KATSO’da Aut Tecim ve Çizik Ticareti Eğitimi düzenlenecek

Kars Tecim ve Sanayi Odası (KATSO) ihracat yapma isteğinde olan firmalara yahut münhal el altında ihracat işleyen ancak ihracat payını çoğaltmak talip firmalara müteveccih ‘Dış Ticaret ve Çizgi Ticareti Eğitimi’ düzenleneceği açıklandı.

Konuyla ait olarak açıklamada kâin Komutan Ertuğrul Alibeyoğlu, ‘İlimiz Kars Çıldır-Magnezit Sınır Gümrük Kapısı ve Iğdır Dilucu Temel Gümrük Kapısı üzerinden Dış Tecim yetkisine eş olmasına karşın bu avantajdan firmalarımız yeterince faydalanamamaktadır. Farklı taraftan Ermenistan ile sınır kapılarının açılmasına yönelik müzakereler yürütülmekte, Türkiye ve Ermenistan’ı birbirine bağlayan Doğukapı Gümrük Kapısının açılması yönünde icraat devam etmektedir” dedi.

Alibeyoğlu, “Arsıulusal ticaretin bölüm geçtikçe daha birlikte mefret olduğu ve arsıulusal pazarlarda rekabetin anbean arttığı günümüz ekonomisinde bir nice üyemiz yurtdışında akıllıca pazarlar bulmaya dönük çalışmalar ve planlamalar yapmaktadır. Dolayısıyla Kars Tecim ve Sanayi Odası olarak dış ticaret ve temel ticareti yönünden nazik gizil taşıyan ilimizde ithalat ve ihracatın henüz dahi gelişmesini tedarik etmek namına Dış Ticaret ve Eksen Ticareti Eğitimi düzenlenmesi yönünde çalışmalar başlattık ve üyelerimizin hizmetine sunduk. Kamu üyelerimize güzel olmasını dilek ederim” diye niteleyerek konuştu.

Komutan Alibeyoğlu, “Dış Ticaret ve Hat Ticareti eğitimlerimiz 22 Ağustos 2022 tarihinde başlayacak ve 26 Ağustos 2022 tarihinde sona erecektir. Antrparantez talep fail üyelerimize ferdî müşavirlik hizmeti sunulacaktır. Eğitimlerimiz ve müşavirlik hizmetimiz tamamen ücretsizdir ve katılımcılara “Paydaşlık Sertifikası” verilecektir. Düzenlemiş olduğumuz eğitim bilimi ve müşavirlik hizmeti üyelerimize nazik avantajlar sağlayacak ve üyelerimizin dış ticarete açılmasında yüce bir enerjik olacaktır. Bu anlamda üyelerimizi eğitim bilimi programına katılmaya nida ediyorum” şeklinde konuştu.

Kars Tecim ve Uran Odası marifetiyle düzenlenecek olan Dış Tecim ve Çizi Ticareti eğitimleri 22.08.2022 tarihinde başlayacak olup, 26.08.2022 tarihinde sona erecektir. Terbiye Aut Tecim Uzmanı ve eğitmeni Recep Heptaş aracılığıyla düzenlenecek. – KARS

Share: