Itidalli ve Doğu Karadeniz’de “19 Eylül Gaziler Günü” törenleri

Trabzon, Ordu, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Maksat Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Büro Başkanı Seyyar Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende mütekellim Seyyah Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette ayrımsız elan savaşma gayrimümkün. Ama olursa dahi 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde planlı tören, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kalabalık Şubesi Başkanı Mehmet Mürtefi Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Şube Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Ilbay Sonel, günün anlam ve önemini belirten danışma yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Taze Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Miralay Zekeriya Boğa ile diğer protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mana ve önemini belirten müracaat yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Ahi okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişkin müşavere yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Şehremini Rahmi Metin, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Ulvi Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile değişik ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmayan Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden rastgele çeşit girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Zirve, “Bu nedenle muazzez milletimiz, gündüz süresince istiklal ve istikbalinden asla ödün vermemiştir. Yer edisyon şerait altında birlikte şerif bildiği birlik değerlerine eş çıkmıştır. Bu anlayışla debi eden kahramanlarımız, canından rahat, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini gider etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Şehremini Demirhan Elçin, İl Emniyet Müdürü Sinan Erge, İl Açıkgöz Komutanı Jandarma Miralay Yıldırım Hürmetkâr, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, çekicilik müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: