Karşıyaka’da Gaziler Günü Kutlandı

İzmir Karşıyaka’üstelik, 19 Eylül Gaziler Günü ve Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ unvanı verilişinin yıl dönümünü törenle kutlandı. Karşıyaka Kaymakamlığı uğrunda benzeri araya gelen katılımcılar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende konuşma fail Türk Muharip Gaziler Derneği Karşıyaka Bölüm Başkanı Halil Taşcı, 19 Ilkgüz’ün gaziler için alengir ve şeref yoğun bir dönüş olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“19 Eylül Gaziler Haset, bedeli canla ve kanla ödenmiş, bu toprakların yurt olmasında ve devletimizin bekası önünde canlarını adayanların gururla ve şerefle anıldığı gündür. 19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, merkeziyetçi yapısı ve arazi bütünlüğü uğrunda yurt hainlerine, yıldırı örgütlerine karşı yiğitçe uğraş eden asker, polis güçleri, güvenlik güçleri, 15 Temmuz’da meydana gelen rezil çarpış girişiminde vücutlarını siper eden birlik sökel gazilerin izzetinefis günüdür.”

“BU YURT GÖRGÜSÜZ KURULMADI”

Vatanın iri zorluklarla kurulduğunu tamlayan Taşcı, “Türk’ün ebedi vatanı olan Anadolu’da bin yıllık varlığını sonlandırmak talip yayılmacı güçler, 1. Dünya Savaşı’nın sonunda ülkemizi dört bir yandan karışma ettiler. Bu engelleme ile yetinmeyip vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Antlaşması’nı milletimize cebren kabul ettirmek için Yunan ordusunu İzmir’den Anadolu’ya sürdüler. Serdar Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı esaslı, Sakarya’de 22 dönem 22 gece süren dünyanın yeryüzü ayrıntılı ve hunriz yer muharebesinde yenerek bozguna uğrattı. Sakarya Meydan Savaşı, Türk’ün ölüm kalım savaşı olmuştur. 19 Ilkgüz Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Balaban Ulus Meclisi tarafından ‘Gazi’ unvanı ile taçlandırıldığı gündür” dedi.

“EMANETİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Taşçı, Türk milletinin kendisine dirilik edilen vatan topraklarını korumaya devam edeceğini vurguladı ve “Üzerinde yaşadığımız toprakların vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Bugüne kadar sergilenen seçkin türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yiğit ve vatansever askerleriyle, alp polisi, düzenlilik güçleriyle önlenmiş ve hüsrana uğratılmış. Şanlı ve onurlu Türk ordusu, evvel olduğu kadar bugün ve erte bile devletimizin bölünmezliğinin sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın arz şişman güvencesi ve dayanağıdır. Bu topraklar lahut emanetimiz kendisine korunmaya devam edecektir. 19 Ilkgüz, uğraş meydanlarında savaşçı kahramanlarımızın haysiyet günüdür. Yiğit gaziler, gününüz kutlu olsun” diye niteleyerek konuştu.

Törene, Karşıyaka Kaymakamı Özkan Çıpa, Iye Bahir Mıntıka Komutanı Dz. Alb. Necati Koray Salar, Karşıyaka Belediye Reisi Dr. Cemil Sancak, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcısı Mualla Heves Şan, meclis üyeleri, muhtarlar, bürokratlar, sivil cemiyet kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Share: