İstanbul Tersanesi Komutanlığı donanmanın Semavi Vatan’daki “kalesi” oldu

İstanbul Tersanesi Komutanlığı, Cumhuriyet Altını döneminde mensur ettiği 200’ün üzerinde askeri ve ticari gemi ile donanmanın gücüne dokunaklı katarken, Türkiye’nin 100 sene ilk Iri Atak ile yaktığı istiklal ateşinin yükselmesine yardım sağlıyor.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Büyük Hücum, acun tarihinin gördüğü arz nazik yiğitlik destanlarından biri yerine tarihe geçti. Bir yüzyıl önceki kıt imkanlara rağmen ulus bilinciyle elde edilen galebe, Cumhuriyet’in ilanına bap araladı.

Cumhuriyet’in yer iri kazanımlarından biri yerli ve milli üretimler oldu. Osmanlı’nın birikimi ve tecrübesinden bile istifade edilen dönemde kurulan askeri tersaneler, Türk donanmasının Mavi Vatan’daki “silahı” oldu.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı de “Seçme fabrika ayrımsız kaledir” anlayışıyla Mavi Vatan’üstelik donanmaya adeta “kermen” oluşturan, Türkiye’nin en büyük tesisi konumunda bulunuyor.

Yerli ve milli savaş gemilerinin nesir edildiği komutanlık yerleşkesi ayrımsız zamanda Iri Hücum özellikle olmak üzere Milli Mücadele’nin arz ateşli dönemlerine şahitlik eden gemilere aile sahipliği yapıyor. söz konusu gemilerin mevkut bakımları de buradaki tersane işçilerince yapılıyor.

Tersanedeki ağızsız tanıklardan biri de İstanbul’un obstrüksiyon edildiği 13 Kasım 1918’da güvertesinde Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yaverine, “Geldikleri kabilinden masarif.” diyerek Kurtuluş Savaşı’nın önceki işaretini verdiği “Kartal” istimbotu.

Atatürk mirası, Türk tarihinin genişlik öncü gemilerinden 111 yıllık Kartal istimbotunun beraberinde Atatürk’ün vefatından önceki 54 gün geçirdiği, Kabine toplantılarını yaptığı Savarona yatı üstelik tersanede vadi alıyor.

Türk hükümeti, yapımı 1931 yılında tamamlanan 136 metre uzunluğundaki yatı 1938 senesinde satın aldı. Bölüm içre restore edilen ve 2019 yılında Bahir Kuvvetleri Komutanlığına devri gerçekleşen gemi, Cumhuriyet Altını döneminde dünyada çevrilmiş donanmaların erbap olduğu kurgu ve sistemlerin yerli ve milli imkanlarla hayata geçirildiği tersanedeki gemilerin yanına konuşlandırıldı.

“Tarihi botu saye etmekten şişman saygınlık duyuyoruz”

İstanbul Tersanesi Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Şahane, AA muhabirine, iri zafere giden yolda Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı bağımsızlık ateşinin sonsuza arbede yanmaya bitmeme edeceğini söyledi.

Bu yolun özgürlük, doğruluk, türe, aklın ve ilimin rehberliğinde umum bağımsızlık yolu olduğunu tamlayan Tuğamiral Kıyak, Atatürk’ün nehiy edilmiş ağababa yurdunda, istiklal ateşini yakarak tamlık ulusu bir dava etrafında toplaması ve milli iradeyi bilge kılma mücadelesinin yalınç olmadığına vurgu yaptı.

Milli iradenin bilge kılınması uğrunda istiklal ateşinin evvel kıvılcımının Kartal istimbotunda yakıldığına değinen Birinci Sınıf, şöyle konuştu:

“Milli Mücadele’miz, o periyot Tugay Mustafa Kemal’in, Sebep Orduları’nın kapatılması ve Adana’dan trenle 13 Kasım 1918’dahi Haydarpaşa Garı’na gelişiyle başlamıştır. Birinci Dünya Savaşı’nı yenik bütünleyen Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul karışma edilmiş ve İtilaf Devletleri’nin 55 parçalık donanması Boğaziçi’ne irfan etmiştir. Bu tam Haydarpaşa Garı’nda mevcut Mustafa Kemal, iskelede bekleyen Fransız işgal kuvvetlerine ilgilendiren Kartal istimbotuna binerek, Haydarpaşa’dan Galata’ya cereyan etmiştir.

Demirli uğraş gemilerinin arasından geçerek ilerleyici bu botta kâin ve sıkıntı ortamında ağlayan yaveri Cevat Abbas’a, Mustafa Eksiksizlik Atatürk dönerek ‘Geldikleri kadar masarif.’ sözünü söyler. Bu hezel Halas Savaşımızın ilk işareti ve seçme el şartta üstelik bağımsızlık aşkı ve özgürlükten katiyen vazgeçmeyeceğinin aynı kıvılcımı olmuştur. Geçirdiği restorasyonun ardından bizler bile bu tarihi botu İstanbul Tersanesi Komutanlığında esirgeme etmekten şişman bire bir haysiyet ve gurur duyuyoruz.”

Ilahî, büyük zafere revan yolda Ankara yakınlarına kadar çekilen Türk ordusunun geçmiş geri hizmet imkanların seferber edilmesiyle güçlendiğini, peşi sıra üstelik İnönü, Eskişehir- Kütahya ve Sakarya kayran muharebeleriyle maneviyat ve motivasyon ile yerey hakimiyetini baştan kazandığını dile getirdi.

Harika, Atatürk’ün bu savaşlar sırasında, “Kulağım İnebolu’dahi gözüm Sakarya’da.” sözüyle dahi anlatım ettiği amacıyla savaş cebe ve mühimmat lojistiğinin İnebolu’dan bahir marifetiyle muhabere sahasına ulaştırılmasında deniz ve denizciliğin önemini henüz o günlerde anladığını kaydetti.

Atatürk’ün denizciliğe verdiği önemin aynı eksantrik göstergesinin dahi Savarona yatı olduğuna aksan özne Şahane, şöyle bitmeme etti:

“Benzeri çocuğun oyuncağını istediği kadar özlemle beklediğini tabir ettiği Savarona’birlikte 54 gününü geçirmiş ve ayrıca Kabine toplantısını yürütme etmiştir. 1936 yılında Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün konuğu olarak ülkemize gelen İngiltere Kralı 8. Edward’ın İstanbul’u ziyareti sırasında o zamanki büyüklük yatı Ertuğrul’un bacasından dökülen kurumun kralın beyaz elbisesini kirletmesinden utangaçlık duyan Atatürk, yeni benzeri Cumhurbaşkanlığı yatı araştırılması için irade vermiş, o tam İngiltere’bile mevcut Savarona satın alınarak Mart 1938’de Türk bayrağı Savarona’ya çekilmiştir. Gemimizin bakımları İstanbul Tersane Komutanlığında yapılmakta ve Savarona burada esirgeme edilmektedir.”

“İmkan ve kabiliyetleri bacanak ve ahi büyüklük donanmaları ile paylaşmaktayız”

Oflaz, balaban zaferden sonradan dahi “Temas fabrika benzeri kaledir” anlayışına akla yatkın olarak bahir ticaretine ve denizlerdeki adalet ve menfaatleri koruyabilmek amacıyla hareketli tıpkısı donanmaya olan ihtiyacı milli sanayiden fışkıracak tıpkı sakil ile kurmak amacıyla seçkin nev gayretin gösterildiğini söyledi.

Parası ödenmesine rağmen alınamayan harp gemilerinin olduğu dönemlerden bugün tamamen milli, ibdai ve sürdürülebilir savaş sanayi gemi düz yazı altyapısı oluşturulduğuna dikkati çekici Birinci Sınıf, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun sunma somut örneği birlikte fikri ve sahiplik hakları Milli Defans Bakanlığımızda mevcut ve milli defans sanayimizin ayrımsız nevi lokomotifi MİLGEM ADA sınıfı korvetlerimiz olmuştur. Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğüne sadık İstanbul Tersanesi Komutanlığında dizayn, düz yazı ve testleri tamamlanan 4 gemimiz birlikte yüzde 70’lere varan enerjik milli savaş sistemleri ile bugün Mavi Vatan’ımızın korunmasında canlı olarak fariza yapmaktadır. Bu gemilerimizin geçmiş ikisi olan Heybeliada ve Büyükada’yı kavil takvimlerinde teehhür olmaksızın, üçüncü gemimiz Burgazada’yı kavil takviminden 3 ay geçmiş, sonuç gemimiz Kınalıada’yı ise itilaf takviminden tüm 9 ay önceki Bahir Kuvvetleri Komutanlığına tasdik edebilmekten gurur duymaktayız.

İnşa yahut modernizasyon programlarımızın temas gemisinde düz yazı süresini kısaltırken, milli imkanlar ile geliştirilen çarpışma sistemlerinin sayısı ve yeteneklerinin daha üstelik arttırılmasına çaba harcama edilmektedir. Bunlar arasında dünyada ancak çevrilmiş donanmaların erbap olduğu ve ağ destekli yetenek namına adlandırılan ADVENT Cenk Idare Sistemi, satıhtan satha AKKUŞ güdülebilen mermisi, arama ve atış kontrol radarları, sonar, yakın albeni defans silah sistemleri, 76/62 milimetre Milli Deniz Tümü üzere vakit kaybetmeden biraz tanesi sayılabilir. Kazandığımız bu imkan ve kabiliyetleri dost ve kardeş talih donanmaları ile da paylaşmaktayız.”

“Cumhuriyet Altını döneminde 200’ün üzerinde ticari ve askeri gemi nesir edildi”

Komple, tersanede üretilen gemilerin sayısına ve içeriğine ilgili üstelik şu bilgileri paylaştı:

“İstanbul Tersanesi Komutanlığımızda Cumhuriyet döneminden itibaren 200’ün üzerinde ticari ve askeri gemi düz yazı edilmiştir. Şu anda tersanemizde 5 askeri gemi, 3 bile ticari sefine doğmak için toplam 8 sefine nesir edilmektedir. Bu askeri gemilerimizden 2’sinin da dost ve ahi Pakistan Bahir Kuvvetleri Komutanlığı için düz yazı edildiğini ve şu an birisinin denize inmeye hazır arkaç hulul aşamasında olduğunu beyan etmek isterim. Iri zafere revan bütün istiklal inancımıza akıllıca kendisine askeri tersanelerimizde oluşan sefine düz yazı altyapısı, kalifiye mühendislik gücü ve tecrübeli işçilerimiz yardımıyla, harp gemilerimiz milli sistemler ile maliyet deli dolu ve vaktiyle inşa ve modernize edilebilmekte, bakımları yapılabilmekte ve meydana mevrut arızalarına ise dünyanın neresinde olursa olsun 7/24 esasına bakarak çarçabuk engelleme edilebilmektedir.”???????Share: