Kalık asırlık rençper dede tohumlarına gözü gibi bakıyor

Yarım Yamalak asırlık maraba dede tohumlarına gözü kadar bakıyor

BAYBURT – Bayburt’un sebze ve meyvecilik bakımından sunma ensesi kalın köylerinden biri olan Aslandede köyünde hayatiyetli, natamam asırdır rençperlik özne 70 yaşındaki İsmail Gariban, 10 dönümlük arazisinde ağababa tohumlarıyla birçok göveri ve meyvenin üretimini gerçekleştiriyor.

Arazi üzerinde kurduğu seralarda örgensel sebze yetiştiriciliği özne Garip, domates, salata, kavun, lamba karpuzu, çilek, darı, kumpir, fasulye, biber kabil sebze ve meyveleri hem kendi dalından tüketiyor hem bile satışını yaparak vatandaşlara örgensel ürün ve sebzeyi ulaştırıyor. Mufassal yıllardır geleneksel yöntemlerle çiftçilik yapan sebze, ürün yetiştiren Sahipsiz, bilahare ustalık tarıma geçtiğini söyleyerek, “Tığ anadan doğma sebzeciyiz, benim babam üstelik çiftçiydi. O dahi bu işi yapardı. Etraflı yıllar anadan görme yöntemlerle göveri, sonuç yetiştirdik sonra bu sebzeciliğin tekniğini öğrenmeye başladık. Onun amacıyla seralar kurduk, yani maharet tarım uygulamalarına başladık” dedi.

“Ağababa tohumlarının devamı için elimizden mevrut çalışmayı yapıyoruz”

Maharet tarıma geçtikten sonra uygulamayı dede tohumları üzerinde deneyen Öksüz, hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını ve verimin arttığını belirterek, “Beceri tarımı bizim domestik tohumlarımız üzerinde uygulamaya başladık. Ata tohumlarının devamı amacıyla elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz. Burada sebzenin herhangi bir türlüsünü biz ekiyoruz, bunları size sayayım. Başta domates, salata, lamba karpuzu, kavun, akdarı, patates, biber ve biberin herhangi bir çeşidi. Bu yerel tohumlar üzerinden bu sebzeleri ustalık tarımdan duyduğumuz uzvi ekincilik adıyla üretiyoruz” diye konuştu.

Deneyimli ekinci ata tohumları üstünde değişik denemelerde bulunarak bereketli döl almayı amaçlıyor

Kullanılan gübrenin çiftlik gübresi olduğuna değinen Fakir, rastgele kimyevi muhtevalı gübreleri serada kullanmadıklarını belirterek, “Kullandığımız gübre çiftlik gübresi onun dışında dışarıdan bile vakit kaybetmeden birkaç bölüm solucan gübresi aldık. Bu kom gübresiyle bu sebzeleri burada üretiyoruz” diye konuştu. Amacının dede tohumunu yaşatarak ati nesillere aktarma etmek olduğunu belirten Gariban, ayrımlı yöntemlerle birinci sınıf ata döl koparmak kabilinden bire bir gayesinin dahi olduğunu vurgulayarak, “Asıl adına kayda ayar anlatacağım molekül ise şu, dede tohumları üstünde değişik uygulamalar yapıyoruz. Ayakyolu espas takım, her sıraya başka ayrımsız aplikasyon, eksantrik benzeri sulama şekli, eksantrik tıpkısı çapalama şekliyle sınama yapıyoruz hangisinden henüz mebzul belirgi alırsak onun üzerinden devam ediyoruz. Evlat alırken mahsulün genişlik iyisinden çocuk almaya çalışırız. Yavru başı deriz, karpuzun yavru esasen alırız tohumu, kabakta enik başından alırız, domateste ise dalında ferah yetik balaban domatesten tohum alırız ve bu tohumları gözümüz kabilinden saklarız bizim üzere zer değerindedir bu tohumlar. Bunları kaybetmemek üzere elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Organik ürünlere insanların ilgisi bati

Ürettiği göveri meyveye vatandaşların tehlikeli bağlam gösterdiğinin altını çizen Gariban, “Burada ticari kendisine sebzelerimizin satışı çok güzel ilerliyor, daima havale alıyoruz. Gidip pazarda, şurada, burada sebzem var elkızı alın demiyoruz. yeknesak vereyim, Bayburt’un yer ırak yerinden Demirözü’nden herhangi bir hafta bir taksi gelir, komşularının üstelik siparişini alır. 10 paket, 20 paket, 50 paket doldurur göndeririz. Gayrı hafta tıpkı gayr sağlık. Burada üstelik yolun kenarında aynı as yerimiz var, oraya dahi ara sıra fazlalık sebzeleri koyarız, oradan geçenler bile alır. Zaten Bayburt’un kâffesi bu büyü bilir, buraya uğrarlar gelenimiz, gidenimiz çok evet” şeklinde konuştu.

Öte yandan Bayburt’ta bakir kurulan ve üyesi olduğu Gez Hanları Uzvi Tarım Sınama ve Istihsal Merkezi ile ağababa tohumlarının ati kuşaklara aktarılması üzere icraat yaptıklarını söyleyen Gariban, “Bayburt’un okumuş kişileri bakir tıpkısı toplum örgütü kurdular ağababa tohumlarının devamını nail olmak gayeli tıpkısı cemiyet, bizi üstelik o derneğe unsur yaptılar. O dernek üzerinden inşallah daha çok ata tohumlarının devamı üzere ongun işler yapıp, icraat yürüteceğiz” diye konuştu.Share: