Kartepeli gençler Çanakkale’de

Kartepe Belediyesi, Kartepe Zinde Yüksekokul bünyesinde terbiye gören öğrencileri irtifak destanının yaşandığı Çanakkale’ye götürdü.

Kartepe Tendürüst Akademi bünyesinde eğitim bilimi gören öğrenciler, Turist Tendürüst Projesi çerçevesinde tarihin akışını değiştiren yerleri müzakere ediyor. Öğrenciler, Rumeli Mecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı’nın İngilizler’in “Ocean” zırhlısını batırdığı düzlük, Belirtik Hava Esenlik Müzesi, Çanakkale Şehitlik Abidesi, 57. Alay Şehitliği ve Conkbayırı Cephesi’ni gezdi. Çanakkale Destanını yerinde öğrenen gençler, elan sonradan Geyikli ve Bozcaada ilçelerinin tarihi mekanlarını dahi keşfederek, elan önceki görmediği bakir yerleri görme fırsatı buldu.

“Bütün kalbimiz ve imkanlarımızla gençlerimizin yanındayız”

Kartepe’nin geleceğini gençlerle alay malay şekillendirdiklerini belirten Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Balaban, “Evlatlarımızın en dolgunca şekilde hayata hazırlanması amacıyla bilcümle imkanlarımızla yanlarındayız. Alelhusus Çanakkale Türk milletimiz için tarihi benzeri dönüm noktasıdır. Bu nedenle rastgele Türk gencinin bu ruhu hissetmesi, bu destanı öğrenmesi çokça önemlidir. Ülkemizin o günlerden bu günlere pekâlâ geldiğini, yaşanan zorlukları, günümüzdeki imkanları ve atalarımızın neler yaptıklarını yakından rüyet imkanı buldular. Öğrencilerimiz geziden çokça memnun kaldılar. ‘Gezmen Zihayat’ çağ ve kültür gezilerimiz bitmeme edecek” diye niteleyerek konuştu. – KOCAELİ

Share: