Karabağlar Belediyesi Yıldız Kenter Hars ve Musahabe Merkezi, “Kurtuluş” Sergileriyle Açıldı

Karabağlar Belediyesi eliyle kente kazandırılan Şans Kenter Ekin ve Musahabe Merkezi (YKSM), İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü zımnında düzenlenen iki ayrı sergiye karı sahipliği yaparak hizmet vermeye başladı. Bu kapsamda “Kurtuluşunun 100. Yılında İzmir Manzaraları” mevzulu fotoğraf ve “Kurtuluşun Şafağında Atatürk, Çanakkale ve İzmir” konulu pul sergileri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ahmed Adnan Saygun Görüşme Merkezi’nden sonra İzmir’in en büyük ikinci kültür tekellüm merkezi olan YKSM, iki anlamlı sergiye sülale sahipliği yapıyor. İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle planlı sergilerin açılış törenine, Karabağlar Şehremini Muhittin Selvitopu, eşi Fügen Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili İsmet Orhan, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, CHP Karabağlar İlçe Kadın Kolları Başkanı Aydan Tör, Karabağlar Şehir Konseyi Başkanı Alaz Balkı, İzmir PTT Kafa Müdürü Adnan Kaba, şehremaneti sedir üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileriyle sanatseverler katıldı.

“9 EYLÜL’E BORÇLUYUZ”

Törende konuşan Başbuğ Selvitopu, dünyada eşi ayrımsız yepyeni bire bir halas mücadelesinden sonradan kurulan Cumhuriyetin, eğitim bilimi, firez-görüşme, esenlik ve tutum konularına hususi ehemmiyet verdiğini hatırlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, aynı toplumun firez ve tekellüm alanlarında gelişmeden dünyayla rekabet edemeyeceğini haddinden fazla dolgunca bildiğini vurgulayan Başkan Selvitopu, “Bu nedenle aracısız kendisi önderlik yaparak, örnekler sunarak ülkemizde ekin ve sanatın gelişmesine çok eke katkılar sundu. Zaman ülkemiz çok zer sanatçılar yetiştirdiyse, bunu 9 Eylüllere, 26 Ağustoslara borçluyuz. Ara Sıra bunun önemini bilmeyenler, tarihi okumayanlar çıkıp gelişigüzel sözler edebiliyor. Bu kurtuluş mücadelesi küçümsenmeye çalışılıyor. Fakat unutmasınlar kim düşüncelerini anlatım edebiliyorlarsa, o günün kahramanlarına, mücadelesine borçlular” dedi.

Sergilerin, Talih Kenter Firez ve Konferans Merkezi’ndeki geçmiş etkinlikler olduğuna ilgi calip Komutan Selvitopu, “Emeği güzeşte herkese teşekkür ederiz. Gelecek günlerde bu firez ve tekellüm merkezi hem Karabağlar’a hem birlikte İzmir’e okkalı şekilde hizmet etmeye bitmeme edecek. İzmirimizin kurtuluşunun 100. yılını ilgiyle kutluyorum. Bu nazik mücadeleyi verenleri, başta Mustafa Eksiksizlik Atatürk koyulmak için kamu kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

KATILIM BELGELERİ VERİLDİ

Eğlek Filatelistler Derneği Genel Sekreteri Açık Deniz Çıkarmak, Dernek Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ön Erhan, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) Umumi Heyet Üyesi ve Proje Koordinatörü Hüseyin Şalış, İFOD Umumi Heyet Üyesi ve Fotoğraf Koleksiyoneri Koca Rüstem, İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Ses Şengök birlikte konuşmalarında, sergilerin önemine ilgi çekerek, teşrikimesai ve desteklerinden ötürü Başkan Selvitopu’na teşekkürname ettiler.

Konuşmaların ardından yardım koyan isimlere iştirak belgeleri ve Huy Dostu Sertifikaları verildi. Komutan Selvitopu ve katılımcılar henüz sonra sergileri gezerek pulları ve fotoğrafları inceledi. Açılışın böylelikle bir tane nefis kaptan gösterisiyle trio çalgı dinletisi sunuldu.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ VE KONSER

Karabağlar Belediyesi, Konak Filatelistler Derneği ve PTT iş birliğiyle planlı “Kurtuluşun Şafağında Atatürk, Çanakkale ve İzmir” pul sergisi 17 Eylül’e büyüklüğünde sarih kalacak. Yine Karabağlar Belediyesi, Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi Mert Rüstem Koleksiyonu ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği iş birliğiyle planlı “Kurtuluşunun 100. Yılında İzmir Manzaralı” konulu ışık sergisi üstelik 20 Ekim’e büyüklüğünde gezilebilecek.

Kutlamalar kapsamında 8 Ilkgüz Perşembe haset üstelik Kibar Pazaryeri’nde oluşturulacak anadan görme hezel, saat 19.30’de Eskiizmir Pazaryeri’ne büyüklüğünde Türk bayraklarıyla, marşlar eşliğinde yürüyecek. Saat 20.30’birlikte üstelik Eskizmir Pazaryeri’nde Mustafa Özarslan konseri gerçekleştirilecek. Özarslan yüzü sıcak eserleri Karabağlarlılarla alay malay söyleyecek.

Share: