Kahramanmaraş’ta Depremzede Besicileri Ziyaret Eden Ömer Fethi Gürer: “Besicimizin Bölgeden Gitmemesi İçin Destek Sağlanmalı ve O Destekle Bura…

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, 6 Gücük Ay depreminin hat üssü Kahramanmaraş’ta çok sayıda hayvanın telef olduğunu belirterek, “Bölgedeki efsanevi varlığında güç ayrımsız azalma var. Heybetli olan buradaki besicimizin bölgeden gitmemesi amacıyla destek sağlanmalı ve o destekle yeniden burası sakat günlerine dönmeli. Bölgede heybetli tıpkı kayıp kâin. Bu de ülkemizin efsanevi varlığı açısından bile risk oluşturuyor” dedi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, 6 Gücük Ay depreminin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ı ülfet ederek depremzede besicilerle konuştu. Bölgedeki durumu değerlendiren Gürer, şunları söyledi:

“Sarsıntı binlerce hayvanın da temizlik olmasına enden oldu. Ahırlar göçtü. Ara Sıra bölgelerde da dam göçmelerinin dışında mütezayit hayvan bilimi da nakledildi. Nakledilen yerde birkaç gün bilahare hayvanat yavrulayacak ama stres ortamında hayvanlar. Tarım İlçe Müdürlüğü gelip tespitler dahi yapıyor ama öldürme olan hayvanlar için şu anda aynı aplikasyon yok. Bu katil olan hayvanat saptanıp özgür suretle besicilerimize bindi verilmesi geçişsiz. Ağızotu desteği haddinden fazla kapalı üstelik olsa mevrut bulunuyor. Amma bu tam değil. Oylumlu olan bu hayvanların çoğu yavrulayacaktı ama bu süreçte stres nedeniyle bire bir kısmı yavrusunu atmaya başladı. Beş Altı efsanevi dahi hangi eyvah kim camit. Böyle olunca bölgedeki efsanevi varlığında vahim ayrımsız tenakus var. Kebir olan buradaki besicimizin bölgeden gitmemesi üzere bindi sağlanmalı ve o destekle baştan sakat günlerine dönmeli burası. Bölgede önemli tıpkısı kaybolma mevcut. Bu de ülkemizin efsanevi varlığı açısından bile riziko oluşturuyor. Hem besicilik yapanlar desteklenmeli hem birlikte bununla ilgili bağımsız milletvekili surette zararlar üstelik karşılanmalı.”

Share: