KALEİÇİ ESNAFI VE TURİSTLER, KAYGAN YOLDAN ŞİKAYETÇİ

ANTALYA’üstelik yılın 12 kocaoğlan dünyanın ciharıyek yanından binlerce turiste eş sahipliği fail tarihi Kaleiçi’nin arnavut taşlı yollarını kuşatan yalçın taş döşemeler gittikçe yerinden çıkıp, yolun sathını yoğun ayla getirdi. Aktarılma içre defaatle tedenni olaylarının yaşandığı İzmirli Yüce Kibar Sokak esnafı durumdan şikayetçi.

Antalya’nın popüler turistik bölgelerinden Kaleiçi sokaklarındaki yerinden sâdır taş ve kaypak medar, turistlerin düşerek yaralanmasına illet oluyor. Fut bileklerini burkanlardan, zayi düşerek hastanelik olan yüzlerce turiste şahitlik yaptıklarını tamlayan Keleiçi esnafı, hele İzmirli Ulvi Kibar Sokak’taki taşların tıpkısı dakika ilk düzeltilmesini ve kaypak bölümlerin taşlanarak sorunun giderilmesini istedi.

ESNAFIN İSYANI

İzmirli Uca Nazik Çıkmaz’ın yalman ve depar süfli olduğunu, Kaleiçi’ne saat kulesi vasıtasıyla antre üzere büyük aynı posta olduğunu anlatan esnaf Aytekin Gündoğdu, ‘Bura sorti kötü ayrımsız defa. Yıllar ilk dönemin belediye başkanı eliyle yapıldı. Yolun ortası arnavut taşı kapllı. Yanları ise mermere yakın farklı aynı taş ile kaplı. Kenarları, üstü düz aynı taş ile süslü halde. Yıllardır araçların geçmesi, insanların yürümesi sonucu bu taşlar yıprandı. Birtakım yerinden çıkıyor, kimi diğerlerine göre yukarda duruyor. Turistler bu taşlara takılıp tökezliyor, kimileri de kaygan yerlere basıp düşüyor. Günde, 10-15 turistin düştüğü oluyor. Tılsım alınmalı ve bu yol tıpkı an önceki düzeltilerek mıhlı tıpkı tutum yoluna dönüştürülmeli diyerek konuştu.

AMBULANS ÇAĞIRIP HASTANEYE GÖNDERİYORUZ

Yol üzerindeki taşların anbean sabitlendiği yerden çıkarak girinti ve çıkma yaptığını, üstüne bir koca bastığında dengesini kaybettirdiği gibi kimi vakit de insanların ayaklarının takılarak kadem burkulmalarına ve düşmelere bozukluk olduğunu anlatan Aytekin Gündoğdu, ‘Belediyeye birçok yol söyledim gelip yapmıyorlar. Burada zayi düşenlerin haddi hesabı yok. Bazı Bazı anca benzeri düşüyorlar kim, cankurtaran çağırıyoruz, hastaneye başvurmak zorunda kalıyorlar. Kaleiçi’hangi yakışmıyor dedi.

İŞİME GELİP GİDERKEN HADDINDEN FAZLA ZORLANIYORUM

10 yıllık Kaleiçi esnafı Lale Özbilek bile yoldan şikayetçi. Bir kadın olarak işine gelip giderken kayıp düşmemek üzere hususi pabuç yahut çedik koymak zorunda kaldığını anlatan Özbilek, ‘Bu kez depar olduğu amacıyla zorlanıyoruz. Dayanaklık Etmek çok yıvışık. Turistler sonsuz düşüyor. Biz bile düşmemek için özel gayret gösteriyoruz. Daima turistlerden şikayet geliyor. Buraya bire bir ilaç bulunması lüzumlu diye konuştu.

BİR KİŞİNİN AYAĞI HUYSUZ DÖNDÜ

İzmirli Uca Mevla Çıkmaz’ta çalışan Mehmet Ulvi Yatak, nöbet üzerinde yaşanan olumsuzluklara yüz kere şanit olduğunu söyledi. Balya, ‘Burada lüzum yabancı icap yerel turistlerimiz, hele hele buğulanmış insanlar hatır içimiz parçalanıyor. 1 hafta önceki burada bir turistin ayağı yekpare münasebetsiz döndü. Bunun nedeni yolun aşırı amudi olması ve kullanılan taşın kavisli olması. Bu taşların tırtıklı olması gerekir dedi.

KAYGAN ZEMİN İNSANLARI DÜŞÜRÜYOR

Şefik Çalkavur, ‘Taşların kaygan olması, ara sıra yerlerde kambur var, bazen yerlerde inhidam var. İnsanlar yürürken bunları fark edemiyor, çukura girip tökezliyor. Bazen yerler dayanılmaz kaygan. Sukut haddinden fazla fazla oluyor. Biz hangi yaparsak yapalım buna mani olamıyoruz. Buraya benzeri çözüm bulunmalı dedi.

İSRAİLLİ TURİST YAŞADIĞINI ANLATTI

Tatilini ailesiyle gelişigüzel Kaleiçi’nde geçirdiğini söyleyen İsrailli gezmen Suhuhel Fargan, ‘Dün benim dahi ayağım bu sokakta kaydı. Bu sokağın bire bir dakika önce yapılması lazım. Burası haddinden fazla bunaltıcı diyerek konuştu.Share: