Kestane kabul etmek için Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye atak ettiler

Kestane kabul etmek amacıyla Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye atak ettiler

Ünü ülke geneline yayılan kestane üzere pazarlar kuruldu

ZONGULDAK – Alaplı köylülerince bahçelerden toplanarak, pazarda satışa sunulan ve ‘Alaplı kuzusu’ adına bilinen kestanenin ünü dar geneline yayıldı. Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye gelen kestaneciler, sabahı saat 4’de kat kenarında kurulan pazarda gümüşgöz pazarlıklar sonucu ürünleri satın alıyor.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinin İtfaiyenin bulunduğu caddesine ‘Kestane Pazarı’nın kurulmasıyla ilçeye ‘Alaplı kuzusu’ denilen kestanenin ünü, sıkıntılı geneline yayıldı. Alaplı- Yığılca dağlarında köylülerce kadınlar marifetiyle dağlardan toplanan kestaneler kat kenarında kurulan pazar durumunda satışa sunuluyor. Kestaneleri almak isteyenler, İstanbul ve Bursa illerinden geliyor. Adeta kestane borsasının oluştuğu kere kenarında korkunç pazarlıklar yapılıyor. Türkiye’nin sunu gür kestanesinin yetiştiği Alaplı’da bu sene fiyatlar 30-50 liralık beyninde değişiyor. Alaplı kestanesinin zarının ayrıntılı olduğunu tamlayan satıcılar, Bursa ve İzmir kesim ürünlerden çıktı yeğleme edildiğini söyledi. Alaplı’dan mutluluk geneline, kestane sezonu olan Ilk Teşrin ve Teşrinisani aylarında kestane pazarında günde 5-7 titrem as yapıldığı belirtildi. Kestane pazara şeb 04.00’dan itibaren kurulmaya başlıyor ve 9.00’a büyüklüğünde alıcılar pazardan yayın alıyorlar.

İstanbul’dan Alaplı’ya kestane almaya mevrut Entelektüel Ayrıntılı, “Bursa’dan İstanbul’dan, çeşitli illerden kestane almaya gelenler var. Alaplı’nın kestanesi iyi, lezzetli, kabuğu detaylı kuzu kestanesi onun için bu büyüklüğünde yolu geliyoruz almak üzere. Herkes bu bölgenin kestanesini tercih ediyor” diyerek konuştu.

Ankara’dan kestane almaya gelen Necim Yaprak ise “Burada tabii tıpkısı alışveriş oluşmuş. Alaplı, Türkiye’nin ‘kestane borsası’ haline mevrut. Kestanemiz da haddinden fazla birinci sınıf. Buraya bakıyoruz; Çankırı’dan, Ankara’dan, Bolu’dan, muhtelif illerden kestane almaya gelenler var. Bizim ilçelerimizden kestane buraya geliyor ve buluşup kesit yapıyorlar. Averaj her münasebet kurulduğunda 5-7 titrem beyninde kestane satıldığına bakarak ağır sıklet bire bir alım satım. Bütün Alaplı’nın kestanesini tercih ediyor. buranın kestanenin lezzeti çok güzelce. Aynı zamanda kavrulduğunda kabuğundan haddinden fazla kıytırık çıktığı amacıyla yeğleme ediliyor. Bundan dolayı tığ buna kuzu kestanesi diyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: