İtfaiye Teşkilatının 308. Yaşı, Eskişehir’de Kutlandı

İtfaiye teşkilatının kuruluşunun 308. yılı, Eskişehir’birlikte törenle kutlandı. Valilik Meydanı’nda düzenlenen tören sonrası Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan kutlamada mütekellim Başbuğ Yılmayan Büyükerşen, “Çığlık savaşçıları sizlerle alım duyuyorum” dedi.

Vilayet Meydanı’nda yapılan törene, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, Genel Yazman Yardımcıları Bahir Kaplan ve Senem Maraba, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Aykut Hamzaçebi, kat başkanları, AFAD görevlileri, AKUT ekibi ve itfaiye personeli katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra törende tıpkı müzakere işleyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Aykut Hamzaçebi, şunları söyledi:

“Ülkemizde 1714 yılına büyüklüğünde aynı itfaiye aracı teşkilatına rastlanmamaktadır.  Bu tarihle birlikte önceki etapta cuşuhuruş sönüm görevleri askeri aynı örgütlenmenin içerisinde serseri ocaklarında görev fail yeniçeriler tarafından hesabına getirilmiştir. 24 Haziran 1923 tarihinde bakanlar kurulunca dünyadaki gelişmeler birlikte dikkate alınarak itfaiye hizmetlerinin  bir yerel yönetim hizmetine dönüştürülmesi kararı münfail ve bu fariza İstanbul Belediyesine verilmiştir. dönemin İstanbul Valisi Haydar bellek önderliğinde 25 Ilkgüz 1923 tarihinde yani Cumhuriyetimizin ilanından 1 ay 4 çevrim evvel askeri itfaiye görevi yerini İstanbul Belediyesi İtfaiye Teşkilatına bırakmıştır. İşte yerli yönetimlerin bünyesinde kurulan ilk teşkilatın bünye tarihi olan 25 Ilkgüz haftası seçme yıl İtfaiyecilik ve Yangından Sığınma Haftası adına kutlanmaktadır. Cumhuriyetin ilanından sonraları da 1930 yılında çıkartılan 1580 basit belediye yasası ile gelişigüzel yangından korunma hizmetleri üzerine belediyelere çok açık görev alanları çizik ve bu hizmet şehirleşmenin artmasıyla alay malay evcil yönetimlerin üstlendiği arz koskocaman görevlerden biri haline gelmiştir.

Günümüzde itfaiye aracı teşkilatları coşkunluk söndürmenin beraberinde kontrol ve kurtarma, kaza evet dahi yatık kalma sonucunda etkili istirdat ve vatandaşları yangından korunma üzerine oryantasyon kabilinden açık ayrımsız yelpazede site yaşamına ulama sunmaktadır. Eskişehir Belediyesi İtfaiyesi 1927 yılında bugünkü Esnaf Sarayının bulunduğu bölgede kurulmuştur. 1997 yılında bakanlar kurulu kararı ile itfaiye müdürlüğümüz itfaiye dairesi başkanlığı statüsünü almıştır.  95 yıldır Eskişehirlilerin hizmetinde mevcut bu köklü teşkilat bugün kalıp ve ilçeler görünmek amacıyla 17 engelleme gurubuna, 56 araçlık bir filoya ve toplamda 240 personele sahiptir. İtfaiye dairesi başkanlığı namına bununla yetinmeyip temas zaman elan iyiye ulaşmak, alanımızdaki gelişmeleri hissetmek ve halkımıza layık olmak ülküsünde olacağımızdan on paralık kimsenin şüphesi olmasın. Öyle tıpkısı iz gurubu düşünelim ki; seçkin periyot görevi esnasında canı ile sınav versin ve kişi canını bire bir ayrıksı insanın ya üstelik canlının hayatını kurtarmaya adasın. Bugün arkanızda alımlı benzeri şekilde alımlı ve dosdoğru duran itfaiye personellerimiz çabucak görevlerinin esas fikri namına özetlenebilecek bu lahut amaçlarıyla dahi kalplerimizin arz müstesna yerinde olmayı hak ediyorlar. Bu mübarek görevi kendilerinden önce yerine getirmiş büyüklerinden devralarak, ayrımsız akman ve akman duygularla görevlerini fedakarca ve cansiperane icra fail ve kendilerini da ateş savaşçıları yerine tanımlayan değerli itfaiye personelimi gönülden kutluyorum.”

Konuşmaların ardından merasim sona ererken, Büyükşehir Belediyesi binası önünde günün anısına fotoğraf çektirildi. Daha sonraları İtfaiye Teşkilatı’nın yapılış yıl dönümü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nde pasta kesimi yapıldı.

Burada itfaiye personelini kutlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmayan Büyükerşen, “Fedakârlık ile hayatı pahasına görevini yaparak gündeş donatı ve kuvvetli personeliyle sadece yangınlarda değil, deprem, başat, fırtına gibi afetlerde dahi vatandaşlarımıza yardım elini uzatan itfaiye aracı teşkilatımızın Yangından Sığınma ve İtfaiye Haftasını kutluyorum. İtfaiyemiz, özellikle eğitim bilimi kuruluşları oluşmak için tüm kamu ve özel kuruluşlara verdiği eğitimler ile yalnızca yangınlara engelleme etmekle kalmıyor, halkımızı yangınların önlenmesi üstüne da bilinçlendiriyor. Bu eğitimlerin sunu birkaç yangınla uğraş çalışmaları kadar muhteşem olduğuna inanıyorum. Antrparantez sonuç dönemde Akdeniz ve Veli ilkin görünmek amacıyla özge illerimizde çıkan orman yangınları ve başat özellikle olmak üzere yaşanan afetlerde yaraların sarılmasına verdiğiniz savaş için sizlere teşekkürname ediyorum. Şiddetli savaşçıları, sizlerle gurur duyuyorum” dedi.

Yapılan kutlama, konuşmaların peşi sıra yapılan çörek kesimi ile sona erdi.

Share: