Kasapoğlu: “Gençlerimizle yan yana gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz”

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB daraç başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz vadi yerleştirmede tarihimizin yeryüzü efdal alengir oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin de devre içi katıldığı toplantıda GSB mahdut müracaat sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim öğretim dönemi ev başvurularına ilişin birinci faz faaliyet sonuçlarını kabullenmek için toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 elverişsiz, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçkin alanda faziletkâr teveccühe mahzar tıpkısı altyapı ve dirim alanı. Cemi gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ buyurmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Yekpare çalışmaların marifet odaklı şekilde ve tamamıyla bir bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de analiz, planlama ve uygulama olarak 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Fent sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunma etken, bol şekilde hararetli koordinasyonla tevcih etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri ülke iklim ayrımlı oluyor. Tığ dahi bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli ilişik kırcı bir emek var. Bu iyice çalışmaları domuzuna neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu marifetiyle sayısal namına analiz edildi. Başvurusu meri sevgili öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve sosyal durum kriterleri anne alınarak gine ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde bire bir puanlamayla tespit edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik yakın başlamak kaydıyla intizam yapıldı. Eğer o yurtta düz namevcut ise en yakın farklı yurda intizam yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin üstelik göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha kayran yerleştirmede tarihimizin yer efdal okus pokus oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkıntılı hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem da önceki fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye topluluk sıkıntılı altyapımız var. Bu birlikte çalım ve sevinç vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylelikle seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak gelmek üzere 41 el merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde bağlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını gene bakir başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle birlikte gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bütün alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Bilcümle gençlerimize sonuçlarımızın kandırıcı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme mail şekilde takip etmeyi kaynak ediyorum.”Share: