Katil olan ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı

– Öldürme olan ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı

– İneğini kaybeden Nafiye Ana:

– “Vakit Kaybetmeden onu akıbet aynı kere daha kazanmak amacıyla 1 kilometrelik yolu 4 saat süresince torunumun desteğiyle geldim”

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dinamik 6 bala annesi Nafiye Bilican isimli buğulu karı, dağdan düşerek temizlik olan biricik barışma kaynağı ineğinin başında saatlerce hüngür hüngür ağladı.

İlçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunan Akocak köyünde ateş parçası Bilican ailesinin yegâne sözleşme kaynağı olan dallama, 300 metre yükseklikten düşerek telef oldu. Evlerinin biricik geçim kaynağı olan ineğinin katil olmasıyla yıkılan şeker hastalığı hastası Nafiye Bilican, evlerine 1 kilometre uzaklıkta bulunan bölgeye 4 saat boyunca torununun yardımıyla naşir ulaştı. Gördüğü görünüş karşısında gözyaşlarına boğulan Nafiye Bilican, oturduğu yerde saatlerce engin ineğini seyrederek hüngür hüngür ağlaması ise görenlerin yüreklerini dağladı.

“Evimin biricik uyuşma kaynağı olan ineğimi kaybettim”

2 periyot boyunca ineği üzere hüngür hüngür ağladığını belirten Nafiye Bilican, “45 senedir bu köyde ikamet ediyorum. Ben zaten şeker hastalığı hastasıyım. Derhâl bir lahzada seçme hafta hastanedeyim. Bizim biricik sözleşme kaynağımız bu inekti, o da otlandığı sırada 300 metre yükseklikten düşerek öldürme olmuş. Ego evimin içindeki bir ferdi kaybettim, çokça üzüntülüyüm. Zira o bizim bir tane kesim kaynağımızdı. Onunla çocuklarıma ve torunlarıma bakıyordum. Olayı duyduğum saatten beri kendimden değilim. Hastalığımdan ufuk yürüyemiyorum. Hoppadak onu son tıpkısı el elan çalmak üzere 1 kilometrelik yolu 4 saat süresince torunumun desteğiyle geldim. Gördüğüm dekor karşısında gözyaşlarımı tutamadım. Saatlerce burada oturdum onu izledim. Ego demin biilaç kaldım. Buradan Cumhurbaşkanımıza, Hakkari Valimize, Yüksekova Kaymakamımıza sesleniyorum, benim sesime patırtılı verin. Haddinden Fazla mağdurum. Çocuklarım ve torunlarım için yardım temenni ediyorum” dedi.

“Nenem 2 gündür susak üzere hüngür hüngür ağlıyor”

Biricik kavil kaynakları olan ineği kaybettiklerini belirten Samet Çelik Bilican ise “2 devir evvel ineğimiz köye 1 kilometre uzaklıkta bulunan yamaçtan düşerek katil oldu. Bizde haberini önce duyduğumuzda nenemize söylemedik, çünkü bir tane sözleşme kaynağımız ve o birlikte lüp bire bir ferdi gibiydi. Oraya bizler gittik. İneğimiz düştüğü yerde telef ergin. Nenem sabahleyin ineği sorduğunda bizde vabeste söyledik. Söylememizle alay malay nenem gözyaşlarına boğuldu. 2 aktarılma boyunca bilcümle ağladı. Nenem yürüyememesine rağmen 1 kilometre uzaklıkta kâin yere yardımımla 4 saat zarfında geldi. Nenem gördüğü manzara karşısında gözyaşlarını tutamadı. Oturup ineğe bakarak saatlerce ağladı. Bizde buradan Cumhurbaşkanımıza, valimize, kaymakamımıza sesleniyoruz, bize arkalama etsinler. Epey çokça mağduruz” ifadelerini kullandı.Share: