Kırklareli peyniri yetersiz dışında de sofralara zevk katıyor

Kırklareli’nin, Istranca Dağları’nın ensesi kalın bitki örtüsünden beslenen kelek, koyun ve keçilerin sütünden üretilen coğrafi işaretli parafin peyniri sofraları lezzetlendiriyor.

Kentte 550 bin beribenzer ve kocabaş hayvandan günce elde edilen 900 bin ton benzen, 60’a yakın işletmede işleniyor.

Yaklaşık 500 titrem sütten beyaz zehir peynir üretimi yapılırken et kafalı artan sütten dahi kaşar peyniri, lor, yoğurt ve çökelek kadar benzen ürünleri elde ediliyor.

Ortalama 10 ay bekletildikten sonraları tüketime hazır hale gelen beyaz zehir peynir, özellikle Şimendifer, Irak, KÖLE ve Lübnan koyulmak amacıyla 20 ülkeye ihraç ediliyor. Yılda ortalama 100 titrem süt ve benzen ürünü ihracatı gerçekleştiriliyor.

“Hoşlanma ağız ağıza sütten kaynaklanıyor”

Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, AA muhabirine, kentin akman havası ve doğasında beslenen hayvanlardan elde edilen sütlerden, üretilen peynirin çok lezzetti olduğunu söyledi.

Altıntel, “Parafin peynirimizi dürü yerine götürdüğümüzde tepkiler, ‘Ne Ezine, ne Edirne’ şeklinde oluyor. Ezine, Edirne ve Kırklareli peynirini alay malay koyduğumuz devir Kırklareli parafin peynirinin lezzeti arasında. Bu tabiatıyla tamamen sütten kaynaklanıyor.” dedi.

Peynire olan ilginin her güzeşte zaman arttığını vurgulayan Altıntel, şunları kaydetti:

“İl genelinde 60’a andıran mandıramız, 3 dış satımcı firmamız var. Istranca eteklerinde gusto şartları, doğamız, meramız, otumuz, ağacımız, suyumuz toprağımızdan kaynaklı, hayvanlardan ürettiğimiz sütlerde tahammülfersa ayrımsız nitelik var. Trakya, hastalıklardan çıplak ayrımsız bölge. Tabiatı farklı, meralar, maden, albeni, akarsu başkaca toprak de farklı. İçerisinde besinler, takviyeler var. Burada üretilen sütün Dubai’ye gidip tezyifkâr çocuklara verilmesi bu aynı alım kaynağıdır.”

“Peynirimizin lezzetini parçalanmamış dünyaya belirtmek istiyoruz”

Kentte benzen ve benzen ürünleri üretimi eden Evren Parafin ise sütün kalitesine sadık kendisine peynirin üstelik aromasıyla civar plana çıktığını bildirdi.

İnek, koyun ve direngen sütleri ile peynir ürettiklerini dile getiren Alkan, peynirin kalitesinin ağız ağıza doğadan, açıktan ve zengin keyif çeşitliliğinden kaynaklandığını söyledi.

Ürettikleri peynirleri daraç içi ve yurt dışına gönderdiklerini ifade eden Alkan, “Klasik peynirimizin denenmesini istiyoruz. Peynirimizin lezzetini tamlık dünyaya ifşa etmek istiyoruz. Fino çeşidinin verimli olması sütteki aromayı güzelleştiriyor, tıpkı üstelik peynirlerimizde benzeri seneyi çok bekleme süreci oluyor, bunun lezzeti oradan geliyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: