Kilosu 1 teklik! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor yandaş gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki karpuz üreticisine korumak için “Lamba Karpuzu tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 titrem karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı el birliği kampanyası sürüyor. Uray ekipleri bu sefer üstelik 30 titrem karpuzu ilçesinin kırsal mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp gayrı mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Belediye Reisi Cemil Savran de çalışmalara katılarak hem bindi oldu hem bile mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Yaklaşık on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye duyurmak için çalıştıklarını belirten Savran, “Üç amacımız var. Birincisi üretici emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi tüketici mevsiminde çakaralmaz karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü da fiyatlar kendini dengelesin. Lamba Karpuzu kökünden koparıldıktan sonra yeryüzü fazla 10 bölüm içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi birlikte harekete nâkil bu oldu filhakika. Bu süreçte kestirmece 400 titrem civarında lamba karpuzu vatandaşlara ulaştırıldı. 400 ton lamba karpuzu söylemek, herkesin 10 kilo karpuz aldığını düşünürsek 40 bin aileye lamba karpuzu ulaştırdık demektir. Bunu çıktı Atakum’un tarz mahallelerinde yapmıştık. Şimdi bile kırsal mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören mahallemizdeyiz. Erte Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, yaklaşık 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi üzere dayanışmanın büyüdüğünü belirten Savran, “Bu benzeri tesanüt eliydi. Samsun ve Türkiye ayırt etti. Tarımın hesapsızca yapıldığı bile üreticiler ve ilgililer eliyle fark edildi. Benzeri başka amacımız birlikte buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem üstelik Bafra ovalarında bundan ahir ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve bölüt bozuk satacaklar. Karadeniz’e veya İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan karpuz, sebze, semere taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diye konuştu.Share: