İYİ Parti lideri Akşener’den Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel karşı dikkat çekici sözler: Yeni öğrendiği cemi kelimeleri sıralıyor

İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener, tümen grubundaki konuşmasının eke aynı kısmını ekonomi yönetimine ayırdı. Akşener’in hedefinde geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Yalova’üstelik bir geri hizmet merkezinin küşat töreninde yaptığı danışma dahi vardı.

“ÖĞRENDİĞİ BIRLIK KELİMELERİ AYNI CÜMLEDE KULLANDI”

İYİ Parti lideri konuşmasında şunları söyledi: “Işıltılı gözler hiç kafasız kalır mı? Gömlek aramaya doyamadıkları sanki ekonomi modelini tarif etmek üzere adeta yeni öğrendiği parçalanmamiş kelimeleri sıralıyor. Eskimemiş öğrendiği kelimeleri benzeri bütün ortamında kullanmaya müteharrik kollar gibi, ‘Neo alışılmış ekonomi düşüncesinden epistemolojik ayrımsız kopuşu künde fail heteredoks yaklaşım günümüzde anbean yöre plana sâdır davranışsal iktisat ve nöro-ekonomi ile henüz aşkın ehemmiyet kazanmaktadır’ dedi. İkinciye okuyamam. Okumadan hiç söyleyemem. Bitmedi ve sonraları dahi ekledi, bunu kendim okuyabilirim psikolojiyle ilgilendiğim üzere: ‘Günümüzde anbean dolay plana sâdır davranışsal ekonomi ve nöro-iktisat ile daha aşkın ehemmiyet kazanmakta.’ E bu hangi gelmek? Hangi büyüklüğünde gittikçe bak parlayan nazır. Siyasa tarihimize geçecek bu ibretlik cümleyle aslında diyor kim ‘Tığ bilgiden ve bilimden koptuk. Dünyada uygulanan tamam kazançlı modellerini üstelik reddediyoruz. Bizi imdi ekonomistler nörologlar…”

Akşener’in bu sözleri salondakilerin kahkahalarıyla kesildi.

NEBATİ ELEŞTİRİLERE YANIT VERMİŞTİ

Gündeme bomba kadar düşen açıklamasıyla ilişik gelen eleştirileri yanıtlayan Bakan Nureddin Bitkisel ise önceki gün, “Tığ gelişim adamıyla iş kadını kadar, çiftçiyle çiftçinin dilinden konuşuruz. Hem alaylı hem dahi öğrenci adına konuşurken ne dili kuşkusuz rapor edeceğimizi çokça bereketli biliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Share: