İstanbul karışma 17 ilde kuvvetli yağış bekleniyor! Meteoroloji uyardı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan son değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, çöz ve günindi kesimleri parçalı saha yer çok bulutlu, Marmara, Veli, Günindi Akdeniz, İç Rum’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in bağırsak kesimleri, Itidalli ve Maşrık Karadeniz kıyı illerinin çöz kesimleri evcil boğanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı, ayrıksı yerlerin beş altı bulutlu ve kemiksiz geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Iye, Mağrip Akdeniz’in iç kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde domestik sağlam olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Rum, Mutedil ve Şark Karadeniz, Maşrık Rum Bölgelerinde sezon normallerinin 3-5 basamak üzerinde, sair yerlerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Lep Veli’de kuzeyli, diğer yerlerde güneyli yönlerden belli belirsiz, ara sıra ilımlı kuvvette; Doğu Anadolu’nun kuzeyinde ve yağmur kayran yerlerde yer düz sağlam kendisine (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın cenup ve şarki akarsu ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek ansızın baskın, seylap, sebep, evcil dolu yağışı, hortum oluş riski ve yağmur takkadak kuvvetli rüzgar kadar olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve çokça bulutlanmış, bora ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; sabahleyin kuzey ilçelerinde, öğleden sonra devlet genelinde domestik akva olması bekleniyor.

ANKARA: Bir Iki bulutlanmış ve münhal, gitgide parçalı bulutlu, öğleden sonraları kuzeybatı ilçeleri evcil boğanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonraları yerel boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı

ANTALYA: Parçalı anbean düz yer çok bulutlu, öğleden sonra yerli sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı

KASTAMONU: Parçalı meydan düz çok bulutlanmış, öğleden sonraları domestik boğanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı

SAMSUN: Modüler bulutlanmış, öğleden bilahare bağırsak kesimleri yerel bora ve gök patırtılı sağanak yağışlı

ERZURUM: Bir Iki bulutlanmış ve açık, öğleden bilahare modüler bulutlu

DİYARBAKIR: Beş Altı bulutlanmış ve çıplakShare: