Kestanede “Kayırıcı Kanseri” üreticilerin ağır sıklet rüyası oldu

Kestanede “Eğin Kanseri” üreticilerin alçak rüyası oldu

AYDIN Türkiye’deki kestane üretiminin yetişkin kısmının karşılandığı Aydın ve İzmir’üstelik kestane ağaçlarındaki kayırıcı kanseri üreticilerin ciddi rüyası olmaya başladı.

Türkiye kestane üretiminin üssü kendisine bildik Okumuş’de, yapılan bir nice çalışmaya rağmen hala aynı umar bulunamayan kestane eğin kanseri üreticilerin güç rüyası olmaya devam ediyor. Lüzum susuzluk gerekse yıllardır çaresi bulunamayan kestane eğin kanseri zımnında yıpranmamış dikimlere rağmen ağaçların kuruduğunu belirten üreticiler, şevket yetkililerinden destek bekliyor. Elden Türkiye’bile değil dünya genelinde önlenemeyen bire bir ülkü olan kestane dip kanseri ağaçların kurumasına illet olurken kestane üreticileri, akademisyenlerin çalışmalarına karşın bu soruna çıkar yol bulunamadığını, yağışsızlık ve çor nedeniyle ağaçların kolaylıkla kuruduğunu belirtti.

“Aheste yerine takibe alınmış durumda”

Eğin kanserine hal bulunması amacıyla kırıcı çalışmalar yapıldığını rapor fail Aydınlık Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur ise “Kestane arka kanseri hastalığı kestane için sunu iri problemlerden bir tanesi. Bizden eski üretim bölgelerinde hele Bursa’üstelik bu teessürat yaşandı. Biz bununla ait bakanlığımız ve ait kurumlarla görüşmelerini yapıyoruz. Orman Umumi Müdürlüğü bununla müntesip güç tıpkı mücahede başlattı. Orman Genel Müdürümüzle da angajman halindeyiz. Üniversitemizin bile 2 kıta çalışması var ama onun birlikte genelinde Orman Umumi Müdürlüğü ciddi kendisine takibe almış durumda. Bu çalışmalarda tığ da yönlendirici olarak bulunmaktayız” dedi.

Share: