Kapadokya’da peribacalarına beis veren 400’den aşkın bina kaldırıldı

Kapadokya’da, Kapadokya Alan Başkanlığı tarafından, 4 yılda 400’den fazla sinsice ve yolsuz yöntemsiz çatı ortadan kaldırıldı.

Kapadokya Alan Başkanlığından yapılan bağlanmış açıklamada, UNESCO Dünya Hars Miras Listesi’ndeki Kapadokya’da peribacalarına zarar veren yapıların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, kazı bilimsel sitler, tabii sitler ve dünya mirası alanlarını düzenleyerek bu mirası geleceğe öğütmek üzere gösterilen cerrahi müdahale kapsamında, gizliden gizliye yapılarla mücadelenin devam ettiği kaydedildi.

Düzlük Başkanlığının, bölgedeki, tarihi, kültürel ve natürel değerleri, siper ve istimal dengesini gözeterek yansızlık ve sosyal sorumlulukla çalışmaya devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada, bölgedeki 400’den çok çaktırmadan yapının ortadan kaldırıldığı, tespiti henüz evvel yapılan ve peribacalarına beis veren yapıları ortadan kaldırma çalışmalarına ara verilmeden sürdürüldüğü bildirildi.

Bölgede sinsice ve yolsuz yöntemsiz yapıların yıkım ve ortadan kaldırılmasına ilgilendiren icraat, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 3 Son Teşrin 2018’de Nevşehir’deki incelemelerinin devrisi haset başlatılmıştı.

Share: