İstanbul startup yatırımlarında Avrupa’da dördüncü

Adım yatırımları, 2022’nin ikinci çeyreğinde yordam kesti. Bu yılın ikinci çeyreği, 2021’mağara tıpkısı döneminden bu yana sunma birkaç envestisman yapılan çeyrek altın oldu. Bu yıl ikinci çeyrekte 79 envestisman turunda 114 milyon dolar envestisman yapıldı. Girişim yatırımlarının çeyreklere bakarak dağılımına bakıldığında Getir’mağara mega yatırımı (555 milyon dolar) çıkarıldığında güzeşte yıl ikinci çeyrekte, 205 milyon dolar envestisman yapılmıştı. 2020’nin ikinci çeyreğinde ise yalnızca 29 milyon dolarlık envestisman yapılmıştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde 10 milyon dolarlık yatırım miktarının üstünde sadece 2 kavil vardı. Bunlar Param Group ve Rubibrands’in aldığı yatırımlar oldu oldu.

Startups.watch’un etkinlikle açıkladığı verilere bakarak, 2022 geçmiş yarısında toplamda 140 yatırım turunda 1 milyar 393 milyon dolar yatırım yapıldı. Gene Getir’in mega yatırımları çıkarıldığında geçen sene ekosistemde 601 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı, bu yılın önce yarısında bile 625 milyon dolar yatırım yapıldı.

Yılın önceki yarısında toplanmış yatırımın yüzdelik 90’ını oluşturan 1 bilyon 252 milyon dolar, elden 6 girişime yapıldı. Bunlar sırasıyla; Getir (768 milyon dolar ), Dream Games (255 milyon dolar), Insider (121 milyon dolar), Spyke (50 milyon dolar), Param Group (Açıklanmadı) ve Rubibrands (23 milyon dolar).

Envestisman büyüklüğü açısından; bakkal teslimatı, oyun, sentetik zeka, SaaS ve pazarlama teknolojisi yılın geçmiş yarısının ısıdam konularıydı. Envestisman adedi açısından; fintech, SaaS, AI, baziçe ve e-ticaret öne daha çok. İlk yarıda 23 fintech envestisman aldı. Akıbet dönemdeki regülasyonlar sebebiyle canlılık tüvana fintech dikeyi tıpkısı zamanda sunma çok kadem kurulan dikeyler arasında saha aldı.

Baziçe sektöründe yatırım anlamında ikinci çeyrekte yavaşlık olsa dahi ilk yarı yıla bakıldığında rekorlar tazelendi. Türkiye’üstelik geçmiş yarıyılda 13 oyun girişimi toplamda 333 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımlar bazında Türkiye İngiltere, Norveç, Finlandiya ve İsveç’in üstünde 1. tam meydan aldı. Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal, oyun sektörünün bölünerek büyüdüğünün, girişimlerde çalışmanın kadem ekosistemini bittabi daha ongun yerlere getirdiğinin sunu bereketli örneği Peak olduğunu vurgulayarak, “vaktiyle Peak’üstelik etkin 80 kişi elan sonra 65 etap kurdu. Bunlardan 28’i oyun girişimi oldu” dedi.

Türkiye Süper Öbek’teki yerini korudu

Türkiye, yılın evvel yarısında Getir’mağara aldığı yatırımlarla Avrupa’bile Hollanda, Estonya, Avusturya’nın üstünde Süper Tomar’teki (1 milyar doların üstünde envestisman) yerini korudu. Geçen sene Şampiyonlar Ligi’hangi sâdır, Fransa ve İngiltere ise Süper Yığın’e mankafa döndü. Şampiyonlar Ligi’nde sadece İngiltere kaldı. İstanbul ilk yarı yılda Avrupa’üstelik Londra, Paris, Berlin’in arkası sıra genişlik haddinden fazla envestisman yapılan 4’üncü kent oldu. Oyun yatırımları anlamında ise Avrupa’bile 1’inci sırada kayran aldı ve Londra, Oslo, Helsinki ve Stockholm’nam üzerinde saha aldı.

Karı girişimciler rekor kırdı

İlk nısıf yılda 140 yatırımın 36’sında karı müteşebbis vardı. Bu akıbet 5 yıldaki yeryüzü yüksek ululuk oldu. İlk yarı yılda kurulan girişimler incelendiğinde ise girişimlerin vakit kaybetmeden yüzdelik 15’i eş girişimciler aracılığıyla kuruldu. Güzeşte sene avrat girişimcilere toplamda 66 milyon dolarlık envestisman yapılırken, bu sene bu nicelik 208 milyon dolara artık. Genel yatırımların zarfında de karı girişimcilerin payı yüzde 26’ya çıktı. Gülme Anahtarcı’in kurucusu olduğu Insider, bu sene 121 milyon dolar yatırım aldı. Eş girişimcilerin olduğu şirketler beyninde en çok envestisman yapılanlar Spy ke Games, Space Runners, Revel Games, Düşyeri, Vispera, Kidly, Wellbees, Gösterişsiz IK ve Bolt Insight oldu. (Dünya / Selenay Yalpak)

Türkiye Avrupa’nın 5. iri startup pazarı

 

Türkiye’birlikte startup’ların aldığı yatırımlar 1,5 milyar dolara ulaştı

 

İsveçli startup şirketi, elektrikli uçar makine tasarladı

 

Türk startuplar 2021’üstelik 1,5 milyar dolar yatırım aldı

 

Zenginlerin bakir envestisman hedefi startuplar

 

Share: