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz asıl haklara ilgili mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya devam edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI UĞRAŞ EDECEĞİZ: Sıkı Denetim yasasına ilişkin yekpare toplumun üstüne gelen çığın benzeri facia kabil toplumu demokrasimizi, us ve doyum özgürlüğünü, anlatım özgürlüğünü tehlikeye soktuğu belirtik. Sıkı Denetim yasasına karşı İstanbul Barosu olarak savaş edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, içtimai muhalefetin olduğu yerde savaşım veren, toplumsal davaların avukatı Can Atalay süresince İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız birlikte görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan temas atılım vatandaşın adalet arama özgürlüğüne savunma hakkına saldırıdır. Avukatsız tıpkısı hâkimiyet talip anlayışın beğenilen nahak yere söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi kendisine TBB hesabına müdahil olduğum ve duruşmalarını izleme ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, yakın zamanda Bakırköy’dahi katledilen Av Dünyalık Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Tek meslektaşımızın hız mağduru olmaması üzere, meslektaşlarımıza müteveccih şiddette baroların kaygısız koşulsuz müdahil olabilmelerini nail olmak amacıyla mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Ülfet fakültelerinin savruk ve programsız mezun vermeleri üzerinde bittabi ki uğraş edeceğiz. Müfredatlarının henüz dolgunca ayla gelmesi üzere talepkar olacağız. Hep meslektaşlarımızın hele üstelik genç meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal bekleyen bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, kazançlı ve içtimai güçlükler hele taze meslektaşlarımızın geleceğe dayalı umutlarını yitirmesine illet oluyor. Umudunu yitirmeyin zinde meslektaşlarım. Yıpranmamış döneme ilgili projelerimizi dinç meslektaşlarımızla gelişigüzel hazırladık. Şubat ayından bu yana çekim ve projelerimizi, geleceği nesir edecek siz gailesiz avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla gelişigüzel hazırladık ve birlikte hayata geçireceğiz. Zihayat meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Dinç meslektaşlarımız başta atılmak üzere konuşu ve içtimai sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde analizör bulacağız. Bu rüçhan hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini tıpkısı araya getirerek mesleğimize daha dahi şişman katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ukubet Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ecir tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması amacıyla mücadelemize bitmeme edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde bayram sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde rehavet olmuştu. ve önceki eylem kararını almış ve ara sıra istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’bile KDV yüzde 8’e indirildi. Kazanç muafiyeti sağlanmasına üzere uğraşacağız. Acun düzeninin gittiği kavuşum avukatlık mesleğine nerelerde gelişim alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını acun ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri tüvana avukatlarla birlikte yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak teşrikimesai protokolleri ile her gözyaşı grubunda meslektaşımızın ilişki duydukları alanlarda kendilerini ihya imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ: Baromuzun çevre şehir ve mamure hukuku alanındaki, abuhava değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını daha dahi artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması üzere STK gözetiminde yürüttüğümüz ve imar planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye analog çevre üzere mücadelemizi baromuzda da bitmeme ettireceğiz. Yeşil bir acun üzere, zinde çevrede yaşam hakkı üzere çalışacağız. Sağlık ile ait bilcümle çalışmaları sülale bireylerimizi üstelik kapsayacak şekilde geliştirmeye, bitmeme edeceğiz. TBB Umumi Heyet üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe cebin mücadele verenler arasındaydım. Ankara’de baro başkanlarını karşılayan onlarla polis güçleri barikatlarında kalandım. Meslek örgütlerini gidermek isteyen, barolarımızı yarıcı anlayışlara alın mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler kabilinden avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Umumi Heyet Üyeliği, Genel Sekreterlik, Başbuğ Yardımcılığı tutmak üzere birçok görevde bulundum. TBB Danışma Yetişek Yerleşmiş Üyeliği ve Staj Terbiye Merkezi Yürütme Müesses Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Müracaat Sisteminin Desteklenmesi Kuma Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Eş Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Komisyon Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası namzet adına geldim. Demokrasiye samimi inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda bütün kurullarımızı dolay seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla alay malay çırpmak, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel çözüm bulmak namına görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 yıllık İstanbul Barosu’nun geçmiş karı başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU MESLEK ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu meslek örgütünden ibaret değildir. Çünkü, İstanbul Barosu tarihî mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden ivinti gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına vurdumduymaz kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, adalet diyen ama sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’üstelik Afganistan’birlikte kadınlar hakları üzere savaşım veriyor. Selam olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar evvel sağlayıcı Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çokça sayıda baromuz umumi kurullarını tamamladı. Seçilen yekpare başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Ancak Artvin -Ağıl Varan, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Alay Derece, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Kahkaha Keder, Kalaba-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Talih, Samsun-Kaynak Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-Duygu Bahadır Vazıh, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Eş baro başkanlarıma buradan antrparantez esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile haddinden fazla yakında İstanbul Barosu Başkanı yerine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE DAVET EDİYORUM: Zaman eş avukat sayımız koca sayısından çok. Baromuz 144 yıldır temel hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde en asıl adalet olan eşitliği sağlamanın cemi zamanıdır. Bugün sizi elden grubumuza düşünce vermeye değil, gündüz yazmaya, 144 yıl sonraları İstanbul’a eş baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına karı başkanla girmeye nida ediyorum. Ayrımsız avukat olarak kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir ancak karşısında eğilmeyeceğime küçümseme veriyorum. Amma bu imkanı sağlayıcı Atatürk huzurunda bu yolu açan geçmiş avrat avukatımız Ülker Ağaoğlu’nun hatıraları önünde nazikâne eğiliyorum.”

Share: