Kerem desteğiyle ürettiği ürünleri yurtdışına ihraç ediyor

Mehabet desteğiyle ürettiği ürünleri yurtdışına ihraç ediyor

SİİRT – Siirt’te, unutulmaya yüz tutan moher battaniyesi, namazlık, sergi gibi bir nice iz devletten alınan destek sayesinde yine piyasaya kazandırıldı. Devletten aldığı destekle kurduğu atölyede üretimi yapılan moher battaniyeleri, namazlık, sergi, çanta kadar bir nice yayın şimdi sınırlı dışına ihraç ediliyor.

Siirt’te şipşak gelişigüzel evde mevcut ve kadın çeyizlerinin elzem parçalarından olan moher battaniyesi, namazlık, kilim kadar birçok iz çarkıt ihtişamını kaybetmiş, çığır da unutulmaya beniz tutmuştu. Siirtli Yazar Enerjik isimli maharetli, unutulmaya yüz markajcı mesleği yine harlatmak amacıyla kolları sıvadı. Önceki izzet teşvikine başvuran Enerjik, alınan müzaheret sonrası istihsal merkezi açtı. İşlerini büyüten Acar, devletten aldığı destekle açtığı aksiyon yerinde ürettikleri battaniyeleri ensiz dışına ihraç etmeye başladı.

Kaybolmaya yüz tutmuş baba mesleğini, devletin vermiş olduğu teşvikle canlandırmaya başardığını tabir fail Acara, halk dokumacılığı olan battaniye ve namazlık gibi ürünleri tekrardan üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Siirt’te tahminî 30 yıldır bu işi yaptığını kaydeden Enerjik, “Kısaca 200 yıldır var olan tıpkısı musahabe. Siirt’te daha geçmiş bu nutuk üstünde geçimini sağlayıcı 200 aileye andıran bu aksiyon üzerinden dünyalık kazanıyor. Bu anbean yavru büyüyor, değişiyor. Bizim sanatımız serencam 5-6 sene içerisinde körelme noktasına gelmişti ve sanatımız bitmişti. Ancak Allah devletimize zeval vermesin, serencam zamanlarda bu laf üst çalışan arkadaşları bizim gibileri kalkındırdı. Destek verdi bize hem maddesel hem manevi bizim daha önceki 10 devam tezgahımız var iken demincek tezgah sayımız 40-50’ye yükseldi. Bir Vakitler günde 10 nüsha Siirt battaniyesi ve seccadesi çıkıyorken demin ise 150-200 nüsha battaniye ve namazlık üretebiliyoruz. Tığ bunları atölyede dokuduktan bilahare İstanbul ve iri şehirlerdeki şubelerimize yolluyoruz. Oradan de paketlenip az dışına ihracat yapılıyor. Buda devletimize katkılarından yağlık teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: