Kdz. Ereğli Şehremini Posbıyık: “Ululuk, Erdemir’den 2.5 Milyar TL’sini Almıyor”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 4706 sınırlanmış yasa gereği ERDEMİR’in engelleme ettiği 1 milyon metrekare hazine arazisinin 2.5 milyar TL’lik bedelini devletin tahsil etmediğini, belediyenin alması gereken yüzde 40’lık behre üzere de mahkemeye başvurduklarını açıkladı.

Kdz. Ereğli Şehremaneti Meclisi Eylül kocaoğlan toplantısında mütekellim Şehremini Halil Posbıyık, ERDEMİR’in nehiy ettiği 1 milyon metrekare hazne arazisi zımnında mahkemeye başvurduklarını açıkladı.

Posbıyık, laf hakkında şu açıklamayı yaptı:

“4706 sınırlanmış yasa var. Bu yasa diyor ki, iri sanayi kuruluşlarının, balaban firmaların kapladığı alanlarda hazne arazisi varsa, bunları iri gruplar satın alır diyor. Hazne’den satın alır diyor. Ancak uray hudutları içerisinde bu alanların üzerine binalar yapılmışsa, çaktırmadan binalar yapılmışsa bu engelleme demektir. İlk misil Hazine bunu belediyeye devreder, uray yoluyla o kuruma satılır der. Bu satıştan doğan paranın yüzdelik 60’nı Milli Gayrimenkul Genel Müdürlüğü, Hazine alır der. Yüzdelik 40’ınıda şehremaneti alır der. Bu bahsettiğim laf ERDEMİR ile ait, 2.5 bilyon TL bu nicelik. Bu konu üzere müracaatımızı yaptık.  Temas akşam televizyonlarda izliyorsunuz, Bodrum’dahi, Muğla’bile, bilmem nerede, 200, 300, 500 milyona arsalar satılıp duruyor. Burada devletin alacağı 2.5 milyar mal var, burayı satmıyorlar. Bizim kanaatimiz, yanılabiliriz, yanılıyorsak defo dileriz, buradaki satıştan yüzdelik 40 belediyeye ati, Halil Posbıyık’a gidecek. Halil Posbıyık üstelik bu yüzde 40 ile Ereğli’üstelik neler yapar neler. Hükümet binasını bile yapar, İlçe Güvenlik Müdürlüğü binasını de yapar. Bunun için satmıyorlar, engelliyorlar. Bizde mahkemeye gittik. Yani oran ERDEMİR’den 2,5 bilyon TL’yi almıyor. Burada 1 milyon metrekare yerden bahsediyoruz. Bunun peşini bırakmayacağız. Kamuoyuna vukuf sunuyorum.”

Share: