Kılıçdaroğlu: “Yasaklar Akıllıca Değil. Yasaklıyorsunuz. Korkudan. 7 Milyon 700 Bin Tendürüst İlk Misil Rey Kullanacak, Bu Beyleri Gönderecek”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Yasaklar akıllıcasına değil. Devletin görevi güvenliği sağlamaktır. Siz yasaklıyorsunuz. Korkudan. 7 milyon 700 bin zihayat ilk defa fikir kullanacak, bu beyleri gönderecek. Helalleşme konusunda beklediğimden haddinden fazla elan fazla müspet aksülamel aldım. Herkesle gittim oturdum konuştum. Bu ülkenin kamplaşmaya değil helalleşmeye ihtiyacı var” dedi. Devlette devamlılığa dikkat calip Kılıçdaroğlu, “Devlette süreklilik vardır. Amma ahlak, erdem, bilgi üzerine vardır. Yolsuzluk konusunda devamlılık evet mu? O zaman on paralık yolsuzlukları soruşturmayalım” diye niteleyerek konuştu.

CHP Lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Habertürk TV’birlikte “Vaziyetler ve Görüşler” programında; Serap Belet ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, tezkere üzerine; “Ben iktidar mensuplarına söylüyorum, ‘Ego özlük ülkemde yabancı çeri istemiyorum’ arkadaş. Bugüne kadar terörle mücadeleyi ki yaptı? Bu ülkenin polisi yaptı, bu ülkenin askeri yaptı. Bu ülkenin askeri ve polisi martir olurken eller mı vardı yanında? ecnebi askerler mi vardı beraberinde?” dedi.

Yap-İşlet-Devret modeli ve hazine garantisi sunulan projeleri Kılıçdaroğlu, “Yapmışsın Kütahya Havalimanı’nı. 2 milyar dolar. Vermişsin güvence 50 bilyon dolar. Kimin parasını garanti veriyorsun. Aradaki farka bakın. Hastane, güreşçi köprüsü yapıyorsun. Eyvallah yap. Kaça yapıyorsun? Ticari sır. Sebep ticari peçe. Parasını ego ödüyorsam kuşkusuz ticari sır oluyor bu” sözleriyle eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“BELEDİYELERİ NASIL YÖNETİYORSAK TÜRKİYE’Yİ DAHI AYNI ANLAYIŞLA YÖNETECEĞİZ: (İmamoğlu’nun gezileri ve belediyelerin çalışmalar) Tüm gezilerinden haberim var. Şöyle ayrımsız özdek bulunmayan, şehremaneti başkanları hangi yapıyor hangi ediyor onları sonsuz gözlüyoruz kabilinden, bulunmayan öyle bire bir şey. Haddinden Fazla sayıda belediyemiz. Çalışıyorlar. Onlardan mahiye bilgileri alıyoruz. O bilgiler geliyor. O bilgileri MYK’mızda değerlendiriyoruz. Ekleme bilgiler istediğimiz zaman gine uray başkanlarına soruyoruz, geliyor. Uray başkanlarının doğrusu dünya büyüklüğünde işi var. Belediye başkanları, ‘acaba umumi merkezden mevrut talimatları mı hoppadak yapıyorlar.’ Yararlı. Umumi merkezden mevrut talimatlar var amma onun dışında değme beldenin, belediyenin kendine özgü sorunları var. O uray başkanları o sorunları fora etmek amacıyla kendi kadrosu, ekibi var. Onlarla çalışırlar. Tığ hiçbir antlaşma uray başkanlarımıza engelleme etmeyiz. Şu kişiyi hıyanet şu kişiyi at diyerek. İstediğimiz şu, tığ sizin başarılarınızı istiyoruz, başka aynı şey değil. Başarılarınız benzeri zamanda CHP’nin başarıları demektir. Çünkü belediyeleri lacerem yönetiyorsak Türkiye’yi da tıpkısı anlayışla yöneteceğiz. Bütün uray başkanlarımızdan memnunuz.

İLK DEFA CUMHURİYET TARİHİNDE KENDİ TOPRAĞIMIZI TECEZZI ETTİK: (İktidara geldiğiniz takdirde geçmiş altı ayda ne yapacaksınız, çalışmalarınız ne yönde olacak) Fırka namına bizim görüşlerimiz var elhak. İlk benzeri hafta zarfında çiftçilerin Tarım Cesaret ve bankalara olan borçlarının faizlerini sileceğiz. Esnafın birlikte Esnaf Kefillik ve bankalara olan borçlarının faizlerini sileceğiz. Süleyman Şah Türbesi’ni yeniden özlük topraklarımıza götüreceğiz. İlk kat Cumhuriyet Altını tarihinde öz toprağımızı ayrilma ettik. Bire Bir birlikte buna yiğitlik diyorlar. Kendi toprağını zahir bırakırsın, zat bayrağını kuşkusuz indirirsin ya. Süleyman Şah Türbesi’ni nasıl kaçırırsın ya. İnsan orada hayatını, canını verir. Tıpkı birlikte bizi suçluyorlar. Aynı bile kalkıp kahramanlık taslıyorlar. Cenabıhak akıl düşünüm versin. Pekâlâ bu kadar yalanı üst üste getiriyorlar, yiğitlik edebiyatı yapıyorlar. Form Bankası’nın başkanlığına bayağı güven veren birisini getireceğiz. Devlette liyakati sağlayacağız. İlk ayrımsız hafta içerisinde Ekonomik ve Toplumsal Konseyi toplayacağız. Sorunları alacağız, bakanlar, sorunları yaşayanlar bir tarafta. Anlatacaklar. Buna analog düşüncelerimiz var. Bunları paylaştık.

DEVLET NAMINA BEN TEMİNAT VERİYORSAM BEN YAPARIM: (Devlette süreklilik var eleştirileri) Devlette süreklilik vardır. Amma aktöre, yiğitlik, hikmet üstüne vardır. Yöntemsizlik üzerine devamlılık tamam mu? O zaman on paralık yolsuzlukları soruşturmayalım. Kul hakkı yiyenlere aldatma kardeşim… Yap-İşlet-Devret’te mehabet illet güvence verir? Değil mi? İhale yapıyorsun, insan diyor ki ego burayı yapacağım, işleteceğim, sonraları size devredeceğim. Ayrımsız krediyi alırken diyorsunuz ki devletin hazinesini inanca gösteriyorsun. Mal bul diyorsun, hazineyi teslim ettim diyorsun. Neden? Ne gerekçeyle? Gitsin aynı vezneci garanti oluyorsa olsun. Ecnebi bankaları inanca kendisine alıyorsa alsın. Azamet yerine ego sebep inanca vereyim? Celal kendisine ben güvence veriyorsam ben yaparım ya. Ne başkasına yaptırayım. İki, güvence veriyorsun. Yapmışsın Kütahya Havalimanı’nı. 2 bilyon dolar. Vermişsin güvence 50 milyar dolar. Kimin parasını güvence veriyorsun. Aradaki farka bakın. Hastane, güreşçi köprüsü yapıyorsun. Eyvallah yap. Kaça yapıyorsun? Ticari peçe. Illet ticari giz. Parasını ben ödüyorsam kuşkusuz ticari sır oluyor bu.

KİŞİNİN ONURUNU KORUYACAĞIZ: Tığ Ev Destekleri Sigortası getireceğiz. Kişinin onurunu koruyacağız. Bu sigorta rastgele prim toplamıyor, muhtemelen bölgelerde kuşkusuz ev hekimleri varsa, toplumsal hizmet uzmanları varsa, bilgileri topluyor. Ailenin elde ettiği sağlık nedir? Bu gelir onun geçinmesine yeterli mi değil mi? Yeterli değilse raporunu düzenliyor, içtimai ihtişam kadının banka hesabına yatırıyor parayı. Kadın gidecek aylığını takanak. Yıpranmamış bala olursa, sosyal bakım uzmanı yeni bire bir anlatım yazacak. 100 TL veriyorsak 150 TL vereceğiz, 1000 TL veriyorsak 1100 TL vereceğiz. Çocuğu üniversiteye gidiyorsa yurt ücretsiz olacak. Burs verilecek. Evde özürlü varsa ailede kadının toplumsal düzenlilik primini ihtişam yatıracak. O de tekaüt olacak. Buna eş tıpkı pozisyonu yaratacağız. Bütün yardımları heybet bir tane bir kanaldan yapacak. Şayet belediyeler, yani kamu; işçi alırsa, personel alırsa geçmiş bu ailelerin çocukları alınacak. Pozitif ayrımcılık yapılacak. Bu evlere eğlenceli tıpkı dirimlik akışı olacak. Çıktı ailenin ağır ezgi bir geliri olacak.

ALLAH’IN GÜNEŞİ PARASIZ: Şanlıurfa’ya gittim. Şanlıurfalılara söyledim. Bize büyükşehir belediye başkanlığını verin, hep çiftçilere elektriği ücretsiz vereceğiz dedim. Vereceğiz bile. Haricen doğalgaz, akaryakıt alıyorsun dolarla. Cenabıhak’ın güneşi meccanen. Panelleri kooperatif halinde yapacağız. Biz devir santrallerini kuracağız. Kooperatif işletecek. Çiftçiye karşiliksiz verecek, artan elektriği enterkonnekte satacak.

ERDOĞAN İSTEMİYOR ÖRNEĞIN: (Sığınmacıların gönderilmesi lacerem olacak? Değişik görüşler bu işi zorlaştırmayacak mı?) 6 tümen bile sığınmacıların insanca koşullarda Suriye’ye dönmelerini istiyorlar. Erdoğan istemiyor temsil. Burada kalacaklar dedi. Bilahare ısrar olunca halkoyu yoklaması sonucunda Suriyelilerin gitmesi gerektiği yönünde bire bir temayül olunca biz da gönderelim dediler. Bunlar gönderemezler, yırtılmak istemezler. Suriyelileri köle kadar çalıştırmak istiyorlar. İnsani çokça koşullarda, ırkçılık yapmadan bu insanları öz ülkelerine göndermeliyiz. İnsani koşullarda öz ülkelerine gönderme üzerine hiçbir kuruntu farkı yok.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN SINIRLARI KERE GÜZEŞTE HANI: (Türkiye’bile kaç milyon mülteci, göçmen olduğunu düşünüyorsunuz?) 10 milyonun altında değil. Yeryüzü az 10 milyondur. Afgan, Suriyeli, Afrikalılar var. Bunların ortamında genişlik kalabalık olan Suriyeliler. İkinci tam Afganistan’dan gelenler. Afganistan’dan pekâlâ geliyorlar? 1000 küsur kilometrelik İran toprağını aşarak geliyorlar. Nasıl geçiyorlar? Gittim sınıra, Van’üstelik. Bu Afgan kaçaklar lacerem geliyor bizim ülkemize? Sordum. Oradaki görevliler buradan geçmeleri tür değil, zira pasaport kontrolleri yapıyoruz dediler. Kuşkusuz geçiyorlar? Sınırdan. Tamam sınırda karakol yok mu? Var dediler. Bire Bir karakol değişik karakolu görüyor. Ayrıca almaç var. Olur şüphesiz oluyor birlikte insanlar atak akış geliyorlar? Şurası yaptık, ‘sınır namustur’ diye. Bilcümle sınırlarda bu vardır. Pekâlâ oluyor yolgeçen hanına dönüyor. Van Gölü’nde insanlar öldü. Elbet oluyor birlikte geçiyorlar? Çünkü kayırıcı kaçakçılığı var. Zaman parayı verip istediğiniz yerde kaçakçılar sizi istediğiniz yere getirir, götürür. Devletine ehil çıkmıyor bu dalavere. Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları kez sabik hanı. Zindaşti böyle çıkmadı mı? Bastırdı parayı girdi milletvekili araya. Bilgili ben çıkartmak zorunda kaldım dedi. Sezgin Yağmur Korkmaz kuşkusuz gitti? Ne söyledi İçişleri Bakanı, ‘en tepeden sunu aşağıya büyüklüğünde oturduk değişmeyen verdik, böylece çıkardık’ diyor elverişsiz dışına. Şimdi yurtdışına imdi diyerek nadim oldular.

BENİM MİLLİYETÇİLİĞİM YURT VE BAYRAKTIR: (IMDI hep tezkerelere müfit mı diyeceksiniz) Tabiatıyla ben kişi ülkemde yabancı leşker istemem. Kimse kusura bakmasın. Ego onlar kabil milliyetsever değilim. Benim milliyetçiliğim yurt ve bayraktır.

EGO KENDİ ÜLKEMDE YABANCI ASKER İSTEMİYORUM: (İYİ Partinin ‘evet’ demesi sizin ‘hayır’ demeniz üzerinden bire bir düşünüm ayrılığı olduğu düşünülüyor) O ayrı tıpkı özdek. Amma ego iktidar mensuplarına söylüyorum, ‘Ben özlük ülkemde ecnebi leşker istemiyorum hempa.’ Bugüne kadar terörle mücadeleyi ki yaptı? Bu ülkenin polisi yaptı, bu ülkenin askeri yaptı. Bu ülkenin askeri ve polisi martir olurken ağyar mı vardı birlikte? Yabancı askerler mi vardı yanında? Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin polisi ve askeri terörle savaşım edemiyor mu yani yabancıyı isteyeceğiz buraya? Yabancıyı hangi esbabımucibe ile istiyorsun sen? Efendim 50 şerha gerekçe yazabilirler. Ama ego tezkerede yazıyorsa icabında yabancı askerler diye niteleyerek kimse kusura bakmasın.

SİZ TEZKEREYİ BAŞKALARINI DAVET ETMENİN YOLU İÇİN ÇIKARIYORSUNUZ: (Sizin itirazınız bunaydı. Zira seçme sonrasında bitmeme edecek olmasına yönelik bir itiraz olması dolayısıyla faydalı denildi diyerek hatırlıyorum) Bu ülkenin insanları terörle savaş eder. Ayrıca oradan terör geliyorsa ecnebi aynı ülkeden sizin betik çıkarmanıza de gerek yok zira siz istediğiniz devir Mürekkep Milletlerin bile kararı var, terör nereden geliyorsa harcama uyarırsınız; ‘kardeşim terörü kes’ kesmezsen ben harcama keserim. Tığ Irak’ta anca yapmadık mı, anca yaptık. Demincek siz tezkereyi başkalarını nida etmenin yolu amacıyla çıkarıyorsunuz. Terörle uğraş değil aslında. İşin özünde yatan bu.

HANGİ YABANCI ASKERİ TERÖRLE SAVAŞIM ÜSTÜNE TÜRKİYE’YE NIDA EDECEKSİN: (Birtakım nereye çığırmak için) Ego bilmiyorum tezkerede beniâdem vermiyor ki şu ülkeyle diye niteleyerek, ‘yabancı leşker’. Ne ecnebi leşker onu da sordum. Hangi yabancı askeri terörle savaş üzerine Türkiye’ye çağirma edeceksin. Deri aynı görelim bakalım. Etmiyorsanız bunu ne tezkereye yazıyorsunuz?

TÜRKİYE TERÖRDEN HADDINDEN FAZLA BÜYÜK ACILAR ÇEKMİŞTİR VE BILCÜMLE DÜNYANIN DA BUNU BİLMESİ LAZIM; TÜRKİYE’NİN TERÖRLE MÜCADELESİ DAHI MEŞRUDUR: O zaman illet yazıyorlar tezkereye? Sav gazetecisiniz, ‘Ya bunu münasebet yazdınız buraya.’ Televizyoncusunuz, bunu açın bire bir tartışmaya. Deyin ki, ‘Bu ecnebi askerler konusu var bu tezkerede’… YANLIŞSIZ Partililer geliyor. DÜRÜST Partili kadar duran gazeteciler de geliyor, gerçekte onlar gazeteci değil. Onlar bile YANLIŞSIZ Partinin silahşoru. Onlarda geliyor, onlara sorun, ‘Bu tezkeredeki bu yabancı askerler ki acep? Siz bunu henüz bol bilirsiniz, Kılıçdaroğlu bu tezkere yarayışlı dedi gerekçesi bile bu. Siz buna bire bir birlikte diyorsunuz ki terörle mücadeleyi istemiyor ya bu hangi yabancı er geldi terörle savaş etti.’ Bakın bu soru sorulmuyor ve bu tartışılmıyor filhakika. Bizim medyanın kimse kusura bakmasın sunu iri eksiği bu. Tezkereye CHP ‘yarayışlı’ dedi etmek kim CHP teröre ‘evet’ diyor. Bu tezkereye CHP illet ‘faydalı’ dedi, bari hiç değilse ‘yararlı’ gerekçesini Divan tutanaklarından tıpkısı bakayım denmiyor; YANLIŞSIZ Parti öyle dedi o ahit banko bu böyledir CHP teröre ‘evet’ diyor. Hayır efendim terörün kimsen gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin terör tıpkısı âdemiyet suçudur. Teröre cebin durmakta hepimizin ortak görevidir. Türkiye terörden haddinden fazla büyük acılar çekmiştir ve bilcümle dünyanın bile bunu bilmesi lazım; Türkiye’nin terörle mücadelesi birlikte meşrudur.

BU ÜLKENİN KAMPLAŞMAYA DEĞİL HELALLEŞMEYE İHTİYACI VAR: (Helalleşmenin kapsamı, kandırma oldu mu sizce seslendiğiniz canip, bir bile özel can engelleme olduğunu düşünüyor musunuz) Bu yasaklar, akla yatkın değil. Çoluk Çocuk eğlenecekler. Tıpkısı sanatçı çıkma sahneye şarkıyı, türküyü söyleyecek. Bu insanların biraz enerjilerini boşaltma hakları var. Biraz eğlenme hakkı var. Faydalı eğlenemez, haram diyorlar. Bu korkunun eseridir aslında. Illet korkuyorsunuz? Artist niçin murafaa koridorlarında. Sanatçı dünyanın gelişigüzel tarafında uymaz insandır doğrusu. Nazımın heykelinde yapılan figürü görseler, rüzgara cebin revan insan. Sanatkâr öz dünyasındadır. Bu yasaklar doğru değil. Devletin görevi güvenliği sağlamaktır. Siz yasaklıyorsunuz. Korkudan. Bu ülkenin gençleri gönderecek. 7 milyon 700 bin tendürüst ilk defa fikir kullanacak, bu beyleri gönderecek. Helalleşme üstüne beklediğimden çok henüz çok olumlu tepki aldım onu söyleyeyim. Herkesle gittim oturdum konuştum. Bu ülkenin kamplaşmaya değil helalleşmeye ihtiyacı var.

EKMELEDDİN BEYİ ANLATAMADIK: ( Ekmeleddin İhsanoğlu’nun namzet gösterilmesi konusu) Hayır. Ekmeleddin bey Türkiye’nin arz saygın insanlarından bir tanesi. Namına uluslararası konkur yapılan bile İtalya’dahi yapılan, Ekmeleddin İhsanoğlu yarışması… Kendi alanında dünyada maruf, sevilen benzeri gönül. İslam İşbirliğinde görev alırken eş hakları ile ait kat kuran dirilik. Ekmeleddin beyi anlatamadık. Orada bizim eksiğimiz benzer. Bizim kusurumuz olanaklı. Ben hala kendisini bazı bazı telefonla ararım.

SEÇECEĞİMİZ CUMHURBAŞKANI ADAYI TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN 13. SAYGIN CUMHURBAŞKANI OLACAKTIR: (Cumhurbaşkanı adayınızı hangi ant açıklayacaksınız) 6 önder zat aralarında oturup konuşacağız elhak. Yeri, zamanı gelince; oturulur, konuşulur. Amma şundan güvenli olmanızı isterim, seçeceğimiz reisicumhur adayı Türkiye Cumhuriyeti devletinin 13. hatırlı cumhur reisi olacaktır. Devleti bilen, devleti tanıyan, hep vatandaşlarına eşit davranan, kimseyi ötekileştirmeyen, hükümran güçlere teyit olmayan özellikle mamelek nedeniyle tasdik olmayan bir dirilik olacaktır.”Share: