Karışık hayvanlarına uydu vericili izleme

TARIM ve Orman Bakanlığı Natür Siper ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünce (DKMP) nesli yıldırma altındaki aşılanmamış hayvanlarının korunmasına yönelik gösteri planı kapsamında; aşılanmamış koyunu, ahu, alageyik, karışık keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, bozkır kartalı kabil türlere peyk vericisi takıldı. Bu yöntemle, melez hayvanlarının dirim alanları, barhana yolları, tenasül alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, aşılanmamış hayatında nesli zılgıt yahut risk altında olan hayvan türlerinin korunmalarına müteveccih eylem planı hazırladı. 100 tür amacıyla hazırlanan çekim kapsamında nesli kızdırma altındaki; karışık koyunu, ahu, sığın, karışık keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, step kartalına peyk vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen izleme ile çandır hayvanlarının dirim alanları, kafile yolları, üreme alanları belirlenerek, koruma çalışması yapılıyor. Tehdit altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, koca veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle sunma ağırbaşlı izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Yalın kısımlarına takılan donör ile takip edilen turnalar üzere Sivas’ın yetişkin tenasül alanları ortada olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları için üreme alanlarının arz büyük habitatlardan birisi olduğu tespit edildi. Bunun üzerine bu alanların aşılanmamış hayatı ihya sahası car edilmesi üzere say başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile izleme edilen şah kartalın Rum popülasyonunun bugüne büyüklüğünde barhana etmediği; ancak yıpranmamış doğan yavrularının kendilerine makul benzeri yaşam alanı temin etmek üzere büyük alanları taradığı belirlendi. Kendilerine makul yaşam alanı bulmakta zorlandıkları, genel namına Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri belirleme edildi. 2022 kışında apışık halde bulunup rehabilitasyon sürecinden sonra verici takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve daha oradan ayrılmadığı tayin edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine verici ile takip edilen bozkır kartalının ise kişi büyüklüğü kendisine çokça daha kritik aynı durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın bilakis Türkiye’deki bozkır kartalının göçmen benzeri nüfus olduğu, kışın Çad ve Kamerun beyninde benzeri bölgeye kafile ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan donör ile takibe alınan bozkır kartalının, ağustos böylelikle göçüne başladığı, serencam güncellemelere göre şu anda Çad’birlikte bulunduğu saptandı.Öte yandan bu yıl Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya yeniden yerleştirilmesi yapılan 28 aşılanmamış koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Yeniden Şanlıurfa’de doğaya salınan 2 ceylana bile verici yerleştirildi. 2 ceylan, şu anda 30 ceylanın bulunduğu takım içre vadi alırken takip çalışmaları sürüyor.

Share: