Karadeniz’de 5 ilde 460 yerleşme yerine muvasala sağlanamıyor

Rize, Trabzon, Artvin, Bayburt ve Giresun’de kar nedeniyle 460 iskân yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Rize’nin yüksek kesimlerinde enerjik olan kar dolayısıyla merkezde 12, Ardeşen’da 14, Çamlıhemşin’de 22, Çayeli’nde 27, Derepazarı’nda 3, Fındıklı’da 5, Güneysu’dahi 11, Hemşin’da 4, İkizdere’üstelik 29, Kalkandere’bile 9 ve Pazar’dahi 3 atılmak üzere hep 139 köye erişim sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresinin 66 personeli, iş makineleri sayesinde karla uğraş çalışması yürütüyor.

Karayolları ekipleri dahi Ovit Dağı Sivrikaya mevkisindeki tünel bölgesi ile Ayder Yaylası’nda yolların dil trafiğine yıldızlı kalması ve buzlanma olmaması üzere çalışmalarına devam ediyor.

Bazı köylerde kar kalınlığı saha yer 5 santimetreye, dünyaca ünlü Ayder Yaylası’nda ise kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı.

Trabzon

Trabzon’de birlikte kar erdemli kesimlerde etkisini gösterdi.

Yağış dolayısıyla Akçaabat’ta 21, Araklı’da 7, Arsin’bile 5, Beşikdüzü’nde 5, Çaykara’da 28, Dernekpazarı’nda 13, Düzköy’dahi 10, Hayrat’ta 3, Köprübaşı’nda 5, Of’ta 4, Sürmene’birlikte 10, Şalpazarı’nda 12 ve Tonya’birlikte 5 gelmek için toplanmış 128 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir Belediyesi Sefer Yapım, Bakım ve Tamir Ofis Başkanlığı ile kaymakamlık belediyelerinin ekipleri, yolları ulaşıma tahsis etmek için çalışmalarını koordineli sürdürüyor.

Artvin

Artvin’da sabah saatlerinde başlayan ve anbean etkisini artıran kar yağışı yaşamı suratsız etkiliyor.

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, Artvin merkezde 36, Ardanuç’ta 7, Borçka’dahi 38, Murgul’de 11, Şavşat’ta 32, Yusufeli’nde 6 almak amacıyla 130 karye yolu ulaşıma kapandı.

Yolların açılması üzere ekiplerce düzentileme başlatıldı.

Artvin kent merkezi beyaza bürünürken saha saha 20 santimetreyi bulan kar kalınlığı dolayısıyla mahalle ve sokak aralarında ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Artvin Belediyesi da yaptığı anonslarla mecburi olmadıkça vatandaşların araçlarını kullanmamaları, zorunlu hallerde birlikte araçlara zincir sarmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Belediye ekipleri şehir içindeki esas yollarda tuzlama çalışması yürütüyor.

Şavşat- Ardahan yağız yolu, 75-85’inci kilometreleri beyninde yük olan kar ve ızdırap fırtına nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Bayburt

Bayburt’ta şeb başlayan kar, aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Aydıntepe ilçesinde kardan kapanan 21 köy amacında, İl Hususi İdaresi ekipleri, 8 personel ve 3 hareket makinesiyle çalışmalar devam etti.

Belediye ekipleri mahalle ve sokaklarda iş yürütürken Karayolları ekipleri trafikte aksama yaşanmaması amacıyla yollarda tuzlama yaptı.

Giresun

Giresun İl Hususi İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı zımnında Çanakçı’bile 5, Doğankent’te 9, Güce’de 13, Tirebolu’de 15 tevessül etmek amacıyla hep 42 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Açıklamada, İl Özel İdaresi ekiplerinin öğün küşat çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Share: