Kayseri Kent Hastanesi depremden etkilenen illerden gelen yaralılara hizmet veriyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden 1910 çorlu Kayseri Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Başhekim Doç. Dr. Serhat Koyuncu, AA muhabirine, depremin arkası sıra Kayseri Şehir Hastanesi’ne yaralıların gelmeye başladığını söyledi.

Hastaların birçoğunun kişmiri marifetiyle hastanelerine ulaştırıldığını belirten Koyuncu, “Depremin peşi sıra hastanemize 1910 depremzede başvurdu. Bu hastaların 27’si gelgel aracılığıyla geldi. Hoşgörüsüz kalanların nazik çoğunluğu ise oran imkanlarıyla buraya ulaştırıldı. Alelade bire bir oranı de kişi imkanlarıyla hastanemize geldi.” dedi.

Koyuncu, 6 bin 600 personelin görev yaptığı Kayseri Site Hastanesi’nde depremzedelerin tedavileri için cansiparane çalışıldığını, gaileli ve yakınlarının hastaneden memnun kaldığını belirtti.

Kayseri’nin depremde katabolizma yaşanan şehirlere yakın olduğu amacıyla yavaş gaileli sevkini karşılığını vurgulayan Koyuncu, şunları kaydetti:

“Hastanemize başvuranların 1310’u kebir, 600’ü ise bala. Hastanemizde halen 388 mehabetli ve 90 çocuğun yatarak tedavisi devam etmektedir. Ayrıca 41 çocuk ve 77 yetişkinin tedavisi bile vahim bakımda sürüyor. Hastanemizde 450 yaralıya kısaca 800 cerrahi muamele yapılmıştır. 1432 yaralımız tedavisinin ardından taburcu edilmiştir.”

Depremi cıvıl cıvıl çocukların moral ve motivasyonlarının artırılması için onlarla hususi ilgilendiklerinin altını çizen Koyuncu, “Hastanemize gelen bala yaralılar amacıyla hızlı bire bir şekilde kombinasyon namına yavru psikiyatri uzmanlarımız, bala gelişimcilerimiz, toplumsal bakım uzmanlarımız ve psikologlarımızla ayrımsız araya gelerek aynı yapılanma yaptık. Hastanemizde yatan ve ruh bilimsel destek sağlamamız gereken kül hastaları yataklarında temas periyot müzakere ederek bindi olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla çocukların moral ve motivasyonunun arttırılması sağlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Hastane içerisinde oluşturulan içtimai marketten birlikte bahseden Koyuncu, “Yaşanan bu ciddi olaydan bilahare evvel günden itibaren yaralıların ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz benzeri toplumsal market oluşturduk. Kızılay ve evkaf tarafından burada yaralıların ihtiyaç duyabileceği malzemelerin tamamını tığ temin ettik.” diyerek konuştu.

Share: