İsveç’in Türkiye’ye iadeli edeceği kişinin Okan Kale olduğu öğrenildi

İsveç’te online yapıt işleyen Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye ayyarlık suçundan iadeli etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kale olduğunu yazdı. Kermen’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’de 3 bankaya müteveccih deneyli dolandırıcılığı suçlanması zımnında İsveç’e kaçtığı dökme haberde, Kermen’nin Haziran 2012’de sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kermen’nin İtalya’da 2 yıl arızi sığınmacı oturum kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 gözyaşı balaban İsveçli biriyle evlendiğine dikkat çekilen haberde, Kale’nin bu dünyaevi sayesinde İsveç’te oturma ve iş izni aldığına belen edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’de Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kale’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı tabir edildi. Türkiye’ye reddetme edilmemek için ilmek değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale’nin ismini de Johan Gustavsson namına değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç celal televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki tıpkısı kişinin Türkiye’ye iade edilmesine değişmeyen verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Doğruluk ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bire bir ebat olduğunu söylemişti. Johansson “Faziletli Mahkeme durumu her zamanki gibi inceledi ve iadeli amacıyla ayrımsız engel olmadığına değişmeyen verdi.” şeklinde konuşmuştu. söz konusu kişinin Türkiye’üstelik 14 sene hapis cezası bulunduğu aktarılmıştı.Share: