İtalyan zeytinyağı uzmanlarından Kilis Zeytin üreticilerine yetişek

İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle, Kilis- İtalya Zeytin Programı öncesi İtalyan uzmanlar Kilis’te üreticilere yetişek verdi.

İtalyan Zeytinyağı tadım uzmanı Elvan Tevazulu Bottoni, zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia ve üzüm bağları uzmanı Valentina Favretto Kilis’e geldi. Kilis’te zeytinyağı üreticileri, fabrikaları gezen İtalyan uzmanlar, daha sonraları üreticiler ile aynı araya geldi. Kilis Valisi Recep Soytürk ile Belediye Başkanı Dünyalık Ramazan’ın üstelik katıldığı toplantıya ince bir şekilde üreticilere eğitim verildi. Derinti sonrası aynı açıklama eden İpekyolu Kalkınma Ajansı Kilis Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet Polat, Kilis zeytinyağını ulusal ve arsıulusal tanıtımı üzere çalıştıklarını rapor ederek, “Kilis zeytinyağının türe ettiği yere ulaşması amacıyla çalışıyoruz. Kilis içerisinde ve dışında etkinlikler yapıyoruz. Etkinliklerimiz çerçevesinde birlikte İtalya’birlikte üstüne uzmanlar Kilis’e geldi. İtalyan heyeti, üreticilerimiz ile tıpkı araya geldi. Onlara tecrübelerini anlattılar. Üreticilerimize yetişek veriyorlar” dedi.

Zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia, Kilis’te üreticiler ile tıpkısı araya geldiklerini anlatım ederek, “Ağustos kocaoğlan olmasına rağmen zeytinyağı bol mahfuz durumdadır. Kilis zeytinyağı açısından gelişmekte potansiyeli olan tıpkısı şehirdir. İyi aynı çalışmayla henüz birinci sınıf zeytinyağına ulaşılacağını düşünüyorum” diyerek konuştu. – KİLİSShare: