İzmir Büyükşehir Uray Meclisi toplantısı yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, DOĞRU Öğür vasıtasıyla tıpkısı cadde, kültür merkezi yahut tesise “Soylu Fazıl Kısakürek” isminin verilmesi önergesi, düşünce çokluğuyla reddedildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi ilkgüz kocaoğlan ikinci çarpık çurpuk toplantısı Fuar Kültürpark Alanı’ndaki yıpranmamış meclis güruh salonunda Başbuğ Vekili Mustafa Özuslu başkanlığında yapıldı.

Toplantıda saraka kayran ve Necip Fazıl Kısakürek isminin aynı cadde veya sokağa verilmesi önergesi komisyonlarda akseptans edilmeyen DÜRÜST Parti İzmir Büyükşehir Belediye Divan Üyesi Hıdır Alptekin, kararın siyasal olduğunu düşündüklerini söyledi.

Bugüne büyüklüğünde gruplardan mevrut sima önerilerine siyasi yaklaşmadıklarını belirten Alptekin, “Makul olan önerileri görüş birliğiyle geçirdik. Soylu Fazıl isminin verilmiyor olmasının politik olduğunu düşünüyorum. Temiz Fazıl hangi büyüklüğünde siyasal ise Yır Bilgelik ismi üstelik o büyüklüğünde politik. Umumi Başkanın helalleşme misyonuna akıllıca davranmadığınızı düşünüyorum. Bu nedenle kararın yeniden gözden geçirilmesi amacıyla komisyonlara reddetme edilmesi gerektiğini düşünüyorum.” diyerek konuştu.

YANLIŞSIZ Fırka Takım Başkanvekili Müstakil Hızal dahi önerinin sebep kabul edilmediğini anlayamadıklarını söyleyerek, “Hukuk komisyonu üyesi CHP’li arkadaşların bozukluk uygun görülmediğini, hukuki bir gerekçe mi var, siyasi bir esbabımucibe mi var yoksa İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 yıldır ayrımsız yapılış yapamadı da ondan mı ismi verilemiyor bunu açıklarsa sevinirim.” dedi.

CHP Ekip Başkanvekili Erek Işıklı üstelik dolgunca niyetle verilmemiş bire bir önerge olduğunu düşündüklerini söyledi.

Kültürlü, önerge verilirken belediyenin yetkilerine bakılması gerektiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Bu meclisin elan önceki aldığı geçmiş kararlarına baksınlar. Bir insicam sağlamaya çalıştık. Belediyenin kültür merkezlerine bire bir âdem evladı verilecekse bu yetki belediye idaresine aittir. Cadde, bulvar gibi yerlere âdem yöneltmek belediyenin yetkisindedir. Bu önergenin verilmesinin biricik nedeni 6’lı masadaki ‘helalleşme’ tartışmalarını buraya getirmeye hizmet etmek.”

Aydınlık’ın arkası sıra esasen küçümseme düz Bağımsız Milletvekili Hızal, gani niyetle verilen ayrımsız önergenin ret gerekçesini aktarmak istediklerini, bunun altında türel bir esbabımucibe yoksa bunun siyasal ayrımsız değişmeyen olduğunu düşündüklerini aktardı.

Hızal, şöyle konuştu:

“Siz bu önergeyi siyasi amaçlarla veriyorsunuz’ derseniz ben buna tasarı kıraat ve arka niyetlisiniz derim. Ben siyasi bire bir ağız dalaşı ayırmak istesem ben ve sedir üyesi arkadaşlarımız bunu yaparız. CHP grubunda 2 arkadaşımız konuştu. İkisi üstelik birbiriyle çelişen ifadeler kullandı. ‘Pagos’ ismini bin yıllık Kadifekale’ye verdiğinizde orada tüvana insanlara sordunuz mu? Sormadınız. Kim verdi? Bu şehri yöneten Belediye Reisi verdi. Elkızı bunu komisyonlara anlayışsız gönderelim. Sayın Tunç komutan konuyla filhakika ilgilenecektir. Kadın gezelim birlikte kesin uygun tıpkısı düz buluruz.”

Share: