Karabük merkezli mızrap operasyonunda 13 dalavereli tutuklandı

Karabük merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda, hükümlülere mızrap gerçekleştirme ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında infaz himaye memurlarının da bulunduğu 22 şüpheliden 13’ü tutuklandı.

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla İl Güvenlik Müdürlüğü Uyuşturucu Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Idarehane ekiplerince, Karabük T Tipi Ilişkin Ukubet İnfaz Kurumunda hükümlü ve tutuklulara eroin ve münebbih konu gerçekleştirme edilmesine yönelik başlatılan say kapsamında geri 5 ilde gözaltına alınan zanlılardan 19’unun emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Geniş güvenlik önlemleri altında sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, Karabük Adliyesine gönderme edildi.

İl dışında gözaltına alınan 3 şüphelinin sorgusu ise Ses ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla yapıldı.

Nöbetçi hakimliğe çıkarılan zanlılardan 7’si infaz himaye memuru 13’ü tutuklandı, 5’i uygulama esirgeme memuru 7’sine adli taharri hükümleri uygulandı. 2 yürütüm siper memuru ise savcılık sorgularının ardından başıboş bırakıldı.

Karabük, Ankara, Afyonkarahisar, Kırşehir ve Konya’bile belirlenen adreslere esbak planlı operasyonda, 14’ü infaz himaye memuru 22 kaknem gözaltına alınmıştı.

Adresler ve Karabük T Tipi Ukubet İnfaz Kurumunda 3 koğuşta yapılan aramalarda, 558 metal komprime, 97,96 gram esrar otu tohumu, 2 MP3 nüans, 5 kafa kartı, ucu sivriltilmiş 5 şiş, aynı cirim kırık esrar hap, metal içiminde kullanıldığı değerlendirilen 2 aparat, ruhsatsız silah, 2 kurusıkı zırh, haddinden fazla sayıda hap kapsülü, 3 şarjör, fişek ile 78 kurusıkı cebe fişeği ele geçirilmişti.

Firari ayrımsız zanlının yakalanmasına müteveccih icraat ise sürüyor.

Share: