İzmir haberi! Karşıyaka ile Eskişehirspor ortada hukuk rüzgarı

TFF 3’üncü Loda 1’inci Grup’a demir atan Türk futbolunun sunma köklü kulüplerinden Karşıyaka ile Eskişehirspor’u cumartesi haset yıllar sonradan karşı karşıya getirecek maç öncesi iki takımın taraftarları beyninde ülfet rüzgarı esti. Önceki yıllarda rekabetlerindeki sekilik olaylarıyla hatırlanan iki güzel ekibin 14 sene sonradan ilk defa oynayacağı maçın arifesinde Eskişehirspor taraftarlarının yaptığı açıklamayla uzattığı zeytin dalına Karşıyakalılar aynı şekilde cevap verdi. Aktarma yasağıyla üst üste kol düşerek 3’üncü Tabur’da da grubun dibine çipo atan Eskişehirspor’dahi Eskişehirspor Taraftarlar Birliği, “Bilindiği üzere Eskişehirsporumuz haddinden fazla yara eyyam geçirmekte. Türk ayak topu liglerinin yer sonuncusu durumundayız. Ancak taraftarımız rastgele geçen ahit elan dahi fazla direnmeye bitmeme ediyor ve tığ gibi etraflı yıllardır direnen, armasını terketmeyen, Türkiye’da zümre adına anılan, antrparantez eski yıllarda aramızda ezeli tıpkısı rekabetimiz olan Karşıyaka ile yıllar sonraları baştan karşılaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, “Eskişehirspor ile Karşıyaka bugüne kadar 22 maçta yüz yüze gelmiştir. en üst 4 Mayıs 2008 tarihinde karşılaşan iki topluluk 14 yıl sonra gene karşı karşıya geliyor. Esbak yıllarda aynı çok menfilik etkili iki camiayız. Ancak şu zaman iki camia da kendisine yakışmayan liglerde, yakışmayan yerlerde. Kesinlikle bu iki camianın bile yeri buralar değil. Senelerce birbirimizle uğraşmakla geldi geçti ve demincek Türk futbolu camialardan uzak proje takımlarının oyuncağı oldu. Bu sporu adamakıllı ayla getiren taraftarın olmadığı takımlar Süper Tomar’e imdi. Bizler çıktı birbirimizle uğraşmak hesabına armalarımızı yaşatıp, layık oldukları yere sezmek üzere uğraşmalıyız. Bu bağlamda bir zamanlar yaşananları bir zamanlar bırakıp Karşıyaka camiasıyla bakir aynı süje açıp aradaki bu unutulan ama hala insanların acaba dediği gerginliği sonlandırmak amacıyla kadem atıyoruz. Kendisini alim mevla şekilde şehrimize gelip armasını destekleyecek olan yekpare Karşıyaka taraftarını şehrimize çağırma ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

SON YILLARDAKİ EN ANLAMLI ÇAĞRIKarşıyaka Taraftarlar Derneği, Eskişehirspor cephesinden uzanan dostluk eline aynı şekilde değer verip serencam yıllardaki sunma manalı çağrıyı aldıklarını belirtti. Karşıyakalıların açıklamasında, “Bu hafta deplasmanda rakibimiz Eskişehirspor tribünlerinden son yıllardaki arz düşündürücü çağrıyı aldık. Sağduyulu, içten, kök bire bir sekilik söylemi olan bu yaklaşıma korku duyuyor ve bu haftaki maçın çabucak bire bir takım maçı olmaktan mavera birlik talih taraftarlarına aynı tema olacak tarihi benzeri karşılaşma olacağına inanıyoruz. Doğru dünya kulüplerinin maalesef çoğunun liglerdeki durumu ve ekonomileri çokça ızdırap. Bunun üzüntüsü ve yükü bütün tribünlerin üzerinde. Es-Es’li tribünlerin bu tespiti yaparak taraftarımızı misafir edeceklerini ilan etmeleri, hele alelhusus şehrin temas yerinde dostça davranılmasını taraftarlarına talkın etmeleri benzeri de bunu çok şanlı bir maçta gösterişsizlik ile yapmalan çok amma çokça bulunmaz. Tığ birlikte buradan hem kendi taraftarımıza hem da Eskişehirspor taraftarına sesleniyoruz.Bu maçta, Karşıyaka delikanlılığının, efendiliğinin ve taraftarlığının en güzelini, bildirme köken halini Es-Es’li taraftarların rahat şartsız mızıka sevgileri ve adanmışlıkları ile harmanlayarak tribünlerin çirkini güzele, kötüyü iyiye, zoru kolaya, düşmanlığı dostluğa yöneltme gücünü alay malay göstereceğiz. Bir Zaman ayrımsız haddinden fazla takımla sahada rekabet tribünde hukuk yaparak yaşıt olduğumuz kabilinden Es-Es’li tribünler ile bu anlayışı yekpare ülkeye eş hale getirelim. Maçtan geçmiş Eskişehirlilerle gelişigüzel yaşatacağımız hukuk ortamını, bizlere yakışan tezahüratlar ile rekabete taşıyıp, maç sonunda de üç ihtimalden hangisi olursa olsun mahiyet taraftarlığın skoru değil idealleri sürmek olduğunu gösterip Eskişehirspor taraftarının bu değerli çağrısına yeryüzü sunturlu karşılığı verecek ve umum tribünlerin değişimine Eskişehir tribünleri ile gelişigüzel avangart olacagız inşallah” cümleleri düz aldı.SON KARŞILAŞMA 14 YIL ÖNCE

Karşıyaka ile Eskişehirspor, tarihlerinde son namına 14 sene önceki 1’inci Yığın’dahi rakip oldu. 4 Mayıs 2008’birlikte İzmir’bile oynanan serencam karşılaşma 3-3 eşitlikle bitti. Eskişehirspor o mevsim Play-Off’tan Süper Loda’e çıktıktan sonra yıllar içre 3’üncü Lig’e büyüklüğünde geriledi. Karşıyaka ise 2016’bile 1’inci Klasman’den, 2018’bile ise 2’nci Tomar’den düşüp 5 sezondur 3’üncü Kütle’e çıpa attı. 1965 yılında başlayan rekabette henüz ilk Süper Lig, 1’inci Tomar, 2’nci Kütle ve Türkiye Kupası’nda karşılaşan iki takımın yolu ilk defa 3’üncü Kütle’de kesişti. Grupta para aktarımı yasaklısı Eskişehirspor, 1 puanla sonuç tam, Karşıyaka ise 10 puanla dördüncü basamakta bulunuyor. Eskişehir Kullanılmamış Stadyum’dahi cumartesi akşamı saat 19.00’bile oynanacak maçta 32 bin 500 kapasiteli statta Karşıyaka taraftarına 1625 nefis kontenjan ayrılması bekleniyor.

Share: