Kaybolan engelliler “Pusulam Polis Güçleri” projesi ile daha basit bulunacak

Hakkari İl Emniyet Müdürlüğünce hayata geçirilen “Pusulam Polis Güçleri” projesi ile inç izleri alınarak sisteme kaydedilen engellilere, kaybolduklarında henüz cılız ulaşılması ve bu kişilerin yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Topluluk Destekli Polislik Şubesi (TDP) rahatsızlıklarından ekolojik ortam kendini tabir edemeyen ve kaybolduklarında bulundukları yerini bildiremeyecek durumdaki bireylerin ters durumla karşılaşmadan kendilerine gücük sürede ulaşılması amacıyla proje hazırladı.

Kentte uygulanmaya başlanan proje kapsamında TDP ile Olay Yeri İnceleme Şubesi ekipleri, evleri musahabe ederek engellilerin pus izini alıp, etiket ve kullandıkları çare bilgilerini sisteme kaydediyor.

Sisteme kaydedilen özürlü bireylerin, kaybolmaları durumunda parmak izlerinden aile adreslerine ulaşılarak güdük sürede ailelerine teyit edilmesi amaçlanıyor.

“Müspet anlayışsız dönüşleri oldu”

Cemiyet Destekli Polislik Ofis Müdürlüğünde vazifeli polis güçleri memuru Seda Köroğlu Kindar, AA muhabirine, projeyle dezavantajlı grupların yaşayabileceği kıygınlık ve problemlerin önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi.

Projeye tecrübelerinden ve yaşadıkları olaylardan yola çıkarak başladıklarını nâkil Kinci, şunları kaydetti:

“Kendini anlatım edemeyen engelli ve hususi eğitime bağımlı bireylerimizin, özellikle kaybolma vakaları tevessül etmek için türlü mağduriyetler yaşadığını gördük. Bu yüzden hakeza aynı proje geliştirdik. Projemiz kapsamında tespitini yaptığımız bireyleri ikametlerinde musahabe ediyoruz. Vasilerine projemiz karşı bilgiler veriyoruz. Vasinin onaylama vermesi sonucunda parmak izini ve bulunak bilgilerini alıyoruz. Bireylerimizin zayi durumunda kayıtlı inç izlerinden yola çıkarak yer bodur sürede, dimdik ve emniyetli şekilde yakınlarına doğrulama ediyoruz. İlgili çalım, yapı ve vatandaşlarımızdan projemizle ilgili olumlu izansız dönüşler alıyoruz. Tıpkısı süre geçmiş kaybolan aynı çocuğumuz bu proje sayesinde bulup yeryüzü güdük sürede ailesine doğrulama ettik.”

“Bölgemiz için güzel benzeri mesai”

Fenomen Yeri İnceleme Şubesinde memur polis güçleri memuru Kübra Yücekaş bile aldıkları inç izlerini, bulunak bilgileriyle alay malay bizatihi parmak ve apaz içi teşhis sisteminin haber tabanına kaydettiklerini belirtti.

Projenin memleket genelini kapsadığını rapor fail Yücekaş, “Konuşma ettiğimiz ailelere proje karşı bilgiler veriyoruz. Kısaca 1200 bireyin inç izlerini almayı hedefliyoruz. Bugüne büyüklüğünde vatandaşlarımızdan konuyla ilişkin güzelce tepkiler aldık. Bölgemiz için adamakıllı aynı düzentileme olduğu kanaatindeyiz.” dedi.

Kaybolan çocuğu polislerce mevcut Gurbet Asıl bile gelişim yaptığı sırada çocuğunun evde olmadığını fark ettiğini aktararak, “Derakap güvenlik güçlerini aradım. Sağlıklı olsunlar bodur sürede buldular. Bu çocukların olumsuzluklarla karşılaşmadan bulunması amacıyla çokça ferah tıpkı proje. Emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: